# Fel!
Author: lekandur

Har spelat sims så länge jag kan minnas.

Tycker att det är fruktansvärt roligt men när jag går in här och ser hur ni "spelar" så känns det som om jag har spelat spelet fel.

Hur länge spelar du och hur ofta?

Hur många expansions paket har du?

Vill veta hur ni gör, om ni laddar ner extra grejer osv!

Kram!

## Comment 1
Author: -Aida-

Hur kan man spela sims fel? De finns väl inget rätt och fel i hur man spelar.

## Comment 2
Author: lekandur

Det känns som att jag inte riktigt kör spelet fullt ut. Svårt att förklara men när jag ser hur en del kör här inne så har de jätte häftiga gubbar och verkar göra storys osv

## Comment 3
Author: Kaizy

du anar inte hur jag kände det första gången jag var här inne... 🤪

jag tror inte man kan spela sims på "fel" sätt, alla har sina recept för att tycka det är kul att spela. Sedan finns det ju spelare som väljer att spela i legacys för att få  en utmaning att göra... jag kan tycka att det är tråkigt att spela om man inte har några mål/utmaninar att uppfylla. 

men som svar på dina frågor

jag spelar kanske en till två gånger i månaden men då spelar jag till jag blir trött på det och tappar suget, sedan spalar jag igen när jag blir sugen på att spela igen, hur länge det kan vara allt mellan minst 5 timmar till 3 dygn, inte nonstop då sover emellan ju men jag sparar och tabbar ner tills jag tröttnar och stänger av spelandet.

jag har övernaturlig, husdjur, destination värden, drömjobb, kvällsnöjen, semesterparadis och årstider 

ja, jag laddar ner saker för jag tycker att frisyrerna är mycket finare som spelare skapar än vad sims teamet gör...  sedan laddar jag ner lite annat med. så ja. jag laddar ner. använder mycket av store i början men nu mera använder jag mig av tsr 😃

## Comment 4
Author: lekandur

#3 Haha skönt att jag inte är ensam då!  
  
Men vad innebär ett legacy och utmaningarna? :)

## Comment 5
Author: Kaizy

http://thesims.ifokus.se/articles/4f252d44d3b4fd73750018c1-sa-spelar-du-legacy  

  

där har du hur en legacy spelas

Sedan kan man ta några regeler aoch bara spela ut efter dom, lägga till dina egna och göra egna legacys, målet är för alla iallafall är att komma till generation 10. 

  

måste dock tillägga att det är hur jag uppfattat ur det jag har läst, kan ha fel för mig 🤐

## Comment 6
Author: 00eme05

Trodde också jag spelade "fel" men man spelar på ett sätt som gör en bekväm. Man måste inte köra sims fullt ut. Jag t.ex brukar köra olika för att se vart jag sitter bekvämast. Och ibland bara gör man gubbar för att ha kul. Finns inget rätt eller fel. Ska jag vara helt ärlig trodde jag att jag spelade riktigt dåligt först. Men man märker sedan att alla har olika sätt att köra. Men jag ändrade mitt sätt att spela också. Inte för jag kännde mig tvungen utan för att jag fick tips och har testat olika sätt att spela på. =)

## Comment 7
Author: lekandur

Okej :)   
  
startade en egen legacy och sjutton så svårt man kan ju inte ens göra ett rum med 1300 simdaler!  
  
Luffar runt hahaha

## Comment 8
Author: conniz

Jag laddar ner massor av grejer hår, hudfärger, smink, kläder, möbler och mycket mer! Jag laddar ner för jag tycker det blir roligare att spela :) Och man kan inte spela sims fel det är det som är det unika med spelet enligt mig. Och jag har spelat sims i 8år sedan 2006 :)

## Comment 9
Author: lekandur

Gud vilken fin sims!  
  
Vart laddar ni ner alla saker? Köper ni eller hur gör ni :) ?

## Comment 10
Author: conniz

Jag brukar kolla på sims bloggarn nedladdnings tips då länkar dom oftast till sidor där dom har snygga saker :)!

  

#9

## Comment 11
Author: Bara Anna

#7 Det är lite det som är meningen - det skall vara svårt i början^^ Det finns en annan variant av Legacy som jag är barnsligt förtjust i och det är Random Legacy Challenge - Där slumpar du alla större saker som hur många i familjen, yrke etc: http://www.randomlegacychallenge.blogspot.com Tänjer på fantasin, men har en mildare början :-D En annan variant om du vill ha kortare utmaningar är att titta på utmaningarna/turneringen som Carl och Pam arrangerar . Det är visserligen tävlingar, men ingen behöver vara med om de inte vill, men du kan alltid köra utmaningarna bara för skoj skull! En del är kortare, andra längre. http://www.carls-sims-3-guide.com/forum/index.php/board,6.0.html Titta in på MTS forum också, där finns en del intressanta förslag, som tex Runaway-challenge: http://www.modthesims.info/forumdisplay.php?f=564

## Comment 12
Author: SimsBrooke

Man kan inte spela ett spel fel. Alla gör olika och det finns olika sätt. Innan jag kom in på den här sidan så spelade jag bara, använde fusk och dylikt.  
  
I dag spelar jag legacys och försöker att inte fuska till mej t.ex pengar.  
  
Så ditt sätt att spela är inte fel.
