# Drömfamiljen Doe
Author: htt

I staden Midnight Hollow bor familjen Doe.   
Pappa John, Mamma Jane samt barnen Joseph, Jennifer och James.  
Utåt sett är de den perfekta familjen i deras perfekta hus. John stiger i karriären som affärsman medans Jane ser till att huset är kliniskt rent och att barnen är väluppfostrade och välartade.   
  
Jane och John träffades i en annan stad, i ett annat land, för många år sedan. Det faktum att John redan var förlovad verkade inte stoppa deras förhållande att blomma. Faktum är att de ingen har hört av Johns föredetta fästmö på åratal!  
Strax efter att John brutit upp förlovningen föddes Joseph, ett utomäktenskapligt barn. Helt plötsligt blev det väldigt bråttom att flytta och gifta sig, skaffa ett helt nytt liv i denna.. unika stad.   
Där solen aldrig skiner och ingen lägger näsan i blöt. Det är det perfekta stället om man har något att dölja, eller hur?   
  
Hur kommer det sig att ingen riktigt känner familjen? Och verkar inte Jane lite väl perfekt och manisk- nästan som en robot?   
Och vänta lite- hade inte deras hus en källare förut?!

## Comment 1
Author: KastKatt

Har också midnight hollow nu, men bara spelat med den familjen lite snabbt.

Vill veta vad hemligheten är! Får man veta det?

## Comment 2
Author: htt

Nej, man får inte direkt veta vad hemligheten är men det var ungefär det jag tänkte försöka luska ut i den här tråden, som en liten historia/legacy. Lite av bakgrundsfaktan är från spelet men lite har jag hittat på själv :)

## Comment 3
Author: htt

John och James!   
  
James är den enda som har ärvt sin pappas mörka hår.   
Han är verkligen familjens lilla glädjespridare :)

## Comment 4
Author: KastKatt

Jättespännande ide! Jag följer!

## Comment 5
Author: Misarn

Följer helt klart :-) verkar jättespännande!

## Comment 6
Author: htt

Här kan ni läsa en liten "intervju" med familjen.   
  
[http://www.thesims3.com/community/blog.html?blogid=521306](http://www.thesims3.com/community/blog.html?blogid=521306)

## Comment 7
Author: htt

Detta är familjens hus!   
Konstigt att själva grunden är av en annan tegelsort.. Och att det är mörka blommor, gråa blommor överallt.. Förutom runt den lilla utbyggnaden där det även är röda rosor.

## Comment 8
Author: htt

Fast de röda rosorna såg man visst inte på bilden, oops!   
Men på denna gör man nog det.

## Comment 9
Author: htt

"UT FRÅN VÅR TOMT! DU HAR INGENTING HÄR ATT GÖRA DITT SNOKANDE, STINKANDE LAMADJUR!"   
  
Varför verkar Jane så himla brydd om att hålla utomstående utanför deras "business"?

## Comment 10
Author: htt

Det kan vara svårt att förstå sig på Jane Doe ibland. Ingen vet någonting om hennes bakgrund, inte heller hon själv verkar det som ibland.   
  
Jane älskar att städa, laga mat och hålla sin familj lycklig. Hon skulle göra ALLT för hennes familj och för att få sin vilja fram. En riktig hönsmamma som ibland blir alldeles manisk när det gäller städning och hemmet. Och våga inte avbryta henne!  
  
Varför, Jane? Varför?

## Comment 11
Author: htt

John är verkligen den stereotypiska familjefadern. Han jobbar på kontoret 8-15 och därefter kommer han hem, lär sina barn ett och annat om livet och klappar om sin fru. Sedan läser han tidningen innan kvällsbadet.   
Han är väldigt, väldigt konservativ och för honom är det viktigt att hans fru stannar hemma med barnen. Att maten ska vara färdig när han kommer hem och att barnen ska stå på rad och hälsa honom välkommen hem. Men han är en väldigt snäll och bra pappa- när han har tid för barnen dvs.   
  
Jane och John är perfekta för varandra- det är nästan så att Jane är som skapt för John! 😉  
  
Ibland kan John få en glans i ögonen och då ser man att han glidit iväg, långt bort i ett alternativt universum. Med en annan familj och ett rent samvete.

## Comment 12
Author: Cimsan

Följer! :D

## Comment 13
Author: htt

Joseph är den perfekta tonåringen. 

Han hjälper till i hemmet och med sina syskon, sköter läxorna och är väldigt rar. 

Dessutom är han kär. I en helt underbar tjej enligt honom! 

Det jobbiga är att hans familj inte verkar dela hans glädje. Om kvällarna kan han höra sina föräldrar bråka över situationen att hans flickvän stannar över väldigt ofta.. "Tänk om hon börjar förstå? Det är omöjligt att ha en utomstående rännandes här hela tiden!"

Joseph vet inte alls vad hans föräldrar så ofta bråkar om, annat än att det är en stor hemlighet som tynger ner hela familjen. Faktum är att han inte minns speciellt mycket från sina första år.... Inga mor-eller farförädrar, ingen första kompis, inga bilder eller minnen från skidbacken, stranden eller liknande. Det enda han minns är det här huset.

## Comment 14
Author: htt

Det kan inte vara lätt att leta jaga med ett spöke som kan gå igenom väggar, men lilla Jennifer kämpar tappert.   
  
Jennifer älskar sin familj. Sin mamma, pappa och sina två bröder.   
Hon gillar att kramas och berömma sina familjemedlemmar och är väldigt nyfiken på grannfamiljen och speciellt jämngamla Sandra som är ett spöke!   
  
Jennifer har ofta en oro i kroppen, som att någonting är fel. Hon har ofta huvudvärk, känner ett starkt behov att kontrollera saker och ting.   
Hon har också hemska mardrömmar, speciellt för några år sedan då det var ett himla "rivkaos" när den gamla källaren murades igen.

## Comment 15
Author: htt

"Joseph, du vet mycket väl att jag inte tycker om att du och din flickvän står och smusslar här ute på trappen! Tänk om grannarna ser erat oanständiga umgänge och börjar snoka!"

## Comment 16
Author: Gasoline

Följer

## Comment 17
Author: nelleeh

Följer😃

## Comment 18
Author: fia1116

Följer! Ska köpa Midnight Hollow så snart jag bara kan. Är helt förälskad i staden!

## Comment 19
Author: Squidon

Följer! Familjen Doe verkar vara RIKTIGT msystiska, om ni frågar mig...

## Comment 20
Author: htt

Lilla James är nog det sötaste småbarnet som finns!   
Han finner sig i att hans familj är lite småknäpp.. Än så länge!   
Hur kommer han att påverkas av sin familjs dolda förflutna?

## Comment 21
Author: htt

Varför ser du så rädd ut, Jennifer?
