# Mitchika utforskar Stadsliv med Markus
Author: Mitchika

Ibland händer väl saker av en anledning, antar jag? 

Jag tänkte göra ett experiment med en sim vid namn Conrad bara för min egen skull, men spelet bestämde sig att Conrad inte var värd att existera och kraschade och tog med sig Conrad i graven. Rasande och frustrerad startade jag upp spelet igen och började skapa en ny sim. 

Först tänkte jag skapa min HM-karaktär Vance i spelet, men sen gled det iväg och helt plötsligt stod Markus Fiddle framför mig. 😃

Jag har länge tänkt utforska Stadsliv med en annan av mina karaktärer Felicia eller hennes storebror Lector, men jag kände att Markus kan få göra det jobbet åt mig. Han är **Svartsjuk**, **Pliktotrogen** och **Aktiv**, så det kan nog bli riktigt spännande. 

Jag har aldrig tidigare spelat i… umm… San Myshuno innan eller haft en sim som bor i lägenhet. Det har helt enkelt inte blivit av, av olika anledningar. Nu ska jag ändra på det och Markus får bli min första sim i en lägenhet! 

Detta blir även känt som "Mitchikas hundrade försök att fastna för The Sims 4" och jag hoppas på att det lyckas den här gången… 

Om inte annat vilar allt mitt hopp i Cats and Dogs-expansionen! 😃

Nåja, nu kör vi. Dags att hitta en billig lägenhet åt Markus!

## Comment 1
Author: Mitchika

Efter en hel del velande och funderande och studerande av dom olika lägenheterna inser jag snabbt att Markus inte har råd att bo på något av dom roliga ställena. Nåja, då har vi ett mål att sträva efter! 😃

Han bor just nu på Kryddmarknaden (ja, det verkar vara namnet på kvarteret) i en ganska stor och rymlig etta.

## Comment 2
Author: Mitchika

Folk påstår att Markus' nya lägenhet är hemsökt, men det rör inte Markus i ryggen. Han tror nämligen inte på spöken och jag tror att det kan bli roligt med en rumskompis. 😃

Känns det bra på nya stället, Markus?

## Comment 3
Author: Mitchika

Just det, vi fick inte sälja den här tavlan heller. Hyresvärden var väldigt noga med det. Det första jag tänker göra är givetvis att försöka sälja den!

## Comment 4
Author: Mitchika

Bah, det gick inte ens att plocka upp eller flytta taveleländet... 

Nåja. 

Markus bestämmer sig för att titta lite på TV en stund innan vi drar ut i staden och jobbar på att fixa hans ambition. **Infödd stadsbo**, givetvis! 😃

## Comment 5
Author: Mitchika

Aww, Markus lämnade en uppmuntrande lapp på tavlan ute i trapphuset! Vad snällt av dig, Markus. Du är en god granne som försöker lämna ett positivt första intryck!

## Comment 6
Author: Mitchika

Det fanns inte speciellt mycket annat att göra hemma. Inga grannar inne, inget mer speciellt med lägenheten och inget direkt nytt vad jag kunde hitta. 

Utanför däremot finns både folk och en basketplan! 😃

Vi drar ut och lattjar lite med dom här och utforskar dom läckra stadsmiljöerna.

## Comment 7
Author: Mitchika

Oh yes, nu lirar vi! 😍

En basketplan precis utanför, jag kunde inte valt en bättre lägenhet för Markus. Han är supernöjd. 😃

## Comment 8
Author: Mitchika

Vi kör lite mer fjantiga kast i början. Jag menar, vi vill ju inte råka träffa någon stackars sim i närheten av misstag, eller hur? 😇

## Comment 9
Author: Mitchika

Naturligtvis... Jag och Markus har jättekul ute på basketplanen och självklart måste grannarna komma och förstöra det. 

Sluta med det där och rusa upp till lägenheten, Markus. Det roliga är slut nu. Folk kommer bli jättearga på dig om du inte är en artig och trevlig värd och tar emot dom. 😕

## Comment 10
Author: Mitchika

Jag försöker desperat få Markus att bjuda in sina nya grannar, men han absolut vägrar. Strax inser jag varför. 

Han är svartsjuk. En av hans grannar är i ett förhållande och han är svartsjuk för att han själv inte har någon. Liten då... 

Men vet du vad, din hyresvärd är URSNYGG. Åtminstone på porträttet, förhoppningsvis i verkligheten också. Jag rekommenderar att vi försöker hälsa på honom efter det här lilla kaoset är över.

## Comment 11
Author: Mitchika

Okej, nu gick en av grannarna in och hon äter upp fruktkakan dom hade med sig till Markus själv. Tack, väldigt uppskattat.. 

Vi bjuder inte in henne igen.

## Comment 12
Author: Mitchika

Nu kom resten in och dom tar för sig fritt ur Markus' kyl. Jag tycker inte vi bjuder in någon annan i hushållet igen. Kanske Arun, han var snygg och trevlig.

## Comment 13
Author: Mitchika

Mer svartsjukesorg när Markus inser att fler och fler av hans grannar är i relationer och han är singel. Livet är inte lätt ibland. 😛

Ett mysigt bad med ansiktsmask och lavendelskum ska nog muntra upp Markus lite. 😃

## Comment 14
Author: Mitchika

Okej, seriöst, nu åker grannarna ut...

## Comment 15
Author: Mitchika

**Markus' lilla lekträff/mini-dejt med sin hyresvärd**

Det var helt slumpmässigt. Markus spelade basket och njöt av livet, trots att flera av områdets simmar bestämde sig för att basketplanen var en perfekt plats att äta och socialisera på. 

![](/u2/de75b49d1d44beb3d7dd63a0adca600e/660/2017-08-24-01-22-51.png)

Han blev på riktigt bra humör och jag sa åt honom att pausa basketen och skicka ett glatt SMS till sin hyresvärd, Karim Mandir. Dom har redan pratat lite på telefon och jag tror dom skulle bli ett jättebra par. 

Till min förvåning så ringer Karim tillbaka och säger till Markus att japp, han håller med, det är en jättefin kväll och det vore synd att slösa bort den. Han bjuder med Markus till Magnoliaparken i Willow Creek. Vilket perfekt tillfälle att lära honom bättre på! 

![](/u2/289c2e72a2290301652ecf51b732e08b/660/2017-08-24-01-24-34.png)

Jag får se Karim på nära håll för första gången och ja, absolut en kille för Markus! 

Det blev bara bättre och bättre när vi lärde känna Karim och upptäckte att han är God, Munter och Kreativ. OCH dessutom Markus' hyresvärd. Vilket kap! 

![](/u2/706c1eefa1649e32be23e19eb8f8b56c/660/2017-08-24-01-25-26.png)

Dom klickar jättebra och har riktigt roligt tillsammans. Relationen skjuter i höjden och jag tänkte fokusera helt på att bara göra dom till vänner, men samtidigt även fråga om Karim var singel. Vilket han var! 

![](/u2/7c0375b56f5ae35a58f461ee5d54f2f9/660/2017-08-24-01-28-36.png)

Efter ett flörtigt skämt från Markus så tycker Karim dock att dom har tagit steget längre och sätter igång att flörta. Jag som bara tänkte ha en kul lekträff och inte ta dom till det romantiska stadiet än. Killarna hade tydligen andra planer, för Markus svarade genast tillbaka genom att börja flörta lite själv. 

![](/u2/dd81d3d7cf8f921e607ed43c8bc04c23/660/2017-08-24-01-38-32.png)

Markus bestämmer sig för att göra en av dom konstigare och mer udda sakerna mina simmar får för sig att göra i det här spelet. Han vill ge Karim nyckeln till sin lägenhet. 

Karim är din hyresvärd, Markus. Det kan... misstolkas. Karim såg lika ledsen och förvirrad ut som jag kände mig efter den interaktionen. 

![](/u2/45e6a72a84b988f1e6c1b86942ca0861/660/2017-08-24-01-38-54.png)

En snabb förklaring senare för Markus redde upp missförståndet. Han lämnar inte in nyckeln och tänker flytta, han vill bara att Karim ska ha nyckeln till hans ställe. I en vänskaplig och absolut inte romantiskt gest. Sött! 😍

Deras lilla stund fick ta slut där, då Markus var så trött att han höll på att kollapsa. Men ja, det var kul och spännande med en ny interaktion! Jag undrar vad det kommer att få för eventuella konsekvenser längre fram...

## Comment 16
Author: Mitchika

Whoa-ho-ho, det här gillade inte den svartsjuka Markus att höra nästa morgon vid frukosten! 😃

Grannarna är stökiga, jodå... Dags att se hur vi kan hantera det här!

## Comment 17
Author: Mitchika

Jag övertalade Markus att knacka försiktigt på dörren. 

... det gjorde absolut ingenting. Dags att ta i med hårdhandskarna!

## Comment 18
Author: Mitchika

Sådär ja, nu dunkar vi på dörren och tappar humöret! Vi försökte vara snälla...

## Comment 19
Author: Mitchika

Det kallar jag resultat! 😃

Omedelbar tystnad... 

![](/u2/fd6a6a2b773f7b67cb263735763bd84b/660/2017-08-24-02-03-13.png)

... och en extremt missnöjd och irriterad granne som kom ut i enbart badlakan. Vi vill inte veta vad som pågick därinne. 

![](/u2/6daceaac7a7de365f1063ee77fee3007/660/2017-08-24-02-03-32.png)

Förhoppningsvis har Geeta lärt sig att vara lite tystare under sina... aktiviteter. Åtminstone som svartsjuka Markus' granne.

## Comment 20
Author: Mitchika

Oooh, vi kunde klaga på oväsendet också! Ilsket dessutom! Klart att vi gör det! 😃

Otroligt nog så var det uppskattat. Geeta bad om ursäkt, sa att dom var lite taktlösa, lovade att vara tystare och tackade sedan Markus för att han sa till. 

Vad har vi lärt oss? Jo, att dunka i dörrar, klaga otrevligt och skrika på folk ger positiva resultat! Vilken fantastiskt bra läxa! 😃

## Comment 21
Author: Mitchika

Herregud... Markus vill ha den där kostymen och han vill ha den nu! 

Snyggingen inuti kostymen var inte så dum heller.

## Comment 22
Author: Mitchika

Killen heter Diego Lobo, vilket extremt passande namn. 😃

Det blir ett kort men trevligt möte och båda två skiljs åt på gott humör. Markus fick även veta vart Diego köpt sin kostym, så en sån lär införskaffas snart.

## Comment 23
Author: Mitchika

Markus drömmer stort om en framtida basketkarriär, som sorgligt nog aldrig kan bli verklig i The Sims 4. Tyvärr. Du kan inte bli basketspelare, bara på fritiden. Du får bli läkare eller något annat tråkigt, kompis. 

Men det var en snygg dunkning... efter den första misslyckade där han vrickade foten och fick bollen i huvudet. Jag är så ledsen över att jag missade att ta foto på det.

## Comment 24
Author: Mitchika

Nu är tydligen vanligt basketspelande för tråkigt för Markus, så han sätter eld på bollen när han försöker sätta 3-poängare.

## Comment 25
Author: Mitchika

YES, där fick jag till det! 😃

Markus klantar till sin dunkning och faller ner från ringen! 

![](/u2/a310f9bd501332f6752e323f5a6fae0d/660/2017-08-24-02-22-39.png)

Han landar på marken med en duns, ihop med en annan basketspelares boll. Men vart tog hans vägen? 

![](/u2/a9ff208a7fbbd71c5fa333e1aa8bd6be/660/2017-08-24-02-22-47.png)

Ah, där är den! ![Skrattar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

![](/u2/33ab3a94d544bfddb8beb73e1a9e702f/660/2017-08-24-02-23-46.png)

Bollen smäller till honom i huvudet på ett riktigt roligt sett och sedan är det över. Markus sitter där med vrickad fot, ont i huvudet och en kvaddad stolthet. Perfekt!

## Comment 26
Author: Mitchika

Alla hänger vid matståndet och käkar, vilket drar till sig Markus' uppmärksamhet. Det måste finnas riktigt gott käk här. Han rusar över och beställer en currygryta åt sig själv. 

Titta, till och med Diego är här! Kanske finns det tid till att hänga lite mer med honom.

## Comment 27
Author: Mitchika

Currygrytan var visst lite stark för Markus. 

![](/u2/371f943543f7b992749f6788ebda7ada/660/2017-08-24-02-37-06.png)

Bara lite, dock. Herrn, ni borde flytta på er. 

![](/u2/aaab32dd1cc087f374a8af14cb1186e2/660/2017-08-24-02-37-20.png)

Slipad återhämtning som ett proffs. trots rökringen han puffade ut! 😃

## Comment 28
Author: Mitchika

Markus är inte den enda som inte är van vid kryddig mat. Det sprutar eld till höger och vänster från simmarna runt honom, även från snobben Diego. Ja, vi fick reda på att han är en Snobb.

## Comment 29
Author: Mitchika

Riktigt trevligt med toaletter härute! Vi slipper springa upp till lägenheten för det och kan fortsätta mingla och spela basket obehindrat.

## Comment 30
Author: Mitchika

Markus letar efter snöglober. Fråga mig inte vad det är för låda, fråga mig inte vems det är och fråga mig inte vad han ska med snögloben till. Jag har slutat ifrågasätta.

## Comment 31
Author: Mitchika

Men Diego! 😮

Du har lite av vild och rebellisk sida innanför den där Snobb-sidan, inte sant?

## Comment 32
Author: Mitchika

Markus, vad gör du?

## Comment 33
Author: Mitchika

MEN MARKUS! 😮

Det där var ju jättesnyggt, varför var du tvungen att måla graffiti över hela det och förstöra det?! Stackars Diego...

## Comment 34
Author: Mitchika

Idag ska bli en kul dag, oavsett om Markus vill det eller inte. 

Idag är det nämligen dags för min första festival här i Stadsliv och även Markus' första! 

Det är Nördcon och jag såg till att Markus gick upp i god tid för att  hinna till festivalen. Den pågår bara i 6 timmar, så vi måste vara där tidigt och ta vara på varje sekund. 😃

Ett avslappnande citrusbad till att börja med, sen drar vi iväg.

## Comment 35
Author: Mitchika

För att göra dagen ännu bättre så blir Markus bjuden på opera ikväll klockan åtta av Karim! 😍

Det är perfekt, vi hinner med att njuta av Nördcon, komma hem och varva ner i ett par timmar och fräscha upp oss och sedan blir det iväg på en kväll med Karim. 😃

Du har ett fullspäckat schema, Markus. Är du redan för en lång, jobbig men förhoppningsvis extremt rolig dag?

## Comment 36
Author: Mitchika

Klart som marsvinspluttar att Karim skulle ringa i samma ögonblick som Markus var på väg till Nördcon för att bjuda honom på dejt. Snälla Karim, räcker inte operan ikväll? Markus har annat han vill göra också. 

Det sög att tacka nej till dejten, men nu är vi här på Nördcon! Vad ska vi göra först? 😃

## Comment 37
Author: Mitchika

No way... 😮

## Comment 38
Author: Mitchika

Yes way, det där är Karim. Här på Nördcon. Iklädd en supercool Llamaoutfit. 

Seriöst, Markus, jag tror du måste gifta dig med den här killen.

## Comment 39
Author: Mitchika

Självklart måste Markus ta selfie med en cosplayer! Som dessutom är killen han är på g med. 😃

Den här borde åka upp på väggen, Markus. Bredvid tavlan vi inte kan eller får flytta på eller sälja.

## Comment 40
Author: Mitchika

Låt killarna hållas. Markus har drömt om att få omfamna den här karaktären sedan han var ett litet barn. Att det är Karim i dräkten gör det bara tusen gånger bättre.

## Comment 41
Author: Mitchika

Jag noterade det inte förrän efteråt, men det där är Mortimer Spökh. 

Mortimer Spökh är en cosplayer. Den här expansion har gjort allting SÅ MYCKET BÄTTRE i mitt simsuniversum nu...! 😃😍

## Comment 42
Author: Mitchika

Vi kan inte spendera hela Nördcon med din eventuellt blivande pojkvän, Markus. Du måste få i dig lite frukost och sedan ha lite kul på festivalen. Roligt nog verkade Karim ha samma idé. 

Har du fått en liten stalker på halsen, Markus? 😃

## Comment 43
Author: Mitchika

Hamburgare är en perfekt frukost. Speciellt när du äter den mittemot Darth Maul.

## Comment 44
Author: Mitchika

Markus bestämmer sig för att delta i Hackaton, på min order givetvis. Klart att vi måste prova nu när vi är här. 😃

Jag tror det är första gången Markus sitter vid en dator. Det här kommer garanterat gå bra!

## Comment 45
Author: Mitchika

Herregud... han klarade Hackaton med 10 %... 😂

Tja, inte dåligt för någon som inte kan programmering eller datorer alls. Jag tvivlar på att han kommer utses till en av vinnarna. Hans självförtroende är dock på topp!

## Comment 46
Author: Mitchika

Yeah... det här är Mario och Luigi. Spelar ingen roll hur mycket dom ändrar dräkterna för att inte hamna i clash med Nintendo, det här är Mario och Luigi. Jag kan inte sluta le. 😃

Kan du cosplaya, Markus? I såna fall MÅSTE du göra det till nästa Nördcon!

## Comment 47
Author: Mitchika

Naturligtvis måste vi köpa massa souvenirer. En till snöglob utöver den han hittade i lådan blir nog bra. Jag vet inte varför vi samlar på snöglober nu, men det gör vi. 

En läcker t-shirt, självklart och lite annat smått och gott. Samtidigt har vi en söt cosplayare av vår kära Grim bredvid. 😃

## Comment 48
Author: Mitchika

Vi stal spelmaskinen från killen med keps bakom Markus genom att låtsas att vi ville presentera oss för honom. Nu kör Markus ett Ultimat spelartest... som han absolut kommer misslyckas med. 

Du har aldrig spelat spel förut, Markus. Du är ingen nörd. Inte än. Kanske med lite träning, men nu är du det inte.

## Comment 49
Author: Mitchika

Åh, ett sportspel? 

Jag tar tillbaka det där. Det kanske inte alls är hopplöst i alla fall.

## Comment 50
Author: Mitchika

Nix, han misslyckades! Han fick 30 poäng, det lägsta för godkänt är 70. 

Nåja, det gör inget. Vi har Darth Vader att ta en selfie med! 😃

## Comment 51
Author: Mitchika

Jag älskar Nördcon. 😍

## Comment 52
Author: Mitchika

Nördcon är nu slut och vi hade en toppendag! Massa souvenirer, roliga möten, selfies, Markus desperata försök att vara en nörd... helt underbart. 😃

Jag längtar redan till nästa festival. Nu är det dags att åka hem och förbereda oss. Jag undrar om det blir opera ikväll vid åtta?

## Comment 53
Author: Mitchika

DET BLIR OPERA! 😃

Snälla, låt Karim gå i sin cosplayoutfit. Markus skulle älska det!

## Comment 54
Author: Mitchika

Synd att man inte fick följa med på operan, men Markus verkade ha haft kul. Han kallade operan trevlig, men kan inte rekommendera den för han somnade nästan på slutet. 

Det var kul att se Markus i sina vackra finkläder, dock. Det räknade jag med i och med att det var en opera. Han fick också spendera mer tid med Karim. 😃

Vilken perfekt dag. Nu är det bums i säng för Markus, dock. Imorgon väntar nya äventyr!

## Comment 55
Author: Mitchika

ÅH HERREGUD! 

Det här händer och jag är faktiskt rädd!! Vad gör Vlad här och varför bryter han sig in i... nej... han kan inte... eller...?

## Comment 56
Author: Mitchika

Herregud, vad läskigt!! 😮

Det här har aldrig hänt mig förr! V-Vakna, Markus!

## Comment 57
Author: Mitchika

Jag saknar ord...

## Comment 58
Author: Mitchika

Seriöst, händer det här verkligen?!

## Comment 59
Author: Mitchika

![](/u2/1ca93fe9c00282587bb09197aee53f07/660/2017-08-24-03-44-33.png)

… 

![](/u2/2042aa225c02c08e9b85788ee005b92c/660/2017-08-24-03-44-50.png)

…

![](/u2/682c39dd06969789627121631d8e238f/660/2017-08-24-03-45-02.png)

…

![](/u2/e20809948c479feca71ee1ecc28747c1/660/2017-08-24-03-45-09.png)

…

![](/u2/e2e178966e9f68ae90c2bc26cdfdf5cd/660/2017-08-24-03-45-31.png)

… 😮

![](/u2/478ea4ca401619d0259d5e790700fdc5/660/2017-08-24-03-46-06.png)

… ![Förskräckt](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Förskräckt")

… hjälp… 😭

## Comment 60
Author: Mitchika

Herregud, vad ska vi göra? 

Jag hade varken räknat med eller planerat att ha med vampyrer i Markus' äventyr. Det är dystra Alberts domän.

## Comment 61
Author: Mitchika

Stackars Markus har inga minnen om händelsen dagen efter, men han har två bithål på sidan av halsen från Vlad och väldigt ont. 😕

Det krävdes ett par bubbelbad för att få honom att må bättre, men nu mår han tipptopp igen. Vilket hemskt slut för en så fantastisk dag...

## Comment 62
Author: Mitchika

Alla planer för den här dagen skrotas. Markus måste sätta sig ner och studera vampyrer för att ta reda på hur han ska stoppa Vlad nästa gång han dyker upp.

## Comment 63
Author: Mitchika

Hallå, granne. Välkommen in att slänga dina sopor i vår soptunna medan vi sitter och studerar vampyrer. Jag hoppas att Vlad äter upp dig levande, din...! 😡

## Comment 64
Author: Mitchika

Någon kom förbi för att muntra upp Markus! 😃

Karim vill ha spelkväll, vilken välkommen distraktion från vampyrerna.

## Comment 65
Author: Mitchika

Killarna har en fantastisk spelkväll och Markus vinner i Partypanik. Överlag, det var precis den paus som Markus behövde i hans vampyrstuderande. 

Efteråt var det enkelt att återgå till arbetet. 😃

## Comment 66
Author: Mitchika

Bra jobbat, Markus. Vi kan göra lite grejer med vitlökarna du får över, men vi planterar några stycken för att kunna få fler gratis. Inga fler vampyrer ska komma in och suga blod... jag menar, plasma... från dig mitt i natten!

## Comment 67
Author: Mitchika

Vi behövde något som distraherade oss från vampyrerna och dom fyra växande vitlöksplantorna i lägenheten. 

Vad bättre än att gå ut på gården och bua ut Den Levande Statyn? 😃

## Comment 68
Author: Mitchika

Markus kan inte skicka ett glatt SMS till Karim utan att han föreslår att dom ska gå till parken. 😃

## Comment 69
Author: Mitchika

Jag älskar att ta bilder på mina simmars första kyssar. Den här blev dock inte som planerat. 

![](/u2/16da79d43f61f6b7d9a38aa5ac5b53ad/660/2017-08-24-04-29-28.png)

Wolfgang som står här bredvid var inte så road av Markus' och Karims första kyss, av någon anledning. 

Var snäll, Wolfgang, det är ett viktigt ögonblick för dom här två. Uppkäftiga lilla tonårsgrabb...

## Comment 70
Author: Mitchika

Markus och Karim vill ha lite privatliv och springer iväg till andra sidan av parken för att komma bort från Wolfgang. 

Därefter fortsätter flörtandet och uppvaktandet. 😃

## Comment 71
Author: Mitchika

Men för !)#/%&¤%, Wolfgang...! Lämna dom ifred!

## Comment 72
Author: Mitchika

Dom gjorde sitt bästa för att ignorera Wolfgang och resten av folket som dök upp och bestämde sig för att kila stadigt. Karim är nu Markus' pojkvän! 😃🥳

## Comment 73
Author: Mitchika

Alltså, wow... 

Markus åkte hem från parken för att det blev sent, åt middag och gick och lade sig. Det här är det första han känner nästa morgon vid frukosten. 😮

En riktig drömkille det här. Vem vill inte dejta någon som han?

## Comment 74
Author: Mitchika

Vi har vår första vitlöksfläta! 😃

Det börjar kännas tryggare här hemma.

## Comment 75
Author: Mitchika

Nu ska jag försöka sova några timmar, men det är dags för Kryddfestivalen i spelet. Det ser jag verkligen fram emot och jag hoppas att Markus gör det också. 😃

## Comment 76
Author: Icewolf88

Underbart!  
  
Jag skrattade när Markus tog en selfie med Darth Vader 😃 Och kunde inte låta bli att skratta åt din reaktion när Vlad bröt sig in i lägenheten 😂

## Comment 77
Author: LottaV

Kommer att älska att följa dig i det här👍

## Comment 78
Author: Mitchika

#76 Tack så mycket! 😃🤗

Haha, det var klart att han var tvungen att göra det. Jag menar, det är ju Darth Vader! 😍

Det var första gången det hände mig i spelet! Jag blev svinrädd, jag trodde att Vlad skulle förvandla Markus och förstöra allt för mig. Eller skada honom allvarligt. Bara det faktum att vampyrer KAN bryta sig in i simmars hem och dricka blod från dom… 😮

Spelet fick helt klart ett ganska stort plus från mig efter den händelsen, för det var oväntat och extremt roligt. Att spelet kunde vara så hemskt och "våldsamt"… 😃😍

#77 Aww, tack så mycket! ![Skrattar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")![Kramas](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Kramas")

Jag spelar vidare lite senare ikväll efter jag slutat underhålla Namiko med Skyrim över Skype.

## Comment 79
Author: Mitchika

Okej, Kryddfestivalen börjar inte förrän klockan 17.00, ungefär sju timmar från nu. Alla Markus' behov är fyllda, vitlöksplantorna är omskötta och det finns inte mycket mer att göra. Hur ska vi fördriva tiden fram tills festivalen? 

Basket, givetvis! 😃

Samt ge efter för Markus' svartsjuka kontrollbehov och ringa över Karim. Han får inte gå till festivalen alldeles nedstämd och orolig.

## Comment 80
Author: Mitchika

Medan Markus står och spelar basket och tränat upp sin Träningsfärdighet genom att dunka, kasta 3-poängare och massa annat kul så börjat han klaga över "För lite träning." 🤦‍♂️

Basket räknas alltså inte som träning i The Sims 4-världen. Okej, noterat. Jag fick skicka ut Markus på joggingtur för att få bort den negativa humöreffekten. ![Vilar huvudet i handen](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Vilar huvudet i handen")

Då så, då har vi lärt oss det. Basket är ingen träning (inte ens träna på basket är träning) och inte heller någon fysisk aktivitet. Kanon! 👍

## Comment 81
Author: Mitchika

Ni kan aldrig gissa vad det är dags för nu! Bråka med stökiga och högljudda grannarna för Markus dejtar hyresvärden och anser sig ha den rätten! 😃

## Comment 82
Author: Mitchika

Hej igen, Geeta. Hon ser lite less och uppgiven ut, Markus verkar däremot se fram emot det blivande bråket.

## Comment 83
Author: Mitchika

Den här gången tog inte Geeta klagomålen särskilt bra. Hon blev arg! 😮

![](/u2/3c570c7c51982c4a119f711b79f6837e/660/2017-08-25-23-01-16.png)

Markus hade dock en ganska kul respons. 😃  

Du får ta med henne ut någon kväll, det tror jag kommer lösa båda problemen i såna fall. Vänta, jag har en idé! Vi tar med henne till Kryddfestivalen senare!

## Comment 84
Author: Mitchika

Mannen med den berömda sopsäcken kommer ut ur Geetas lägenhet. Jasså, det är där du bor? 

Det är bäst för dig att du har lärt dig vart du ska slänga era sopor någonstans nu. Jag är gud i den här världen, Raj, du vill inte veta vilka hemskheter jag kan göra mot dig.

## Comment 85
Author: Mitchika

Jag gjorde misstaget att låta Markus skicka ett laddat SMS till Karim, som i respons genast ville hänga på gymmet. 🤦‍♂️

Nåja, vi har ett par timmar innan Kryddfestivalen, det ska nog gå bra. 😃

Markus är nöjd i alla fall. Nu är han med Karim, så svartsjukan har lugnat sig lite. För stunden...

## Comment 86
Author: Mitchika

Efter allt basketspelande är Markus i väldigt bra form (men basket är inte träning eller en fysisk aktivitet, kom ihåg det) och kan köra svettfri löpning på löpbandet. Perfekt när man ska någonstans om en liten stund. 

Karim kan inte riktigt det, men killarna har en trevlig stund på gymmet ihop. 😃

## Comment 87
Author: Mitchika

Okej, Markus flörtar med Karim när dom springer på löpbandet. Jag måste säga att det var ruskigt charmigt. 😃

## Comment 88
Author: Mitchika

Klockan slog 17 och vi drog genast iväg till den efterlängtade Kryddfestivalen. Vad jag har sett fram emot det här. 😃

![](/u2/66efdad3dcb3def6995a327965ba1513/660/2017-08-25-23-24-17.png)

Den här gången åkte vi inte ensamma, utan vi tog med både Karim och Geeta. Det kändes fel att dumpa Karim på gymmet när dom hade det så trevligt och jag tror Geeta skulle ha roligt att haka på. 

Jag förstår inte varför jag blev förvånad över att Kryddfestivalen var på hemmaplan. Markus bor ju på Kryddmarknaden, för sjutton!

## Comment 89
Author: Mitchika

Jag har låtit Markus gå hungrig hela dagen så han skulle ha aptit för allt gott här på marknaden. Det första jag låter honom och hans grupp göra är att testa den kryddiga curryutmaningen ihop. 😃

## Comment 90
Author: Mitchika

Hmm, Geeta verkar inte alls vara på humör för något av det här.. 

Varför hakade hon på i såna fall? 🤔

Vi får försöka lysa upp kvällen för henne på något sätt!

## Comment 91
Author: Mitchika

Markus misslyckades med utmaningen och jag väntade mig inget annat heller. 😃

Kul var det oavsett! Karim misslyckades strax efter, men om jag inte såg fel så verkar Geeta ha klarat den. 😃

## Comment 92
Author: Mitchika

Åh, så mycket mat att provsmaka… Kan vi byta plats för en stund, Markus? ![Dreglar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Dreglar")

## Comment 93
Author: Mitchika

Vi bjöd med dom, Markus, vi måste vara lite sociala nu. Sluta gå bort från dina kompisar och umgås.

## Comment 94
Author: Mitchika

Bubbelblåsaren var vi tvungna att testa också! 😃

![](/u2/2433e8b8d91b3c0af45d554789edd8da/660/2017-08-25-23-39-38.png)

Det krävdes lite övertalning och några försök för att få med Geeta och Karim. Även för att få Markus att prova på bubbelblåsaren tillslut, vilket Karim iakttog med blandad förtjusning. 

![](/u2/14120c3cc212c1161ee8abff8c32b644/660/2017-08-25-23-41-28.png)

Det ledde till att jag fick den gulligaste bilden jag tagit på en sim på ett ganska bra tag. 😍

Bubbelblåsning var inte riktigt något för Markus. Han blev alldeles omtöcknad.

## Comment 95
Author: Mitchika

Därefter var det Geetas tur och hon reagerade likadant som Markus. 😃

![](/u2/913647d9331547f3e14f9d718a2108d2/660/2017-08-25-23-42-31.png)

Karim hade otroligt roligt åt dom två. 😃

## Comment 96
Author: Mitchika

När det blev Karims tur däremot var han inte ett dugg intresserad av att testa. Han drog upp telefonen och låtsades vara väldigt upptagen... eller så laddade han upp bilder på Markus' och Geetas bubbelblåsande på nätet för att visa andra. Ledsen, Karim, jag hann först!

## Comment 97
Author: Mitchika

Det avskräckte dock inte Markus från att prova igen! 😃

## Comment 98
Author: Mitchika

Det fanns inte så mycket mer kul att göra på Kryddfestivalen. Vi har en grej kvar att göra, men först ska vi dra igång lite roligheter som vi köpte i souvenirståndet. 😃

## Comment 99
Author: Mitchika

Syrsor spelar i bakgrunden... 

Ingenting hände. Det var ju roligt.

## Comment 100
Author: Mitchika

Det finns plantor och annat kul att skörda här så Markus passar på att samla på lite. 😃

Vi hade inte tänkt odla mer än vitlöken, men man vet ju aldrig när man kan behöva ett smaskigt spenatblad.

## Comment 101
Author: Mitchika

Allt skördande gjorde så att vi tappade bort både Karim och Geeta. Efter lite letande hittade vi Geeta igen och Markus bestämde sig för att spendera lite tid med henne nu och förbättra deras relation, samt muntra upp henne lite. 

Det går... sådär. Hon verkar ha lite trevligt åtminstone!

## Comment 102
Author: Mitchika

Ett sista försök. Går det här åt skogen ger jag upp. 

![](/u2/550a2ae0600a2600935c4822217da6f8/660/2017-08-26-00-07-01.png)

WHOA! Sådär ska det se ut! 😃

![](/u2/587c225570c1579a90ed39e55d9fe9ba/660/2017-08-26-00-07-11.png)

Nice, det där är bättre. 😍

Ett mysigt avslut på en mysig kväll på Kryddfestivalen ute med vänner.

## Comment 103
Author: Mitchika

Här är en av flera saker som stör mig i The Sims 4. Simmarna bara går igenom och står igenom allt, inklusive varandra. Föremålen och andra simmar känns inte som dom har en fast form och verkligen är där, utan mer som illusioner eller hologram. ![Vilar huvudet i handen](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Vilar huvudet i handen")

Hur som haver, det förstörde dessa bilder av Markus' reaktion på fyrverkeriet. 😕

## Comment 104
Author: Mitchika

Oh, fler började skjuta! 😃

Markus, förenad till en med sin stolpe, står självklart och tittar.

## Comment 105
Author: Mitchika

Fel av mig, det var visst Markus' fyrverkerigrej som sköt ut mer än en raket! 😃

Uppskattat var det i alla fall. Fram tills det som hände mot slutet... 

Jag är rädd för att Markus har släppt lös ett stort, grönt tentakelmonster över staden nu! ![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)Spring, fly för era liv! 😮

## Comment 106
Author: Mitchika

Monstret spred sig snabbt åt alla håll och försvann... ingen går säker i San Myshuno inatt.

## Comment 107
Author: Mitchika

Nu var det Geetas tur att förenas till en med pålen. Att förenas till en med den här specifika pålen är en tradition på Kryddfestivalen.

## Comment 108
Author: Mitchika

Nästa morgon tänkte jag jobba lite på Markus' ambition. Han vill presentera sig för en sim i tre olika kvarter. Det är redan avklarat i hemkvarteret, så vi drog till Konstkvarteren först. 

Riktigt vackert ställe! Inte var Markus drömmer om att bo, men det är fin ändå.

## Comment 109
Author: Mitchika

En kort presentation med en främling senare och Markus var redo att bege sig till sin favoritplats i staden hittills. Modedistriktet! 😃

Här drömmer han om att bo en vacker dag, men det lär inte bli inom den närmaste tiden. Det kostar en hel del att bo här och Markus har inget jobb och ingen inkomst. Dessutom slösar han bort alla simdaler han äger och har på festivaler, så... det är en avlägsen dröm än så länge.

## Comment 110
Author: Mitchika

Markus passar på att ta en liten lunchpaus här och träffar på en liten flicka som verkade göra detsamma. Han passade på att ge henne en hel del modetips och välmenande kritik, något som inte var riktigt uppskattat.

## Comment 111
Author: Mitchika

Kort därefter hittade han karaokemaskinen... 🤦‍♂️

![](/u2/68e8a54bf6a0656fa3ee8c4c45d012b8/660/2017-08-26-00-55-41.png)

Jag tänker inte spela in som jag gjorde med Kirby och Minx, mest för att jag inte har orken, men jag lovar att ni inte missar någonting. 

![](/u2/fdf5e8f494bf07b11aa7293e443411b2/660/2017-08-26-00-56-02.png)

Mina öron... gåshuden på mina armar är inte för att det lät bra... 😢  

Tur att Markus hade kul åtminstone så att någon fick ut något positivt av det här.

## Comment 112
Author: Mitchika

Vi kom precis hem efter en fruktansvärd upplevelse. Du skulle bara våga, Raj...!

## Comment 113
Author: Mitchika

Så ska det se ut. 😃

## Comment 114
Author: Mitchika

Karim hade tråkigt och kom över när Markus höll på att städa lägenheten. Markus tog gärna en paus för att umgås med sin pojkvän istället. 

![](/u2/d7f980873b7c34c0c9e7297935e896db/660/2017-08-26-01-04-47.png)

Det blev lite spelande, lite mys och sen kom det på tal om att ta deras relation lite längre. Lite myspys har väl aldrig förstört en relation? 😇

Karim var inte svårövertalad och dom båda skyndade sig till Markus' sovrum. Jag blev lite... låt oss säga fascinerad över Karims val av underkläder. 

![](/u2/5bc853978d8fe0cc95023c5e65a978c3/660/2017-08-26-01-08-07.png)

Efteråt somnar Markus, som den romantiska gentleman han är, så Karim har inte mycket att göra. Han sätter sig vid datorn istället, då han inte har hjärta att väcka Markus.

## Comment 115
Author: Mitchika

Jippie... 

Karim går hem och Markus sover lugnt vidare... tills dess att hans nya grannar i lägenhetshuset som flyttade in igår börjar bråka vid halv elva på kvällen. 😕

Tur att Markus åtminstone är klädd för att ta itu med en sån störning och ha en konversation med grannarna.

## Comment 116
Author: Mitchika

Hallå, nya granne! Det här är Markus. 😃

## Comment 117
Author: Mitchika

Vilken fantastisk första dag det måste vara för henne i nya lägenheten. Hon blir utskälld efter noter av en man iklädd bara underkläder sent på kvällen. 

Markus ville spä på det ytterligare genom en oförskämd presentation, men där drog jag gränsen och skickade tillbaka honom till sängen istället.

## Comment 118
Author: Mitchika

Äntligen får vi se lite spökaction på den här hemsökta tomten! 😃

## Comment 119
Author: Mitchika

Men seriöst, kan vi inte ta en sak per kväll!? 

Hemsökelse OCH vampyrattack på en gång, samtidigt?! Är inte det lite... overkill, kanske? 😮🤦‍♂️

## Comment 120
Author: Mitchika

Var inte du en snäll vampyr!? Eller blandar jag ihop er? 🤦‍♂️

## Comment 121
Author: Mitchika

Era läskiga jäklar, DET FINNS VITLÖK HÄR! HÅLL ER BORTA!

## Comment 122
Author: Mitchika

HAHA, YES! Hon flyr! 😃

![](/u2/af4ce288879af14a8aacdc610adeae92/660/2017-08-26-02-07-20.png)

Go, vitlök, go vitlök, go! Go, vitlök, go vitlök, go! ![Partajar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Partajar")

Markus: 1   
Vampyrer: … också 1

## Comment 123
Author: Mitchika

Nu har vi bara spöket kvar att hantera.

## Comment 124
Author: Mitchika

Vad är det med andra simmar/spöken och besattheten av sopor i den här staden?! 

![](/u2/39760d5ddb505987503b4beb7c30cbdb/660/2017-08-26-02-11-25.png)

Men åh... vilket gulligt spöke. 😍

Markus, gå upp och bli kompis med det.

## Comment 125
Author: Mitchika

Idag är det dags för ännu en ny och spännande aktivitet i San Myshuno. Nämligen Loppmarknaden! 😃

Markus och jag inväntar glatt att den ska börja och för att fördriva tiden försöker vi se om Markus' fruktansvärda sångröst kan spräcka ett glas med vatten. Nu är det vår tur att föra en massa oväsen och störa grannarna. 😃

## Comment 126
Author: Mitchika

Loppmarknaden har börjat och Markus skyndar ivrigt dit. Dags att hänga med folk och hitta bra deals och billiga prylar! 😃

## Comment 127
Author: Mitchika

För sin ambition så behövde Markus använda en bubbelblåsare igen. Tyvärr, Markus, men det blir underhållande för mig!

## Comment 128
Author: Mitchika

Awwww, så söta! 😍

Köp en, Markus!

## Comment 129
Author: Mitchika

Vilken mysig stol! Vi tar den också, Markus! 😍

## Comment 130
Author: Mitchika

Fina lampor också! Ta den i mitten, Markus! 😍

## Comment 131
Author: Mitchika

Medan Markus övade på att sjunga på Loppmarknaden, i brist på annat att göra för stunden, ringde Karim! 

Karim sa att han hört att Markus inte är så bra på att pruta, vilket är sant. Han har aldrig prutat en enda gång i sitt liv. Därför tyckte Karim att Markus skulle följa med honom till Loppmarknaden så han kunde lära Markus att pruta. Vi var ju redan här, så vi accepterade! Nu ska Markus försöka pruta! ![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)😃

## Comment 132
Author: Mitchika

Markus börjar bli hungrig, så jag tänkte att han kan försöka pruta i ett av matstånden. 😃

Hon verkar inte road, jag undrar varför?

## Comment 133
Author: Mitchika

Men se på sjutton, min självsäkra grabb lyckades. Han får 25 % rabatt på sin mat. Njut av den, Markus. 😃

## Comment 134
Author: Mitchika

Efter maten började vi leta efter Karim. Han är här någonstans, men vi ser honom inte. Strax hittar vi honom vid basketplan, till Markus stora glädje och Markus utmanar honom genast på en kasttävling! 

Jag ser dock något oroande.. Säg att Karim har en massa saker han köpt från Loppmarknaden i sina jackfickor...

## Comment 135
Author: Mitchika

Ja, så måste det vara. Jag menar, vad annat kan det vara? 

(För övrigt så vann Markus kasttävlingen)

## Comment 136
Author: Mitchika

Jag tvingade Markus att sjunga lite barnsånger ute på Loppmarknaden innan den stängde och det blev dags att åka hem. Det blev inte jättemycket gjort, men vi fick en del fina saker och Markus kunde ställa i ordning en mysig läshörna hemma nu. 😃

## Comment 137
Author: Mitchika

Jag slutar aldrig bli fascinerad över dom nya, random sakerna som händer hela tiden i spelet nu. Markus gick och lade sig för att sova för natten och ett par timmar senare kommer Karim in och lägger sig i sängen! 

I samma ögonblick vaknar dom båda och kliver upp för att grannarna för oväsen. Okej. 

Vi tar hand om det, Karim. Jag vet att du är hyresvärden, men Markus älskar att dunka i dörrar och skrika på grannar.

## Comment 138
Author: Mitchika

Titta, spöket är här igen! Hans namn är Genji. 😃

Genji sitter vid datorn och Karim står och läser medan Markus försöker sova. Det händer mycket saker i den här lägenheten när Markus sover.

## Comment 139
Author: Mitchika

Det här blir bara bättre och bättre... 

Karim bestämmer sig för att laga mat i Markus' kök medan Markus sover. Inte vara en måltid. Nej, nej, vem behöver bara en måltid för att bli mätt? En varm macka räcker inte, han behövde laga mer och då sätter han givetvis eld på köket. 

Bästa natten hittills för Markus, hands down.

## Comment 140
Author: Mitchika

Alltså, bästa hyresvärden någonsin. Jag kan se den nya slogan för området: 

"Flytta till Kryddmarknaden, där er underbara hyresvärd kommer hem till er mitt i natten, lagar mat och sätter eld på era kök! Vi sätter verkligen krydda på tillvaron här!"

## Comment 141
Author: Mitchika

Karim flyr ur lägenheten strax efteråt, så Markus får släcka elden själv. Vår hjälte... 

Är det dags att göra slut med honom och kolla efter någon annan? 

Markus har klagat om att han känner sig kvävd... samtidigt som han är svartsjuk och kontrollerande över var Karim är och vad han gör. Jag gav honom verkligen den bästa personligheten. 😃

## Comment 142
Author: Mitchika

Det kostade oss över 1300 simdaler att ersätta spisen och bänken som förstördes i branden. Försäkringen gav oss dryga 560 simdaler för dom... 

Nu äter du upp Karims macka och njuter av den! Helst inför honom också. Seriöst, ta ifrån honom nyckeln. Jag vill inte ha honom här hemma längre.

## Comment 143
Author: Mitchika

Okej, Karim, du vet hur man fjäskar för mig, men det spelar ingen roll att du byter om och ser ut som en nästan perfekt cosplayer av Mario. Jag vill fortfarande inte ha dig i lägenheten och du får inte tillbaka mackan.

## Comment 144
Author: Mitchika

Nix, fjäska så mycket du vill, du är inte förlåten, Karim. Och du missade ett glas.

## Comment 145
Author: Mitchika

Bra, Markus, ät upp mackan framför Karim. Att klä ut sig till Super Mario, diska lite disk och ställa tillbaka en bok i bokhyllan som han själv tog fram är inte tillräckligt för att vi ska förlåta en sån eldsvåda. 

Fast det är ganska sött att han försöker... 😍

## Comment 146
Author: Mitchika

Vlad, klockan är 05:44 på morgonen och Markus är vaken... räcker det inte att vi redan haft ett spöke och en hyresvärd som sätter eld på köket här i natt?! Är det inte nog med spänning för en kväll!? Måste vi ha en vampyrattack också!? 

Markus har 34 nyskördade vitlökar i sin katalog som vi precis skulle göra grejer av när du dök upp. Vill du verkligen vara nära honom?

## Comment 147
Author: Mitchika

Det var bättre. Kom tillbaka en annan natt. 

Markus behöver fortfarande sova. Han kommer sova bort hela dagen på grund av det här...! 🤦‍♂️

Och när är nästa festival?

## Comment 148
Author: Mitchika

Kom in här nu om ni törs, era vampyrskrällen! Vi har vitlök överallt i olika former! 😃

Mer lär det bli också, bara det växer fram lite mer.

## Comment 149
Author: Mitchika

Naturligtvis är Humor och Hoppla-festivalen idag! 😮😡

Kan vi inte få någon dag där vi bara kan slappna av, ta det lugnt och återhämta oss från dom kaotiska nätterna i den här staden? 🤦‍♂️

Markus, du måste sova så du kan vara redo för festivalen. Den börjar 17:00, så du har lite tid på dig än.

## Comment 150
Author: Mitchika

Vi behöver inte Cats and Dogs, vi har redan en tvättbjörn här i området. Jag tror det här är tredje eller fjärde dagen i rad som jag ser den sitta, ligga eller sova på den här bänken. 😃

Ska vi adoptera den, Markus?

## Comment 151
Author: Mitchika

Jag är förvirrad. 

Karim dök plötsligt upp och startade någon form av händelse för Markus, med orden "Din dag blev just 100 % mer toppen! Varsågod." 

Vad är det som händer nu då? 😮

## Comment 152
Author: Mitchika

Vår dag med katastrofal början blev 100 % mer toppen för att du kom in och tog ett glas vatten i vårt badrum? Umm... tack?

## Comment 153
Author: Mitchika

Rättelse: Två glas vatten. I två olika glas. För att ge så mycket disk som möjligt. Japp, jag känner hur dagen blir bättre och bättre för varje minut. Ska du inte laga något också?

## Comment 154
Author: Mitchika

Varför nöja sig med två när man kan ta tre?! 

Jag borde väl vara tacksam över att han inte lagar något, men...

## Comment 155
Author: Mitchika

Ja, hejdå då, Karim. Tack för disken.

## Comment 156
Author: Mitchika

Åh, Markus får aldrig någon post. 😕

På tal om det... Det är måndag, när ska hyran betalas?

## Comment 157
Author: Mitchika

Nu jädrar drar vi igång och har lite roligt! Humor och Hoppla-festivalen är här och vi ska välja sida genom att... dricka te? Sött! 😃

Okej, vi kör! Vilken sida är vi på, Markus?   

Ah, just det, vi tog med oss Karim. I samma ögonblick som vi gjorde det passade han på att tala om att räkningar har levererats och att vi har 48 timmar på oss att betala dom. Jag ångrar att han fick följa med.

## Comment 158
Author: Mitchika

Ah, mitt misstag! Festivalen var åt andra hållet! 😃😞

## Comment 159
Author: Mitchika

Skämtare eller busfrö, vilket är du, Markus? 😃

## Comment 160
Author: Mitchika

Markus valde faktiskt att gå med i Skämtarna! 😃

Inte bara det, utan han valde också åt Karim med. Bägge två är med i skämtarna, nu ska vi se vad för kul vi kan göra med det.

## Comment 161
Author: Mitchika

Vi har tappat bort Karim. 

Okej, vi behöver berätta skämt och vara roliga med andra simmar för att samla poäng åt skämtarna. Det är inga problem alls! Markus och jag har en sak gemensamt och det är att båda våra liv är ett skämt, så vi bör absolut kunna greja det här tillsammans! 😃

Samtidigt tänder vi lite fyrverkerier för Markus' ambition också.

## Comment 162
Author: Mitchika

Jädrar, jag råkade säga åt Markus att ta på sig tröjan han köpte. Nåja, det skadar inte att visa lite laganda. HEJA SKÄMTARNA! 🥳

## Comment 163
Author: Mitchika

SKÄMTARNA VANN! 🥳

Markus fick fyrverkerier, en komedimikrofon och 500 simdaler i pris. 😍

Vilken underbar festival, det var riktigt kul. Vi köpte även en voodoodocka för att använda på Karim om han sätter eld på vår lägenhet igen. 

Ett surt litet busfrö står bredvid Markus där precis efter att festivalens vinnare utsetts.

## Comment 164
Author: Mitchika

Fyrverkerier skjuts åt alla håll och kanter när det som jag tror har blivit min favoritfestival går mot sitt slut. 😃

![](/u2/11902f8c3abeb78c53b620ffd285167b/660/2017-08-26-18-06-41.png)

Det var roligt med en liten utmaning och tiden bara flög förbi. Allt var slut innan jag visste ordet av det, men vi hann med allt jag ville att vi skulle testa på. 😃

![](/u2/4c68df45e2a4f7d40acffb69198f8306/660/2017-08-26-18-07-37.png)

En glad, nöjd och väldigt lekfull Markus går hem efter en jätterolig kväll för att betala hyran och sedan gå och lägga sig. Förhoppningsvis får han en lugn natt den här gången.

## Comment 165
Author: Mitchika

En händelselös natt senare vaknar Markus utvilad och kommer ihåg att han glömt att betala räkningarna. Vi börjar få ruskigt ont om simdaler nu, Markus. Du behöver ett jobb snart! 😮

Hallå, granne!

## Comment 166
Author: Mitchika

Jag sa åt Markus att diska det tredje glaset som Karim lämnade på golvet. Några sekunder senare var Markus härnere. Jag ifrågasätter inte.

## Comment 167
Author: Mitchika

Det verkar inte vara någon festival på gång än på ett tag, så jag skickar runt Markus i kvarteren för att utforska. Mestadels för att uppfylla mer av hans ambition, men även för att få en liten glimt av staden. 

Goda nyheter, vi hittade Karim igen! 😃

## Comment 168
Author: Mitchika

Vi visste inte att han gillar att måla, men nu kan han och Markus måla tillsammans!

## Comment 169
Author: Mitchika

Karim tog det bokstavligt och hjälper Markus med sin målning. 😃

## Comment 170
Author: Mitchika

Bra jobbat, Markus! Det tog hela dagen, men jag tycker absolut det var värt det. 👍

Vi letade egentligen efter en form av demonstration att donera till, men vi fick mycket bra gjort ändå. Och Markus fick chansen att känna sig kvävd av Karim för lite variation istället för sitt svartsjuka kontrollbehov av att veta var Karim är! 😃

## Comment 171
Author: Mitchika

Geeta fortsätter störa Markus mitt i nätterna. Vi behöver seriöst skaffa dig ett jobb så att du kan flytta, Markus.. 

Som vanligt får också alla grannarna post och brev förutom stackars Markus. Han får aldrig någonting, inte ens lugn och ro.

## Comment 172
Author: Mitchika

Ah, så det är bekräftat att det är en bebis nu. Okej. 

Umm, Karim? Markus känner sig lite kvävd i er relation. Jag tror han kommer behöva göra slut med dig inom en snar framtid.

## Comment 173
Author: Mitchika

Titta, en demonstration! Så perfekt. 😃

![](/u2/16558a1b42fccbd264b85f62ea4d17c7/660/2017-08-26-19-43-37.png)

Markus och Karim skulle bara till gymmet för att träna lite tillsammans och så sprang vi in i en sådan. Vi tar tillfälligt i akt och Markus donerar 100 simdaler till dom. Eller han, det var bara en sim som demonstrerade.

## Comment 174
Author: Mitchika

Okej, Markus tappade helt intresset för gymmet och Karim. Varför göra dom tråkiga sakerna när man kan demonstrera istället? 😃

Jag har ingen aning om vad dom demonstrerar för... eller emot... och jag tror ärligt talat inte Markus vet heller. Han gillar bara att skrika åt folk och med en megafon låter han ännu högre.

## Comment 175
Author: Mitchika

Markus visar sig vara en riktigt bra och hängiven demonstrant. Det förvånar mig inte ett dugg. 

![](/u2/2c748614c69f318ee89e498f46ee2682/660/2017-08-26-19-50-08.png)

Han och Anders, den första demonstranten, lyckas locka till sig en liten grupp simmar bit för bit innan Markus tröttnar och går in i gymmet för att hitta Karim. Kunde ingen ha donerat till Markus?

## Comment 176
Author: Mitchika

Markus hittar Karim och Karim har värkar. 😮

Bebis på väg! Den bästa reaktionen är alltid att få fullskalig panik och skrika. Markus har full koll på det.

## Comment 177
Author: Mitchika

Det här var den absolut bästa miljön att ta Karim till när han har förvärkar, Markus. Till gruppen av demonstranter som du hjälpte trigga igång. En bra, lugn plats att föda barn på. Seriöst, ska ni inte till sjukhuset?

## Comment 178
Author: Icewolf88

Haha, när Karim dricker tre glas vatten och sedan lämnar stället 😃  
  
Händer mig varje gång simmar kommer på besök. De står bara där och häller i sig vatten gång på gång 🤔 Sedan får man snällt gå och diska alla glas som står gömda här och där...

## Comment 179
Author: Mitchika

#178 Det är första gången jag är med om det! 😃

Åtminstone när gästen kommer över självmant när min sim ligger och sover, inte bjöd in honom och inte släppte in honom. 🤦‍♂️

## Comment 180
Author: Mitchika

Okej, för att göra det här lite enklare och mindre kaotiskt slängde jag in Karim i hushållet. Det blev ett jädra liv och kaos, men ingen bebis. Nu åker vi till sjukhuset tillsammans!

## Comment 181
Author: Mitchika

Sådär, efter lite krånglande så är vi här nu! Oroar er inte, Karim åker ut så fort som barnet är fött så vi får det här överstökat ikväll.

## Comment 182
Author: Mitchika

Okej, lite förhinder, men snart så. Om ni undrar varför Karim har bytt kläder och Markus står i bara handduk... fråga inte.

## Comment 183
Author: Mitchika

Nu så! 😃

Snart är bebisen här, ingenting att oroa sig för. Markus, du kanske ska hålla Karim i handen. Han ser lite rädd ut.

## Comment 184
Author: Mitchika

Perfekt, Markus. Återigen visste du precis vad Karim behövde. Fullskalig panik inne på förlossningen. Du är en fantastisk pojkvän.

## Comment 185
Author: Mitchika

Det här är andra gången i rad som läkaren tar ut Karims hjärta istället för bebisen... 🤦‍♂️

Markus, sluta se så road och imponerad ut!

## Comment 186
Author: Mitchika

Vi har en bebis! Luna Fiddle! 🥳

Markus är överlycklig, han har alltid velat ha en dotter.

## Comment 187
Author: Mitchika

Här har vi nu den lyckliga lilla familjen! 😃

Vilken perfekt liten syn. Vad skulle kunna gå fel?

## Comment 188
Author: Mitchika

Nu är allt som vanligt igen! Markus är hemma utan någon Karim boende hos honom och grannarna fortsätter med sitt förbaskade sophetsande. 😃

Den enda förändringen är att vi lär få en ny hyresvärd, om inte Karim hamnar som det igen. Det gör inte så mycket, lite variation och omväxling i livet förnöjer.

## Comment 189
Author: Mitchika

På tal om variation och omväxling... 

Titta vad vi har i sovrummet. 😃

## Comment 190
Author: Mitchika

Markus bestämde sig för att behålla Luna! Han har alltid drömt om en liten dotter och hon är bokstavligen en dröm som blivit sann. 😃

Karim hade säkert något att säga till om, men eftersom jag är gud över den här världen spelade det inte så stor roll. 

Vi har förresten fått en ny hyresvärd! Hans namn är Mehdi Yassine och han är också en riktig snygging.

## Comment 191
Author: Mitchika

Jag är så obeskrivligt less på Markus nu. Varje dag, samma klagomål. "Maten smakar kyl, maten är inte god nog, badet var inte bra" och liknande i all oändlighet. 

Därför har jag nu bestämt att han ska skaffa ett jobb och jag har även valt karriär åt honom. Bara  för att få in lite simdaler. Både för att få tyst på gnället och för att ge Luna en lite bättre framtid. Den här ungkarlslyan är perfekt för Markus, men när Luna blir större kommer hon vilja ha ett eget rum. 

Njut av din sista lediga dag, Markus. Imorgon börjar jobbet! 

Han väljer att spendera den med sin nya hyresvärd och lära känna honom, för att fjäska in sig lite.

## Comment 192
Author: Mitchika

Rättelse: Markus skickade ett laddat SMS till Karim kort efter att han anlänt till parken med Mehdi, den nya hyresvärden och Karim tyckte dom skulle dra till gymmet. Så nu ska dom tre spendera dagen där! Bestäm dig bara, Markus.

## Comment 193
Author: Mitchika

Nu kör vi, laddad träning alla tre! 😃

Markus kör laddad löpning, Mehdi gör några relativt farliga armhävningar med tanke på hur nära han är löpbandet och Karim satsar på lite boxningsträning.

## Comment 194
Author: Mitchika

Tänj på gränserna, Markus! Med ett nytt jobb och nyfödd dotter lär det här vara sista dagen du har en chans att köra slut på dig själv på gymmet på länge.

## Comment 195
Author: Mitchika

Random trevlig tjej på gymmet kommer fram och ger Markus tips och boostar hans träning. Tack så mycket! 😃

## Comment 196
Author: Mitchika

Markus kan det här! 👍

Men klockan börjar bli mycket och vi har tappat bort både Karim och Mehdi. Vi är jätteroliga att gå på utflykter med. 😃

Bäst att vi åker hem. Du har fått världens work-out och nu måste du vila upp dig inför imorgon. Jobbet väntar!

## Comment 197
Author: Mitchika

GEETA, NU FÅR NI FÖR SJUTTON GE ER! MARKUS SKA JOBBA IMORGON! 

Värsta huset att bo i!

## Comment 198
Author: Mitchika

Mindre katastrofstart på dagen. 

På grund av att Markus behövde gå upp och skrika på grannarna behövde han sova längre. Det ledde till att han inte hann upp i tid för att avsluta sitt avslappnande och välbehövda citrusbad och han missade också frukosten. Kanon, bästa första dagen på jobbet! 😕

Men nu är vi här! Markus blev så inspirerad och imponerad av förlossningsläkaren som plockade hjärtat ur Karim upprepade gånger att han inte ville jobba på något annat ställe just nu. Jag skulle önska att anledningen var att han ville bli en bättre läkare än Karims förlossningsläkare, men... läkare tjänar oftast ganska bra med pengar och det behöver vi nu, så jag är glad för det lilla. 😃

Markus börjar som Sjukhuspraktikant, men en vacker dag så kanske han blir läkare! Såvida inte hans pliktotrogna egenskap får mig att byta karriär för att få tyst på hans gnäll...

## Comment 199
Author: Mitchika

Ånej... nej, nej, nej, det här funkar inte. Vi måste se om kan göra något åt det här först av allt.

## Comment 200
Author: Mitchika

Sådär ja! Sjukhusets snyggaste och stiligaste blivande läkare på ingång! 😃

Det är egentligen Markus' festkläder och jag är inte säker på om han får behålla dom på, men han vill verkligen. Jag menar, dom här kläderna har ju grönt i sig också.

## Comment 201
Author: Mitchika

Ett strålande första intryck på nya arbetsplatsen. Markus hälsar på sina två nya kollegor, frågar den ena av dom om hur deras dag har varit bara för att omedelbart börja klaga på jobbet. Därefter går han raka vägen in i rastrummet och köper ett mellanmål. Sikta mot stjärnorna, Markus!

## Comment 202
Author: Mitchika

Titta  vem som kommer in och är sjuk och som nu kommer få världens bästa omvårdnad och all Markus' uppmärksamhet. 😃

Hans favorittestobj-jag menar pojkvän!

## Comment 203
Author: Mitchika

Vilket spännande jobb det här är... 

Vi kunde skriva in Karim och vi kan undersöka honom, men våra arbetsuppgifter har inget med honom att göra. Markus ska äta mellanmål, ta en kopp kaffe, moppa upp pölar och diskutera jobbet och småprata med kollegor. Vad... spännande. 

Markus, vi gör det vi måste och sen jobbar vi över för att ta hand om Karim!

## Comment 204
Author: Mitchika

Kanonbra jobbat, Markus! Vi har guldnivå på dagens arbetsinsats och ett par timmar över innan vi ens måste börja arbeta över. Nu tar vi hand om och skämmer bort Karim tycker jag. 😃

Lite mat innan vi vet vad som är fel på honom kan nog inte skada!

## Comment 205
Author: Mitchika

Okej, vi kunde ta tempen på honom, men misslyckades med det. Tursamt nog så skickades resultatet till en doktor, som förhoppningsvis kan göra något av informationen. 

![](/u2/a41c82849ebe3bbcfa98022f3112807a/660/2017-08-27-01-46-08.png)

Det verkar inte finnas mer vi kan göra för Karim just nu. En doktor måste komma och ställa en diagnos först och det verkar inte finnas några doktorer i byggnaden. 

Vi går och ser om vi kan bota dom andra patienterna som redan har en diagnos! 😃

## Comment 206
Author: Mitchika

Den här unga mannen, Morgan Markövertag, lider av Tindrande Ögon. Markus tänker ta och bota det på egen hand med ögondroppar och det fungerade! Patient botad och hans arbetsbetyg förbättrades. Attans då, att det redan var i topp. 

Du är en naturbegåvning som läkare, Markus! 😃

## Comment 207
Author: Mitchika

Oh, den här patienten ska ha vaccin! Det kan vi säkert ordna. 😃

Vilket vaccin var det nu igen?

## Comment 208
Author: Mitchika

Det jag beundrar mest med dig, Markus, är din professionalism medan du blåser slängkyssar till en av patienterna... 

Det gick bra med vaccinpatienten, förresten. Att vara läkare är hur enkelt som helst. 😃

## Comment 209
Author: Mitchika

Får jag kritisera det här sjukhuset lite? Det påminner om det katastrofala tillståndet som sjukhuset i Moonlight Falls befann sig i när Lance Barlow fick börja jobba där för att dom var desperata efter någon form av personal. 🤦‍♂️

DEN ENDA som har jobbat idag är Markus. Utöver honom finns det två personer till på plats. Den ena har suttit vid datorn hela dagen och låtit en gigantisk kö av patienter formas ute i receptionen. Den andra har stått mitt bland sagda kö av patienter och inte gjort något annat än att prata med Markus och hon som sitter vid datorn. 😮🤦‍♂️

Markus har, på sin första dag på jobbet och utöver sina vanliga uppgifter om att moppa, sterilisera händerna, äta mellanmål, dricka kaffe och prata med sina kollegor, gjort följande som inte ingick i hans uppgifter för att ingen annan gjorde dom: 

*   Tagit in patienter till undersökningsrum och sängar
*   Tagit tempen på en patient och försökt lista ut vad som är fel
*   Diskuterat hälsa med patienterna
*   Gett medicin till två sjuka patienter (båda hade Tindrande Ögon) på vinst och förlust
*   Vaccinerat en patient på vinst och förlust

Vad har resten av sjukhuset gjort?  Dom övriga två som jobbar där? ABSOLUT INGENTING. 

Jag ser fram emot morgondagen när Markus förmodligen kommer att behöva operera en patient för att doktorn är för upptagen med att kolla igenom antalet likes på sina olika bilder på Instagram för att göra det! ![Yrar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Yrar")

## Comment 210
Author: Mitchika

Åh, morgondagen blir extra spännande! 😃

Inte bara finns det en chans för Markus att bli befordrad, det är dessutom dags för Romantikfestivalen! Den sista av festivalerna för oss att upptäcka och utforska, sen har vi varit på alla. 😍

Jag har verkligen sett fram emot den här. Markus tänker gå dit med Karim, han har planerat det här länge. ![Skrattar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Nu blir det förhoppningsvis en lugn kväll hemma (jag borde inte säga det, det brukar bli trubbel när jag säger det) för att förbereda inför imorgon!

## Comment 211
Author: Mitchika

Kvällen gick åt skogen. Markus hade alldeles för mycket plantor och bebis att ta hand om för att hinna fixa sina katastrofalt låga behovsmätare bra. Det resulterade i bara fyra timmars sömn och han är både trött och hungrig. 🤦‍♂️

Och titta, sjukhusets "best and brightest" är här idag igen, på samma plats som vi lämnade dom. Vad kan gå fel idag?

## Comment 212
Author: Mitchika

Idag hittade vi faktiskt en läkare på arbetsplatsen. Eller ja, Markus gjorde det när han stod och drack kaffe, hans nya bästa vän. 

Sjukhusets enda läkare är Marcus Flex, någon som dystra Albert känner mycket väl. Varför förföljer Marcus Flex mig? På Alberts sparfil är han polis. Nu är han läkare här med Markus. ![Yrar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Yrar")

## Comment 213
Author: Mitchika

Det är bara att bädda sängarna och se glad ut, Markus. Försök att inte tänka på det stackars barnet som sitter på sängen på andra sidan skärmen och inte får någon hjälp.

## Comment 214
Author: Mitchika

Markus får inte betalt för att ignorera sjuka barn som läkaren inte bryr sig om. Först ut har vi en liten pojke med svullen skalle. Vilket... syns, eller hur? 

![](/u2/277b140efbf86ef2c2ea98349470db68/660/2017-08-27-02-21-05.png)

En injektion senare och grabben var frisk! Nästa patient var en liten flicka med samma symtom. En injektion senare och hon mådde bra. 😃

Eftersom det inte är Markus' jobb att bota dom så påverkar det tydligen inte hans arbetsbetyg. Synd, men Markus gör det så gärna. Speciellt när det gäller stackars små barn. Någon måste ju ta hand om patienterna häromkring.

## Comment 215
Author: Mitchika

Stackars Karim är tillbaka idag igen eftersom han inte fick någon vård igår. Markus' kollegor sköter sig sitt jobb precis lika illa som dagen innan. Bli inte sjuk i Willow Creek... eller San Myshuno, jag misstänker att dom åker till samma sjukhus.

## Comment 216
Author: Mitchika

Markus kommer få det jobbigt nog som det är att orka med en festival efter natten och arbetsdagen han haft, så han spenderar sin sista timme på jobbet med att varva ner med lite spel. 😃

Det tycker jag han förtjänar, med tanke på hur mycket han sliter.

## Comment 217
Author: Mitchika

Vilken dag och den är inte över än! 😃

Markus blir befordrad till Sjukvårdsbiträde och han ska tillbaka till jobbet nästa morgon. Han kommer hem och orkar inte ens hälsa på Luna utan kollapsar i sängen och sover ett par timmar fram till Romantikfestivalen. 

Energin han fick från sin lilla tupplur och hans planer för kvällen får honom att piggna till omedelbart och han skuttar iväg till festivalen med Karim! 😃

## Comment 218
Author: Mitchika

Åh, Karim, läcker outfit! 😃

Så, skynda dig, Karim! Följ med Markus, han har planer för er!

## Comment 219
Author: Mitchika

Det här ser ut som den perfekta platsen. 😃

## Comment 220
Author: Mitchika

En kyss mitt i festivalens hjärta vid den mest romantiska platsen. 😍

## Comment 221
Author: Mitchika

Sådär! Det var den milstolpen avklarad i Markus' ambition! 😃🥳

Så, umm, nu när det är överstökat... Karim, Markus måste prata med dig.

## Comment 222
Author: Mitchika

Jo, det är så här... 

![](/u2/6e3424855afe613f316d6ed19ab2e9d4/660/2017-08-27-02-40-04.png)

... det fungerar inte riktigt längre mellan er två. 

![](/u2/a9d92f0564d17c5c41036323fb41b4b6/660/2017-08-27-02-40-16.png)

Förhållandemässigt, alltså. Ni är fortfarande super som bästa vänner, men som pojkvänner? 

![](/u2/ebdb1701573f8c1af5ef3e02888c9d29/660/2017-08-27-02-40-28.png)

Iiiiinte riktigt lika bra längre. Vi höll kvar förhållandet så här pass länge för att Markus behövde kyssa någon på Romantikfestivalen för hans ambitions skull och det kändes enklast att göra på det här sättet. 

![](/u2/04f511df6849b9b10c282573ce6538d1/660/2017-08-27-02-40-43.png)

Såja, gråt inte. Det är inte du, det är Markus. Han har svårt för att vara i längre förhållanden. Han är ombytlig på det sättet. 

![](/u2/320bd44db113c07eeccd76b1917e657a/660/2017-08-27-02-41-23.png)

Försök se det positiva. Det kan bara bli bättre från och med nu! 

![](/u2/e3ec2c487b6dd24d40e13106d7128913/660/2017-08-27-02-41-42.png)

Okej, du är fortfarande ledsen, men... Jag menar, ni har en dotter tillsammans så ni kommer alltid vara en del av varandras liv. Tekniskt sett, åtminstone. Jag är gud över den här världen, så jag ger Markus ensam vårdnad om Luna. Mest för att jag är lat och det blir enklast för mig på det sättet. 

![](/u2/f574532b1737dad1366ce45ad6e2ee42/660/2017-08-27-02-42-40.png)

Åh, vad skönt att äntligen få allt det där ur sig. Markus mår mycket bättre! 

Vi ses senare, Karim! Njut av resten av Romantikfestivalen! Markus kommer i alla fall göra det. 😃

## Comment 223
Author: Mitchika

Förresten, den här sadistiska jäkeln och stod och kastade rosenblad på Markus och Karim medan Markus gjorde slut med honom. Jag visste inte om jag skulle skratta, gråta eller gifta mig med henne. 😂

## Comment 224
Author: Mitchika

Åh du, Karim? 

![](/u2/99cbd70cc33c67d3206f2d47ba5a9eb6/660/2017-08-27-02-55-02.png)

En sak till bara. Markus vill ha sin lägenhetsnyckel tillbaka. 

![](/u2/36abef1be79624958072d6e95d03d44f/660/2017-08-27-02-55-23.png)

Sådär, ja. Tack så mycket! 

![](/u2/f10427abf5cb6d5edfbb96d62f6e6fa9/660/2017-08-27-02-56-06.png)

Som sagt, njut av resten av festivalen! 😃

## Comment 225
Author: Mitchika

Nu när allt det där hemska är överstökat, vidare mot nya och roliga äventyr som en fri man, Markus! 😃

Lite sakura-te tvättar nog bort den sura smaken från uppbrottet.

## Comment 226
Author: Mitchika

Gissa hur Markus känner sig nu efter uppbrottet, sakura-te och lite minglande på Romantikfestivalen? 

Jo, han är avundsjuk på dom andra paren som är där och har någon medan han själv är singel. 😕

## Comment 227
Author: Mitchika

Det löser vi snabbt med ett litet besök hos romantikgurun! 😃

För vem vet mer om ens romantiska öde än en söt, äldre, farmor-lik dam som är klädd som att hon levt i ett tempel eller kloster i hela sitt liv?

## Comment 228
Author: Mitchika

Men Markus är på flörtigt humör och vill faktiskt tro på vad hon har att säga. 

Kärleksgurun tänker och pratar länge och väl innan hon kommer fram till något: 

"Vibrationerna visar en lång mörk främling i din närmaste framtid." 

Åh, det låter lite spännande! Kan det vara Mehdi, kanske? Ni är tekniskt sett fortfarande främlingar för varandra, ni känner inte varandra så bra. Eller får vi en ny som kommer vår väg? 😃

## Comment 229
Author: Mitchika

Jag har verkligen gett Markus ett hemskt liv och ett hemskt öde för en sim genom att kombinera dom här två personlighetsdragen. 😃

Han känner sig kvävd i alla förhållanden och njuter av att vara singel igen, samtidigt som han blir så svartsjuk på alla andra som har någon och vill ha en partner själv.

## Comment 230
Author: Mitchika

Markus bad om visdomsord från romantikgurun. Hennes svar blev: 

"Att älska eller inte älska... det är frågan." 

Ja, Markus, vi kan inte göra annat än att skratta åt det. Vi går vidare.

## Comment 231
Author: Mitchika

Oooh, titta på alla vackra blommor vi kan skörda! Ta dom alla, Markus! 😍

## Comment 232
Author: Mitchika

Blomblad åt alla! 😃😍

Markus har inte gett upp hoppet eller tappat sin känsla för romantik. Den lilla känsla för romantik han har, vill säga... Någon dag kommer han hitta den rätta!

## Comment 233
Author: Mitchika

Aww, Markus ser ut som jag gör när jag försöker äta med ätpinnar. 😃😞

Jag svär, jag kommer aldrig lära mig...

## Comment 234
Author: Mitchika

Jag försökte komma på hur Markus och jag bäst skulle avsluta kvällen på Romantikfestivalen. Det fanns inte direkt några intressanta killar som dessutom matchade Markus' typ där, så ett romantiskt äventyr fanns inte riktigt på kartan. 

Istället så bestämde vi oss för att köra en karaokeduett med Vlad! 😃

Vi valde en  countrylåt och vi tillägnar den till Liam McMillan, det största countryfan som världen någonsin skådat! 😂😇😃

Döda mig inte, Liam! _\*Springer och gömmer sig\* _

## Comment 235
Author: Mitchika

Tja, lite småromantiskt kanske det blev här mot slutet beroende på hur man ser det, men Vlad är ingen som Markus tänker satsa på. 😛

## Comment 236
Author: Icewolf88

Markus äventyr slutar aldrig att underhålla mig 😂  
  
I mitt spel så dyker Vlad upp i tider or otider for att sjunga karaoke. Han har funnit sitt kall!  
  
Även Grim Reaper dyker upp då och då för att förtrolla oss dödliga med sin sångröst 😃

## Comment 237
Author: Mitchika

#236 Så roligt att höra! Jag är så roligt när jag spelar med honom själv! 😃

Haha! I mitt spel så var Vlad bartender och Markus drog honom till karaokemaskinen. Vlad var den enda som var tillgänglig för duetter av alla på festivalen, så därför blev det han. 😃😂

Men ååååh, det låter underbart! Grim måste komma och sjunga i mitt spel också, annars blir jag arg. ![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)😍

Vad säger jag? Jag behöver ju bara ladda Tophers familj och skicka iväg dom till karaokebaren! 😃

## Comment 238
Author: Mitchika

Markus är tillbaka på jobbet som Sjukvårdsbiträde nu och idag har han genast fått mycket intressantare arbetsuppgifter! 😃

Visst, han blev fortfarande beordrad att bädda sängar, men han ska träna på analys nu också! Spännande, eller hur? Han är en läkare innan vi vet ordet av det. 

Mest spännande är att han ska få hjälpa till att undersöka patienter. 😍

Nu väntar vi ivrigt på att några patienter ska samlas i receptionen så vi kan välja en av dom att experimentera med. Under tiden tränar vi på analys.

## Comment 239
Author: Mitchika

Det här är inte en del av våra arbetsuppgifter, men på jobbmenyn står det att för befordran så måste Markus behandla två patienter. Inga problem, det har han gjort sen dag ett. 😃

Snabbt avklarat med lyckade resultat!

## Comment 240
Author: Mitchika

Ah, vårt första offer! Jag menar självfallet vår första patient. 😃😇

Hallå, lilla vän. Dags för Markus att öva upp sina läkarfärdigheter på dig. Kom så går vi in och tar tempen!

## Comment 241
Author: Mitchika

Vilken bedårande liten flicka. 

![](/u2/85616698ca0a5263e803fa3115ee4cba/660/2017-08-29-15-23-44.png)

Och vilken bedårande liten termometer. 

Ledset ansikte betyder troligtvis att det inte står riktigt rätt till med henne.

## Comment 242
Author: Mitchika

Markus gör ett par undersökningar halvdant, men han gör sitt bästa. Han är under utbildning trots allt. 😃

![](/u2/e6952ed7d5ee1bef92dbaee5b035115a/660/2017-08-29-15-27-05.png)

Elin är jättesöt och modig, synd bara för henne att Markus tappar provet han tar med tops från henne upprepade gånger. Tredje gången gillt, dock! 😃

![](/u2/387309adc64b926ae79678872f00ffbe/660/2017-08-29-15-28-20.png)

Det är extra synd för Elin då Markus är alldeles för dålig på sitt jobb för att kunna ställa en diagnos. 

![](/u2/fd4d41e37ff1f43c2739b8674073c37b/660/2017-08-29-15-28-53.png)

Han blir tvungen att ge upp och överför patienten till doktor Marcus, hans kollega! Det kommer inte bli ett dugg förvirrande. 

Doktor Marcus kommer hantera fallet så som han alltid gör. Ignorera det och stanna i labbet resten av dagen. Tack gode gud för dig, doktor Marcus. Hur skulle sjukhuset fungera utan dig?

## Comment 243
Author: Mitchika

Dags för en ny patient! Den här har läckra tigerränder. 😃

## Comment 244
Author: Mitchika

Jag vet inte riktigt vad jag ska tro om det här. Karim dyker upp på sjukhuset varje dag. 

Antingen får han verkligen ingen hjälp eller så stalkar han Markus. 🤔

## Comment 245
Author: Mitchika

Okej, det här var droppen som fick bägaren att rinna över! 

Markus var så nära en befordran idag på jobbet att det nästan var skrattretande! Han kommer hem alldeles utmattad och utsvulten och det första han måste göra är att ta hand om en skrikande bebis. Han hinner sedan trycka i sig en halv grönsakssallad innan han kan kollapsa i sängen av utmattning och sova. 

Vad händer då vid midnatt? Jo, grannarna får för sig att börja föra oväsen. 

Alright, alla silkeshandskar av. Ge dom ett \*det varma stället söderut\*, Markus! 😡

## Comment 246
Author: Mitchika

Okej, här har vi han som för oväsen. Nu jädrar...! 

![](/u2/396252d16c04d720b8876ac98c62cde2/660/2017-08-29-17-29-34.png)

Den här gången räcker det inte med att klaga ilsket. Markus har så mycket undantryckt vrede som han tänker ta ut på sin granne nu. Han väckte dessutom lilla Luna! 

![](/u2/4ecb18c36e5e59a2ecc7e4cd1e0e000a/660/2017-08-29-17-30-41.png)

Nu blir vi fysiska...! 😮

![](/u2/26a7346bd6a753283c6e6912cfd7d212/660/2017-08-29-17-32-05.png)

Och nu provocerar Markus honom också. Det börjar kanske gå lite långt? 

![](/u2/1d2f1f3292b591587cb03e4331e2e283/660/2017-08-29-17-32-46.png)

Grannen anar oråd och tar på sig kläder, lagom till att Markus flyger på honom i sitt livs första slagsmål!

## Comment 247
Author: Mitchika

Tyvärr vann inte Markus, men vad förväntade han sig egentligen? Han har aldrig slagits förut. 

![](/u2/6c135d1cf5649227e23639a5ca89c2fe/660/2017-08-29-17-36-09.png)

Innan jag hann agera dök dom två ihop i ännu en fight... 🤦‍♂️

## Comment 248
Author: Mitchika

Två förluster i rad, Markus. Nu får du ge dig. Gå och lägg dig, du ska jobba imorgon och du har en dotter som är alldeles ensam därinne.

## Comment 249
Author: Mitchika

Lång suck... 

Med både grannar som för oväsen (jag hatar att bo i lägenhet) och en liten bebis att ta hand om får Markus aldrig sova ut och han hinner aldrig ta hand om sina behov. 

Då försökte jag vara smart och packa lunch åt honom i form av en grönsallad, då han inte skulle hinna äta frukost.  Det skulle spara massa tid och vara nyttigt. 

Tror ni inte spelet glitchar ur då och Markus' grönsallad försvinner, så han måste slösa pengar och tid på att köpa färdigmat på sjukhuset? 🤦‍♂️

## Comment 250
Author: Mitchika

Idag gör vi om och gör rätt! Så ska det se ut, en klart bättre start än den svindåliga dagen vi fick igår. 😃

Men Markus blev befordrad och nu är han Medicinsk Assistent! Förhoppningsvis innebär det att vi får göra fler roliga saker så fort Markus har ätit upp sin frukost. 

Inatt lät grannarna honom åtminstone sova. Det var dock värre med Luna. Alltid är det något.. 🤦‍♂️

## Comment 251
Author: Mitchika

Okej, idag har vi en gravid man och ett ensam litet barn att välja mellan. 

Hallå, lilla pojk! Vill du bli remitterad till röntgen? Ja, det tror jag att du vill. 😃

## Comment 252
Author: Mitchika

Vår första röntgen! Du har kommit långt redan, Markus! 😃

Synd att vi inte har en aning om hur en sån där maskin fungerar.

## Comment 253
Author: Mitchika

Ah, vi skulle ha skannat honom. Jag missförstod. 😇😞

Nåja, det var en kul grej, även om vi inte fick ut något av det. (Markus och jag ville verkligen testa röntgen, okej?)

## Comment 254
Author: Mitchika

Jag tänkte börja tjata på sjukhusets enda doktor, Marcus Flex, om att det ligger en hel hög med patienter som behöver hjälp och diagnoser, men det verkar som om han har sina egna problem. 

Vi backar undan långsamt och tar hand om det vi kan på egen hand.

## Comment 255
Author: Mitchika

Sjukhusets superdyra datorer är perfekta för att spela datorspel på och det är vad Markus använder dom till största delen av tiden. 😃

## Comment 256
Author: Mitchika

MARKUS BLEV BEFORDRAD! 🥳

Nu kan vi äntligen få börja ställa diagnoser på patienter, som Medicinsk Tekniker. 

Markus' befordran förde med sig lite förändringar här. Doktor Marcus verkar ha blivit degraderad till receptionist. Jag undrar varför... 

![](/u2/9b2bee3a57851afd44bead5e493164e4/660/2017-08-29-19-48-04.png)

Vi har en ny läkare och... och... 

![](/u2/ce8a2f2157592a78bdfdddadf78cbb62/660/2017-08-29-19-49-33.png)

Hallå, nya favorit i The Sims 4! Markus, du måste bli börja dejta honom eller åtminstone bli kompis med honom! 😍

## Comment 257
Author: Mitchika

Hans namn är Krishna Gandhi... 

Jag är ledsen, Markus, men jag tror att du måste gifta dig med den här snubben. 😃

## Comment 258
Author: Mitchika

Nog med distraktioner, vi kan göra mycket mer läkararbete nu! 

Markus lyckades ställa sin första diagnos idag! Lilla Olivia Kim-Lewis kom in med feber och Markus ställde diagnosen Lamainfluensan på henne. 😃

Hon fick en injektion och nu är hon på benen igen. Markus, du är nu officiellt en doktor. 🥳

## Comment 259
Author: Mitchika

Vårt sjukhus i ett nötskal. 

En hel armé av patienter står i kö till receptionen. Vad för receptionisten? Jo, sitter och pratar i telefon, naturligtvis. 

Varför ta jobbet så allvarligt? Det är inte som att vi är här för att rädda liv eller något.

## Comment 260
Author: Mitchika

Alltså... 

Jag vet att Markus bär mycket smink, har ett öppet och bra sinne för mode och att han har en dotter ihop med en annan man, men det var den andra mannen som var gravid och det var 100 % modrelaterat. 

Markus är en kille, fullt ut. Han kan inte nyttja dom billiga priserna på en tjejkväll. 🤦‍♂️

## Comment 261
Author: Mitchika

Jag spelar som en galning just nu, men postar inte så mycket. Varför? För att inget kul eller spännande händer! 🤦‍♂️

Markus jobbar livet ur sig just nu för han har bestämt sig att få Luna ifrån den här hemska lägenheten med spöken som hemsöker den, grannar som skriker och värst av allt: 

Lunas pappa, Karim. Karim får hemskt gärna vara en del av Lunas liv, men han har blivit lite av en stalker. 3-5 gånger om dagen (jag skojar inte) skickar Karim antingen SMS eller ringer till Markus och vill hänga med honom, bjuda över honom eller komma till hans lägenhet. Ingenting om Luna, han vill bara vara med Markus. 

Om Markus övar på att sjunga i sin lägenhet kommer Karim farande direkt! Hur kan han göra det, undrar ni kanske? Jo, han bor numera två dörrar ifrån Markus! 😮

Samma lägenhetshus, samma våning. Kort sagt, Markus vill därifrån nu. 🤦‍♂️

Han har nått nivå 7 i Doktorkarriären och är nu en Allmänpraktiserande Doktor! Simdalerna har äntligen börjat rulla in. 😃

Vad som är ännu bättre? All hans skötsel av lilla baby Luna har gjort att hans Föräldraskapsfärdighet har skjutit i höjden och nu vet han exakt varför Luna skriker och vad hon behöver. 😍

Att du skulle bli en sån duktig pappa, Markus. Det är otroligt skönt och smidigt i alla fall.

## Comment 262
Author: Icewolf88

Haha, Karim the stalker 😃Blir kul att se när Luna växer upp till småbarns stadiet!

## Comment 263
Author: Mitchika

#262 Det blir inte förrän dom bor i en bättre lägenhet och har mer pengar! 😃

Jag vägrar ha småbarn i den här lägenheten under dessa omständigheter. 🤦‍♂️

## Comment 264
Author: Mitchika

**NÖDSITUATION PÅ JOBBET! **

Titta nu, Krishna och vad-du-nu-heter-bakom-receptionen, det här är vad som händer om ni låter patienterna bara samlas på kö härute utan att remittera dom till sängar! 😮

![](/u2/bc15089400a04e0230ebf83b55dd5341/660/2017-08-30-01-27-56.png)

Det värsta är att Markus får skulden för allt och för att patienterna inte hinns med. Han är den enda doktorn som jobbar! 🤦‍♂️

Markus var mitt uppe i en misslyckad operation när han fick akutlarmet, men han avslutade och rusade ut i receptionen för att hjälpa. 

![](/u2/7c98c9fea1d0515272f131d5c926cd88/660/2017-08-30-01-28-24.png)

Han får upp den stackars Aditya på fötter och lyckas få iväg honom till operationssalen. 

![](/u2/b498486ec680aa5e6912dd6b7123491d/660/2017-08-30-01-28-32.png)

![](/u2/aba2c286f643b4bd4c823cab40c2ea53/660/2017-08-30-01-29-00.png)

Du har inget att oroa dig för, Aditya, Markus har gjort det här två gånger förut. En lyckad gång och en misslyckad gång. Så det står 1-1! Du har hyfsade odds. 😃

![](/u2/2182ae0758397641d78f4f9e3ff6d704/660/2017-08-30-01-29-21.png)

Markus kämpar på tappert genom operationen och räddar Adityas liv! 🥳

Han hade en väldigt tacksam patient, en stor bonus och en befordran som väntade på honom när han slutade jobba idag. Nu är han en Medicinsk specialist och det är dags för honom att förlösa sin första baby nästa gång han jobbar. 😍

## Comment 265
Author: Mitchika

**BEBIS PÅ VÄG! **

Jag hade rätt! Redan nästa dag fick Markus den uppgift han hade väntat på! 😃

![](/u2/586df9713f1f241a46482fb643afa19b/660/2017-08-30-01-56-21.png)

En höggravid kvinna dök upp i receptionen och vem fick jobbet att ta hand om henne? Markus, givetvis! 

Han var extremt ivrig att få göra det. Han minns hur rolig och spännande Lunas födelse var och nu är det hans jobb att hjälpa en unge till världen! 

![](/u2/e34950532e64090a308e754c786c1bd4/660/2017-08-30-01-56-49.png)

Nu för tiden kan man nog räkna Markus som proffs. Jag menar 2-1 i lyckade operationer? Det är statistiken hos eliterna! 

![](/u2/14e26e6d40ed0b8c30ef0c891124a84a/660/2017-08-30-01-57-13.png)

Mamman var lite nervös, men vi försäkrade henne om att allt skulle gå bra! 😃

Umm, Markus… Det stämmer att det du letar efter därinne är litet, levande och har en puls, men det där är alldeles för litet och det är hennes hjärta! 

![](/u2/cb2abc880975d1682f335db1045506ad/660/2017-08-30-01-58-30.png)

Sådär, andra gången blev det rätt. 😍

![](/u2/5e4425c5be3d2d3947ccfe91173e4853/660/2017-08-30-01-59-00.png)

Jag tänkte få till ett foto på bebisen, men den existerade i mindre än en sekund i spjälsängen så jag fick inte chansen… 🤦‍♂️

Hur som haver, Markus gjorde det! En lyckad förlossning ledde till en befordran! Markus är nu Kirurg och en befordran bort från att vara kungen över sjukhuset! 🥳

## Comment 266
Author: Lizelda

Sambon satt och läste över ryggen på mig igår kväll när jag läste och han var mycket förvirrad över hela alltet men vafan, jag behöver spela genom dig när jag nu inte har tid att spela själv! 😂

## Comment 267
Author: Mitchika

#266 Haha! 😂

Var du snäll nog att förklara för sambon vad det handlade om eller lämnade du honom till hans förvirring? 😃

## Comment 268
Author: Mitchika

Jag har gett Markus både en gitarr och en Scenytan Uppmärksammat-grej i present för att han blev befordrad efter två arbetsdagar och numera är Personalchef på sjukhuset, vilket är nivå 10 i arbetet som Doktor. 😃🥳

Varför fick han dessa saker, undrar ni kanske? 

För att han behöver nå nivå 10 i Sångfärdigheten för sin ambition och för att han har för lite simdaler för att flytta till lägenheten jag har valt ut till honom och Luna. 

Så jag tänkte, varför inte slå flera flugor i en smäll? Markus har en del lediga dagar nu från jobbet och då behöver han fortfarande tjäna simdaler. Tjäna simdaler plus att träna Sångfärdigheten samtidigt är lika med bra spenderad ledig tid! Plus att slipper ta hand om Luna. Bara plus med den här planen! ![Skrattar](http://thesims.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

Så fort Markus når nivå 3 i Gitarrfärdigheten och kan börja uppträda och sjunga, vill säga.

## Comment 269
Author: Mitchika

Herregud, Markus har precis tagit fram sin gitarr för första gången och börjar känna på strängarna och fram kommer J Huntington III och ger honom två simdaler. 😮

Vi uppträder inte ens! Det här verkar lovande redan! 😍

Kan vi tjäna mer pengar som gatumusikanter i den här staden än vad vi kan som en Doktor, Markus? Dags att ta reda på det. 😃

## Comment 270
Author: Mitchika

Vlad och Diego dök upp och gav båda Markus 4 simdaler. Tack, killar! 😃

Jag tror vi kan tjäna en del slantar på det här när vi kommer upp i lite högre nivåer och kan kombinera sång och gitarr. 😃

## Comment 271
Author: Mitchika

Medan Markus stod och övade på sitt gitarrspelande så började Romantikfestivalen utanför! 😃

Det lät som ett bra ställe att uppträda på, men då fick Markus ett SMS från Karim... 

Om det verkligen är sant låter det jättespännande! Men jag svär, om det är du, Karim så vet jag ärligt talat inte vad jag gör...

## Comment 272
Author: Mitchika

Okej, ett event startade och uppgiften är att träffa folk! Så spännande! 😃

Alright, Markus, nu letar vi! Var är din hemliga beundrare? 

Är du Markus' hemliga beundrare, kanske?

## Comment 273
Author: Mitchika

Det verkade inte riktigt som det. Vi provar någon annan! Är du Markus' hemliga beundrare?

## Comment 274
Author: Lizelda

#267 Det är som att du inte ens känner mig! Givetvis lämnade jag honom till sin förvirring!

## Comment 275
Author: Mitchika

Åh, vilket tråkigt event. Jag trodde att spelet skulle utse en hemlig beundrare åt Markus på festivalen, men hela eventet var överstökat efter att Markus hälsade på två personer och inte ett ord om hans hemliga beundrare. 😕

Jag lovar att det var Karim hela tiden... 

Nåja, vi går och frågar romantikgurun om Markus' romantiska öde när vi ändå är här. 

![](/u2/14ba608578a10582147fd9dab1428db5/660/2017-08-30-14-06-24.png)

"Du kommer snart att finna ditt öde." 

Hmm, det lät lovande. Kan det finnas en hemlig beundrare här trots allt? 

Istället för att leta efter sitt öde tänkte Markus locka till sig sitt öde med lite sång och musik! Han valde bästa platsen också, vid bordet för att det ska vara så svårt att skänka simdaler till honom så möjligt.

## Comment 276
Author: Mitchika

Blä, vilken tråkig Romantikfestival. Ingen spännande hemlig beundrare för Markus och knappt några simdaler intjänade heller. 🤦‍♂️

Jag svär att det bara var ett av stalkern Karims påhitt.

## Comment 277
Author: Mitchika

Nu fick jag till en bild på den andra bebis som Markus någonsin förlöst! Jag var beredd den här gången! 😃

![](/u2/51e6daf9131dd9e4b702b9cf2adb338b/660/2017-08-30-22-50-17.png)

Är den inte bedårande söt, Markus? Du gjorde det här, bebisen föddes utan problem tack vare dig! 😍

![](/u2/91737ea9226854927c4deb83c7b88354/660/2017-08-30-22-50-32.png)

En glad mamma, en glad doktor och en glad bebis. Lyckad arbetsdag, med andra ord.

## Comment 278
Author: PennyTrollet

Följer.

## Comment 279
Author: Mitchika

#278 Tack, vad kul! 🤗

## Comment 280
Author: Mitchika

**EPIDEMI! **

Det händer massa roliga saker på Markus' jobb. 😃

Tyvärr var inte det är utbrottet av zombieviruset, som jag så innerligt hade hoppats att det var. Dumma barnvänliga spel... 🤦‍♂️

![](/u2/b58c10fa946142f6518779c2aa947b90/660/2017-08-31-10-24-39.png)

Men Markus anlände till en allmän tomt i Willow Creek där flera simmar hade kollapsat mitt på marken, alla drabbade av samma sjukdom. 

![](/u2/78ab5a1372838f45e42e73c74dd5ef46/660/2017-08-31-10-25-18.png)

Det kändes ganska häftigt att låta Markus springa runt bland dom kollapsade simmarna och hjälpa dom. 

![](/u2/7006bf726c5c3c6febb3d37b85d00fa0/660/2017-08-31-10-25-46.png)

Han klarade det gallant och det gav honom en rejäl boost i arbetsbetyget också. 

Det går så bra för Markus att han höjt sin totala timlön en hel del nu då han får löneförhöjningar hela tiden. När han började som Personalchef (nivå 10) hade han 280 simdaler i timlön. Nu har han 320! 

Utöver det får han oftast en rejäl bonus varje gång, så vi har tagit många steg närmare den där drömlägenheten vi har tittat på så länge. 😍

## Comment 281
Author: Mitchika

Det här inträffade idag på sjukhuset och jag vet inte om jag ska skratt eller gråta...

## Comment 282
Author: Mitchika

Okej, nu har det hänt något helt oacceptabelt. 

Markus har inte fokuserat mycket på dejtinglivet och kärlekslivet då han har haft full fokus på sin karriär och sin dotter, men han har spanat in några intressanta killar. 

Nu fick vi den katastrofala nyheten att en av dom, Krishna Gandhi, har gift sig med en kille som vi dessutom känner till! J Huntington III! 😮

Det här är helt oacceptabelt! Markus har inte bestämt sig för om han vill ha Krishna eller inte, men tills dess att han bestämmer sig får ingen annan ha honom heller. Vi måste splittra dom! Passande nog är det Romantikfestivalen idag, så...

## Comment 283
Author: Mitchika

Muahaha, bra jobbat, Markus. 😃

## Comment 284
Author: Mitchika

![](/u2/be862b6cd6583a89f7f27eb1f8db3b45/660/2017-08-31-19-10-47.png)

Markus' mål är uppnått. Han har inte splittrar Krishna och J än, vilket inte var kvällens mål heller då han vet att det kräver mer arbete än så. Däremot har han nu blivit Krishnas pojkvän vid sidan av! 😃

Nu är det bara en tidsfråga innan deras äktenskap är över.

## Comment 285
Author: Mitchika

På en dejt i en butik i butikens badrum ber Markus Krishna att lämna sin äkta hälft. 

![](/u2/2d3546b98a631ce273b75122c90e523b/660/2017-08-31-19-30-46.png)

Han har verkligen klass och tajming, men Krishna är störtförälskad i Markus och går med på det. 

Markus är nu överlycklig och glad över att Krishna är singel igen, medan Krishna är jätteledsen över att hans äktenskap är över. Vilket perfekt sätt att avsluta en dejt på!

## Comment 286
Author: Mitchika

Whops... 

Jag gjorde det här enbart för att prova då jag var 100 % säker på att Krishna skulle säga nej och Markus skulle dö av pinsamhet/bli generad till döds (det är kul att se på, jag hade inte tänkt spara). 

Jag räknade inte med att Krishna skulle säga ja. 😮

## Comment 287
Author: Mitchika

Umm, grattis till förlovningen? 

Wow, jag vet inte vad jag ska säga eller tro om Krishna. Direkt efter att äktenskapet tar slut är han redo att gifta sig med Markus. 

Det blev minst sagt en händelserik första  dejt... 🤦‍♂️

## Comment 288
Author: Mitchika

Markus har redan börjat känna sig kvävd i sin relation med Krishna. Jag undrar varför? 

Nåja, jag bestämde mig för att låta honom slippa undan det enkelt. Bästa platsen att göra slut på är på jobbet under arbetstid, eller hur? Jag menar, det är det professionellt, right?

## Comment 289
Author: Mitchika

Åh, stackars Krishna...

## Comment 290
Author: Mitchika

Markus ser alltid så glad ut när ett förhållande tar slut och hans före detta partner/fästman står och gråter..

## Comment 291
Author: Mitchika

Vi är så klara med det här förbaskade lägenhetshuset... 🤦‍♂️

Geeta kommer in när Markus precis har lagt sig, ställer sig barnvaggan och vinkar till Luna. Sen byter hon om till den här skumma utstyrseln. Rör du Luna blir det det absolut sista du gör, Geeta..!
