# Använder du testingcheatsenabled?
Author: [Borttaget]

Ja, gör du det? 😉testingcheatsenabled true/false, heter det alltså👍

Edit: Tror det heter boolprop testingcheatsenabled på sims 2, men på något av simsspelen alltså.😃

## Comment 1
Author: Molekylflickan

Jag missbrukar testingcheatsenabled 🤦‍♂️

## Comment 2
Author: Pilaar

Är helt beroende av testingcheatsenabled, kan knappt spela utan det! Så behändigt och lätt att använda.

## Comment 3
Author: Mitchika

Jag använder det mycket i The Sims 3 för att skapa videos, fixa med historier och annat användbart. 🙂

I The Sims 2? Endast när nöden/buggarna kräver det, då boolprop testingcheatsenabled true är det bästa/enda sättet att lösa spelförstörande buggar som kan dyka upp vid jämna mellanrum. Speciellt på familjer och kvarter man har spelat länge på.

## Comment 4
Author: Sara1214

Vet någon om detta fusk finns till the sims 4?

## Comment 5
Author: myismyname

#4 Ja, i TS4 skriver man in "testingcheats true"🙂

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 ja det finns, men du skriver: **testingcheats true** för att sätta igång fusket.

## Comment 7
Author: Squidon

Jag har precis lyckats ta mig ur mitt beroende av det här fusket, faktiskt. Det var en period när jag inte kunde tänka mig att spela utan det. Sedan installerade Nraas MasterController och blev beroende av det istället! :D

## Comment 8
Author: kitte94

Använder det när jag filmar mina videos. Men när jag kör vanligt gameplay så använder jag inte något fusk alls.

## Comment 9
Author: Eawysims

Använder det endast om jag behöver byta kläder på en sim och inte orkar gå till byrån, alltså i Sims 4. I Sims 3 använde jag Nraas MasterController om jag ville byta kläder.
