# Felkod med Hundar och katter
Author: Vilsocka

Det här är ett jobbigt inlägg att skriva. Jag, som många andra, hade verkligen sett fram emot den nya expansionen. Och vad händer? Jag kan inte spela längre. Jag vet inte om jag ska skylla på den senaste uppdateringen eller expansionen men jag kan inte spela och detta kommer upp hela tiden:   
  
  
Hjälp.

## Comment 1
Author: Mitchika

Det första jag alltid frågar är om du har testat att reparera spelet? 

Jag sökte på problemet och kom över det här: 

https://answers.ea.com/t5/Technical-Issues-PC/Error-102-122/td-p/6402676  

Informationen där verkar gälla både felkod 102 och felkod 122 då dom verkar väldigt snarlika. Finns det något där du kan testa?

## Comment 2
Author: Vilsocka

Tack! 🌈 Jag jag tror att jag hittade felet. Jag har tagit bort en del hushåll och det får man tydligen inte längre. Jag ska testa att reparera det. 

  
https://forums.thesims.com/en\_US/discussion/929051/loading-game-error-cant-play-122-70c7f9a6-9c7f491f

## Comment 3
Author: Mitchika

#2 Hmm, okej, det lät lite oroväckande. Är det att ta bort/radera simmar i hushållshanteraren som orsakar det? 😮

## Comment 4
Author: Vilsocka

#3 Jag tror det. Jag startade en ny sparfil och har inte tagit bort någon familj och det funkar hur bra som helst. 🐱Nu inväntar jag bara att de ska fixa problemet så jag kan ta bort alla tråkiga familjer. 😂
