# Egenskaper hos hästar
Author: Michaela-N

Jag har en häst som har egenskaperna smidig, snabb och odresserad. Är det möjligt att han ändrar egenskap från odresserad till lydig om jag förstärker "Är lydig"? 

Kan egenskaper nedärvas? Jag vill ha ett föl efter honom men vill inte att fölet ska få samma egenskap som han har, för jag kan inte rida honom... Samtidigt som jag gärna vill behålla egenskaperna snabb och smidig då jag vill tävla i hästkapplöpning och hästhoppning. 

Och går det att arbeta upp en egenskap så som snabb och smidig? Alltså om man tar en häst som t.ex har egenskapen korkad, och tränar mycket med den, blir den snabb då?

## Comment 1
Author: linn8

Ja, om du förstärker lydig så kan han "tappa" egenskapen odresserad. Om du vill ha egenskapen "lydig" så måste du förstärka den efter att h\*n tappat odresserad:)

## Comment 2
Author: Michaela-N

#1 Då förstår jag. Då är det bara att fortsätta förstärka "Är lydig". 🙂

## Comment 3
Author: H_T

Jag hade Odresserad och lydig samtidigt

## Comment 4
Author: nelleeh

Du kan också skälla på hästen när den gör saker som tyder på odresserad så brukar egenskapen försvinna. Om du sen belönar den när den är lydig kommer den antagligen bli lydig.

## Comment 5
Author: Mitchika

Jag tror att det är Vresig som är motsvarigheten till Lydig när det kommer till hästar. Så jag tror att en häst kan vara Odresserad och Lydig samtidigt. Odresserad är bara hästar som är lite mer... vilda och otränade av sig. 

Jag har märkt på mina Odresserade hästar att bara dom går runt med sadel på sig så får dom minus på det. Det hjälper också om erfarna ryttare/hästpersoner rider runt på hästen. Till sist så försvinner Odresserad och jag får meddelandet att hästen har blivit framgångsrikt inriden/tränad. 🙂 (Kommer inte ihåg exakt)

## Comment 6
Author: Michaela-N

Hehe, orkade inte med hästen, jag gav upp efter att ha tränat honom hur länge som helst och det fortfarande inte gick att rida på honom eller klappa honom, sen hittade jag en ny häst med ännu bättre egenskaper hos ridcentret (Snäll, snabb, smidig och Geni) som jag köpte istället :P
