# Familjen Zachik
Author: [Borttaget]

Kech Zachik och hans fru Mhala Zachik har precis flyttat till Moonlight Falls, men det är inte allt som är nytt för dem. Hela jorden är ny för dem, för de kommer ifrån en helt annan planet, planeten Frehz.   
Det är svårt att komma till en helt ny plats, speciellt när man inte ser ut som alla andra. Vart de än går får de blickar på sig, blickar som säger "försvinn, ni hör inte hemma här". 

De står utanför sitt nya hus som ligger i utkanten av staden, och känner sig vilsna och trötta, de båda längtar hem. Men de har alltid fått lära sig att man måste göra det bästa av situationen, så det är bara att anpassa sig.

## Comment 1
Author: Hallonsmurfen

Följer! 😃 I love odd families. 😎

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Kul! Jag brukar alltid göra väldigt vanliga och rätt "tråkiga" familjer, så nu kände jag att det var dags att ändra på det. 😃

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Både Mhala och Kech hade väldigt svårt att få jobb, ingen ville anställa någon som såg så konstig ut. De kunde inte jobba någonstans där de skulle synas. Mhala kom till slut på att hon skulle kunna skriva böcker. Ingen skulle behöva se henne och hon skulle få göra något hon tyckte om. Det skulle bli perfekt.  
Kech däremot hade svårt att komma på något att jobba med.   
\- Nej, jag får bli hemmaman, skrattade han fram.  
\- Kommer inte på fråga!  
\- Jag skojade ju bara, varför är du så grinig?  
\- Jag vet inte, jag har känt mig konstig de senaste dagarna, svarade Mhala.  
Hon började fundera, hon hade känt sig väldigt, väldigt konstig i några dagar. Hon hade spytt på nätterna och mått illa mest hela tiden.   
Helt plötsligt blev hon helt blek i ansiktet.   
\- Du, jag vet vad det är som är fel, sa hon med sammanbitna tänder.  
\- Jaha, vad är det då?  
\- Jag är med barn.  
Kech svarade inte. Han gick bara ut genom dörren utan att titta på henne.  
Efter en stund kom han tillbaka. Han höll i en påse som han räckte fram till henne. Hon tog emot den, där i låg ett graviditetstest.   
Mhala skyndade sig in på toan, när hon kom ut igen var hon ännu blekare än innan.   
\- Det är ingen tvekan om saken, jag väntar barn.  
\- Det är ju underbart!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Mhala tittade förskräckt på honom.  
\- Underbart? Vad är det som är så underbart? Ska vi verkligen uppfostra ett barn i den här världen? Den är hemsk!  
\- Hur kan du säga så? Visst, den är inte som våran hemplanet, men det här är vårt hem nu, här kan vi vara tillsammans och leva normalt. Vi kan bilda en stor familj som vi har velat hela tiden.   
\- Jag vet, men jag ville göra det på Frehz, hon såg ner i golvet.   
\- Du vet att vi inte kunde göra det. Där var du prinsessa, och jag.. jag var ingen. Vi hade blivit dömda till döden båda två om din far hade fått veta att du väntade vårt barn.   
\- Det var därför jag rymde med dig, men jag önskar att vi inte hade behövt göra det.   
\- Allt kommer bli bra, jag lovar, sa han och kramade om henne.

## Comment 5
Author: Emelice1206

Följer!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

När någon av deras sort blev gravid var det bråttom. Deras graviditet varade inte i 9 månader som för en normal människa, deras graviditet varade bara i 1 månad. Mycket ska ordnas innan födseln, böcker ska läsas, möbler ska köpas, och däremellan ska man sköta om sina egna behov också. 

Trots ryggvärk var det Mhala som var tvungen att laga mat, Kech hade erbjudit sig flera gånger, men hon ville helst fortsätta leva. Kech var inte duktig på att laga mat, och skulle säkert bränna ner hela huset om han försökte sig på att använda spisen.

## Comment 7
Author: Hallonsmurfen

OMG! Jag älskar hur de ser ut!! 😍😃

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#5 Yay! 😛

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Haha, jag med! Påminner lite om grottmänniskor. 😂

## Comment 10
Author: Hallonsmurfen

#9 Eller chimpanser! 😉

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Det var det som var meningen, men tycker de påminner om grottmänniskor i alla fall. 😇

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Mhala gjorde allt för att förbereda sig inför födseln, och Kech gjorde allt för att hålla henne nöjd och glad. En frisk kvinna skulle föda ett friskt barn.  
När månaden nästan var slut hade hon blivit jättestor och orkade knappt gå längre. Så det hon sysselsatte sig med om dagarna, förutom att laga mat, var att kolla på tv. Hon förstod sig inte på de konstiga människorna som hon såg på tv, och hon var fortfarande skeptisk till att fostra ett barn mitt bland dem, men hon hade inget val.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Plötsligt känner Mhala hur det gör fruktansvärt ont i magen, hon inser att det är dags att föda så hon skriker på Kech som kommer springandes på en gång. Han står och hoppar och skriker och vet inte vart han ska ta vägen.   
Mhala försöker andas igenom smärtan.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Älskar familjen! :D Följer helt klart!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Kech samlar sig till slut och frågar om de ska åka till sjukhuset.  
\- Nej, glöm det! Åker jag dit kommer de hemska människorna säkert att ta mitt barn ifrån mig. Jag ska föda hemma!  
Han skyndade sig in i sovrummet och gjorde i ordning sängen för henne.   
Efter timmar av hårt arbete och mycket smärta födde Mhala en pojke.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Och en flicka! Det här hade de inte väntat sig, men de hade alltid velat ha en stor familj, så de nyblivna föräldrarna var överlyckliga. 

De bestämde sig för att pojken skulle heta Minoz, och flickan Tulin.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#14 Vad kul! 😃

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Aaw vad söta! 8D

## Comment 19
Author: [Borttaget]

När man precis har fått barn är det mycket jobb hela tiden, speciellt när det är två små bebisar det handlar om.   
Varken Kech eller Mhala fick speciellt mycket sömn om nätterna, deras små änglar vaknade var och varannan timme och skrek sig hesa. Men på dagarna var de oftast glada och nöjda, så då passade föräldrarna på att sova en liten stund.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Men snart var de tvungna att gå upp igen för att ta hand om sina små..

## Comment 21
Author: julolagus

Följer

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21 🙂

## Comment 23
Author: Hallonsmurfen

Vad är det för häftig dräkt Mhala har? 🙂

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 Jag skrev in ett fusk som gör att alla kläder blir tillgängliga (minns inte vad det heter, men skriver man in "help" kommer det upp), jag tror att det var så jag fick dräkten, för jag hade aldrig sett den innan. 😛

## Comment 25
Author: Hallonsmurfen

#24 Unlockoutfits eller något sånt tror jag det heter. 🙂

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 Det stämmer nog. 🙂
