# Husbygge - barnanpassat!
Author: Yoshi11

Hej allihopa! 😃

Var ett tag sedan jag var inne på sajten, tappade lite intresset för Sims 3 [igen](# "Click to Continue > by Browse to Save") men har kommit igång igen med en ny familj jag håller för mig själv. Började nyligen bygga på ett hus anpassat efter familjen som bor i Aurora Skies då jag inte hittade någon som riktigt passade det jag var ute efter. Ville ha ett ställe anpassat för barn - främst för småbarn då mamman i familjen är barnskötare. Så jag ville gärna dela med mig av byggandet och hoppas att ni tycker det är intressant!

Mitt mål är att kunna göra något förkola-inspirerat, anpassat för den som arbetar som barnskötare. Har kommit en liten bit och har väl mest familjens rum och uteplatsen kvar att bygga :)

Såhär ser [huset](# "Click to Continue > by Browse to Save") ut! Har försökt få den att passa in med de andra Aurora Skies husen :)

## Comment 1
Author: Yoshi11

Kan tillägga att jag knappast är proffs på husbygge och gör det sällan, så förvänta er inte alltför imponerande byggande här xD

## Comment 2
Author: Yoshi11

Ingången - det är här barnen hänger av sig ytterkläder och förvarar sina saker, har till och med lagt fram en mysig soffa som de kan sitta på när de tar av sig skorna! ;) Även en anslagstavla som föräldrarna kan läsa lite information om vad som pågår på verksamheten, samt bilder och lite annat, hehe. 

Dörren till höger är ingången till familjens del av huset - där kommer jag låsa dörren och bara släppa förbi medlemmar i hushållet. Den andra öppningen leder till köket/läshörnan.

## Comment 3
Author: Yoshi11

Här sitter barnen och äter! Har bara ett kylskåp i rummet så det får bara äta rester från familjen eller snabbmåltider (snålt, jag vet 😛)

## Comment 4
Author: Yoshi11

Matsalen från andra hållet! Till vänster kan man ana läshörnan :)

## Comment 5
Author: Yoshi11

Läshörnan! Finns väl inte mycket man kan säga här annat än att jag tycker det ser lite tråkigt ut och inte alls uppmuntrar barnen till att vilja läsa. Kommer nog få ändra lite här ;)

## Comment 6
Author: Yoshi11

Från entren bakom en halv-vägg kan man se lekrummet där barnen kan härja vilt ;)

## Comment 7
Author: Yoshi11

Ena hörnan av lekrummet :)

## Comment 8
Author: Yoshi11

Lekrummet igen!

Bakom den öppna dörren ligger ateljén, förmodligen min favoritplats i huset ;)

## Comment 9
Author: Yoshi11

Ateljén!

## Comment 10
Author: Yoshi11

Ateljén från andra hållet :)

## Comment 11
Author: Yoshi11

Och detta var nästan allt från den del av huset som barnen mamman passar kommer befinna sig i, insåg nu att jag glömde ta bilder på toan men det behöver jag nog inte ändå ;) Uppför trapporna bakom den låsta dörren bor familjen!

## Comment 12
Author: Yoshi11

Trappan leder direkt till köket, som är byggt helt efter mammans smak. Hon älskar grönt och gamla saker, så det passar henne perfekt ;)

Bakom dörren finns "the master bedroom" samt småbarns-rummet och det stora badrummet :)

## Comment 13
Author: Emelice1206

Så fint!

## Comment 14
Author: pistenbully

Häftigt, vilken rolig idé :-D

## Comment 15
Author: Yoshi11

Och detta var sista bilden jag tog för denna gången, har inte hunnit bygga mycket mer heller, men hinner nog fortsätta imorgon! :D

Trappan där leder upp till tredje våningen där det kommer finnas ett sällskapsrum, badrum, samt två sovrum då jag planerar att familjen ska innhålla tre barn ^^

## Comment 16
Author: Yoshi11

#13 och #14, tack så mycket!! 😊

## Comment 17
Author: Misarn

Tycker det var jättefint :-)

## Comment 18
Author: Potatisen

Jättefint! Kan du inte ladda upp det på exchange sen?

## Comment 19
Author: Ribessa

Hur fotar du rum så att allt kommer med på bilden? Exempelvis #3 ser ut att vara fotad med fisheye ;) Jag får aldrig med hela mina rum på bilderna haha!

## Comment 20
Author: Onslow

#19 Tryck på tab. :)
