# Spelare eller Byggare
Author: Lumina - 留美奈

**Är du en Spelare eller Byggare?**

The Sims har två distinkta_(tydliga)_ spelmöjligheter. 

**Spelaren** skapar sin Sim med stor omsorg och ger den väl genomtänkta egenskaper. Inne i spelet nöjer sig Spelaren med att använda ett färdigt hus, antingen från EA eller ett som denne laddat ner från Exchange alternativt_(eller)_ ett annat ställe.  Spelaren låter sina Simmar få liv och följer dem gärna flera generationer, eller skapar nya simmar som denne spelar lika engagerat som den förra.  

**Byggaren** tenderar att glömma bort att det går att spela The Sims med människoliknande karaktärer. Denne bygger hus efter hus och värld efter värld. Timmar går till detaljer i bygget. När byggaren väl spelar blir det ofta mycket strukturerat_(ordnat)_ och spelandet blir en kamp mot själva spelet. Simmens egenskaper väljs utefter hur spelet bäst ska besegras.

Det finns bara två alternativ. Känner du att du är lite av båda, välj den som du ändå känner passar bäst och beskriv hur du spelar The Sims.

_Idén kommer från EA Gamecom i Köln 2013 där frågan ställdes._

## Comment 1
Author: SimsBrooke

Jag måste säga att jag är både och faktiskt, beror helt på vilket humör jag är på. Men jag tog som spelare då jag spelar mest.

## Comment 2
Author: Lumina - 留美奈

Jag är en typisk byggare som inte alls lägger mycket tid på människoliknande varelser. När jag väl spelar vill jag ha resultat. Jag är inte själv säker på vad det är för typ av resultat jag vill ha. Legacy är en dröm jag har, men som jag aldrig lyckats slutföra. 😊

## Comment 3
Author: elli-kleo

Synd att det inte fanns ett alternativ som "annat" eller "båda" Jag är väldigt olika och ibland bygger jag bara och ibland spelar jag mycket. Valde dock "spelare". :)

## Comment 4
Author: Namiko

Jag är nog hälften av varje. Jag älskar att skapa mina simmar, både deras utseende och personligheter blir noga uttänkt och deras liv planerade. Men väl inne i spelet så blir det mer fotande än faktiskt spelande och det mesta som händer simmarna utspelas i mitt huvud.

Spelar väldigt sällan med färdiga hus och tröttnar snabbt på dom. Trättnar snabbt på mina egna hus med så det blir en hel del byggande för mig med. Här om dagen byggde jag tex ett helt hus bara för att jag ville ha några specifika bilder, något som sedan utvecklades till en video och en hel historia i mitt huvud. Har inte spelat som vanligt i det huset alls och har inga som helst planer på det heller.

Men jag valde spelare då jag fokuserar mer på mina simmar än mina hus och det är simmarna jag är mest intresserad av.

## Comment 5
Author: Lumina - 留美奈

Det var medvetet jag endast valde att ha två alternativ.  
Jag har ett intresse av val och väljande, och gör det helst inte för lätt genom att skapa en medelväg. ![Skämtar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Skämtar")

[#1](http://thesims.ifokus.se/discussions/5217b4028e0e7470dc0029a3-spelare-eller-byggare#1 "Direkt länk till kommentar")  Dagsform och humör har helt klart betydelse, även för mig. 

[#3](http://thesims.ifokus.se/discussions/5217b4028e0e7470dc0029a3-spelare-eller-byggare#3 "Direkt länk till kommentar") Jag valde att ha endast två alternativ, för att tvinga fram ett ställningstagande till hur man själv identifierar sig, i förhållande till spelet.

[#4](http://thesims.ifokus.se/discussions/5217b4028e0e7470dc0029a3-spelare-eller-byggare#4 "Direkt länk till kommentar") Men åh vilket spännande förhållningssätt. Bilder och fantasi går det att komma långt på. Jag fantiserar nog en hel del också, särskilt om vilka känslor simmarna har. Men att skapa simmar… Jag har ett par simmar som jag använder om och om igen. Det blir sällan nya här. De får bara nytt namn. 😛

## Comment 6
Author: Potatisen

Jag tog byggare. När jag spelar så skapar jag först en sim. Det tar jättelång tid eftersom jag tycker att det är kul att skapa simmar. Sen så tänker jag att "nu ska jag spela mycket på den här simmen". Men när jag sen kommer in i spelet, så spelar jag i typ en timme och sen så bygger jag bara hus. Jag fastnar liksom i byggandet.

## Comment 7
Author: Namiko

#5 Jag tycker att det är roligt att testa nya utseenden, tänka ut deras bakgrund och anpassa egenskaperna för att få rätt personlighet. Förut skapade jag i princip samma sim om och om igen, men mitt sätt att använda spelet på har förändrats otroligt mycket det senaste året och nu utmanar jag mig själv i allt. Det är jättebra för att få igång fantasin och skaparglädjen.

## Comment 8
Author: Onslow

Jag är definitivt en byggare. Jag spenderar lätt 10 timmar på att bygga ett stort vackert hus till mina simmar för att sedan överge dem, haha!

## Comment 9
Author: Hallonsmurfen

Jag älskar att göra simmar. Bygga är roligt om man har en bra idé, annars är det bara långtråkigt. Jag röstade på spelaren, för jag gillar att spela mer än att bygga helt enkelt. Fast roligast är nog att göra simmar. 😛

## Comment 10
Author: Anniez

Jag kan få en idé till hus ibland och då vill jag bara bygga. Men oftast spelar jag och försöker få ett så intressant spelande som möjligt då det gärna blir att man bara gör samma sak med familjen dag efter dag i deras liv. Så jag är nog en spelare även om jag ibland låter dom bo i ett egetskapat hem. Men jag brukar tröttna på huset efter en generation så då blir det ju att bygga ett nytt.

## Comment 11
Author: Gasoline

Jag bygger ett hus och kastar in lite saker utan någon större tanke, eller bygger om ett befintligt hus. Lägger däremot ner ner tid på att skapa din sim.

## Comment 12
Author: smulizzen

Haha jag är klockren byggare!😂 

Bygger på mina hus i måååånga timmar, spelar lite med (dom perfekta) simmmarna (extremt strukturerat och mest för att få i pengar för att bygga på huset med...😊)

Fast ibland (läs extremt sällan) spelar jag realistiskt o tycker det är riktigt roligt när man kommer in i det😃

## Comment 13
Author: Mitchika

Jag är en tvättäkta spelare. 😃

Simmarna är allt i mitt spelande. En värld eller ett hus i mitt spel betyder ingenting för mig om det inte finns fängslande, intressanta, väldesignade och/eller roliga simmar som bor och lever sina liv där. Eftersom jag är en historieskrivare som älskar att fokusera på karaktärer och karaktärsutveckling så lägger jag mycket mer tid och energi på simmarna än deras omgivning och hus. 🙂

Att jag dessutom får våldsam migrän av att bygga stora hus och världar i The Sims 3 (överdrift, men inte med mycket 😇) så är det rätt avskräckande för mig att bygga. Trots det tröttnar jag lätt på husen dom bor i och vill förändra det, men utan att bygga… jag behöver nog anlita en personlig Sims-arkitekt. 😃

Att bygga när jag dessutom vill spela/skriva är en plågsam tortyr för mig och jag bara längtar efter att få det överstökat så jag kan fortsätta igen. Alla som pratade med mig under tiden då jag byggde om mitt Legacyhus vet hur mycket jag "led" av och klagade över det. 😉

## Comment 14
Author: Fanta95

Är en ganska typiskt byggare!  😃

Älskar att sitta & pilla med hus och tomter, har även börjat försöka skapa lite världar(vilket går åt skogen..), men ja kan hålla på i timmar med en enda gård. Simmarna är jag också väldigt petig med när jag skapar dem, de ska se ut si och så, djuren med. Brukar väl spela ett tag sen så gör jag en ny familj xD. 

Har extremt svårt för att spela spelet, hur gör man liksom? Kommer jag på något jag "vill" göra så har jag ju liksom redan tänkt ut det i huvudet och pallar inte låta simmarna faktiskt uppleva någonting xP. De brukar i regel vara gifta med barn efter en simsvecka  🤦‍♂️

Legacy vågade jag mig på en gång, men byggaren i mig sa nej och blev skitsur när den stackars simmen bara hade en liten skokartong att bo XD

## Comment 15
Author: Namiko

#13 Det går inte att missa hur mycket du avskyr att bygga hus. Går inte heller att missa hur bra du är på det :D

## Comment 16
Author: Mitchika

#15 Haha, jaa, du är väl den som får höra värsta klagomålen och gnällandet från min sida när ett hus ska byggas/byggas om… 😇😃

Aww, tack så mycket…! 😊🤗  
Inte lika duktig bra som du är, dock. Dina husbyggen är alltid så inspirerande att se och får mig att vilja anstränga mig på mina egna. 😃

## Comment 17
Author: Namiko

#16 Men det är värt det :D

Tack :D Det är lite komiskt att det oftast är du som inspirerar mina husbyggen :P

## Comment 18
Author: Sims3linnea

Jag är mera inne på att spela med simmar för jag tycker det är jobbigt att bygga husen och jag gillar att börja på dem pengarna dem har och köper ett hus och inreder det med dem pengarna, sen får jag tjäna in pengar för att få det mer lyxigare i huset.

  

Jag älskar att komma på vad det ska hända med min sim som när man tex gör en film fast jag filmar inte bara fantiserar för själv och tänker att dem pratar med varandra och säger vad jag tycker att dem ska säga 😃

## Comment 19
Author: Namiko

#18 Det är precis sådär för mig, jag ser små filmsnuttar i huvudet med mina simmar. Fast mina simmar gör inte alltid som jag vill, dom har sina alldeles egna personligheter och jag kan bli rätt irriterad på deras val ibland :P

## Comment 20
Author: Sims3linnea

#19 Ja ibland kan dem göra sånt som man inte har tänkt sig men då får man bara ta och tänka något nytt runt det för det är lite svårt att glömma bort det 😛

## Comment 21
Author: Jina

I de två första var jag byggare, men med Sims 3 är jag spelare. Fast nu spelar jag endast nån gång ibland, tycker det är svårt spela bara någon timme, blir gärna tio, och det funkar inte med vardagen.

## Comment 22
Author: Namiko

#20 O ja, det har hänt många gånger att jag får ändra saker i min legacy för att simmarna hittar på sina egna grejer istället för att följa min plan. Det är en del av charmen tycker jag och tvingar en att utveckla sin fantasi och skrivandet.

## Comment 23
Author: Sims4ever

Så klart spelare! Jag suger på att bygga hus nu när jag väl kommit in i självaste spelandet.. Om jag ska inreda om funkar de ju! Men förut var jag kanske på hälften av jättebra byggare! men nu är jag typ nästan längst ner hehe! Bygger inte alls mycket längre! 

  

**Edit: Jag har skrivit om ditt inlägg till små bokstäver, när man skriver med caps lock så uppfattas det som om man skriker. Jag tog även bort frågan om hur man byter profilbild då denna tråd handlar om Spelare och byggare. Då vi vill hålla alla trådar till det ämnet som #0 har skrivit om. Därför tog jag bort den, du kan göra en egen tråd och fråga om du vill få svar på din fråga. // Sajtvärden SimsBrooke**

## Comment 24
Author: Lumina - 留美奈

Underbart att läsa hur ni spelar. Tack för att ni berättar!  
  
Jag blir sugen att spela när jag läser det ni spelare skriver och nu när min Sunset Valley + alla expansioner är klar, kanske jag kan få ro att göra detta. Det är den staden jag gillar bäst och nu är det fritt fram för mig. :P

## Comment 25
Author: SimsBrooke

#23, jag har redigerat ditt inlägg då du skrev med caps lock och även ställde en fråga som inte rörde ämnet. Gör en egen tråd om det ämnet du vill ha svar på så kommer säkert någon kunna hjälpa till med din fråga. =)
