# Utmaning: "Start-hus"!
Author: myismyname

Jag fick just en liten idé om en utmaning, haha. :) Utmaningen ser ut som så att man ska bygga ett så snyggt (givetvis är det individuellt vad man tycker är snyggt, men ni fattar vad jag menar...) hus som möjligt med en hake: huset får kosta högst 16,500§ (så mycket pengar som man har då man skapar ett nytt hushåll med bara en sim i)!

Det är ingen tävling med ett pris eller så, utan helt enkelt bara en kul grej för att se hur väl man lyckas använda simdalerna. ![Glad](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Snabba regler:

*   Huset (möblerat) får kosta 16,500§ som mest
*   Huset får stå på vilken tom tomt som helst (men det är givetvis lättare om man väljer en mindre och billigare tomt för att ha så mycket pengar som möjligt till själva husbygget)
*   Huset måste innehålla säng, toalett och kylskåp

De som vill utmana sig själva och bygga ett hus enligt reglerna får gärna lägga upp bilder på resultatet sen :D Nu ska jag sätta igång och bygga ett hus!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Spännande, den utmaningen tar jag .... om en liten stund :-D

## Comment 2
Author: myismyname

#1 Yay :D

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag är klar med 2 simdaler kvar att spendera :-D

## Comment 4
Author: hanna-linnea

får man använda sig av nerladdade saker? :)

## Comment 5
Author: myismyname

#4 Givetvis :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag ska visa mitt i hus på hemsidan senare :-D

## Comment 7
Author: eeeliiinnn

#6 vad heter din blogg/hemsida? :D

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 [http://simlan.weebly.com](http://simlan.weebly.com)

## Comment 9
Author: eeeliiinnn

#8 den läser jag redan visst HAHAH :)

byta länk? (:   [http://thesimsgirl.weebly.com/](http://thesimsgirl.weebly.com/)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Gärna :-D

## Comment 11
Author: eeeliiinnn

har du någon "länkbild" :D

## Comment 12
Author: [Borttaget]

njaä ... Jag kan ge dig en printscreen om du vill, eller om du fixar själv, en länkbild kommer senare :-D

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 Öh glöm printscreen ... sett bilden du gjort, himla snajsig den får väldigt gärna vara kvar :-P

## Comment 14
Author: eeeliiinnn

absolut! vill ha det fint... fast min gästbok ser ju helt kaos ut HAHAHA :D

## Comment 15
Author: eeeliiinnn

#12 har en på min blogg på startsidan som jag vill att du andvänder (om du kan fixa det) och orkar :$

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Jasså du gillar inte min printscreen? :-O Det gör inte jag heller, dom är bara där tillfälligt, men visst kan jag ta den du har gjort, är det med hästen?

## Comment 17
Author: eeeliiinnn

#16 jaaaaappp den med hästen! :) haaha tack så mycket ! :) fast nu har du ju en bling bling bild oxå! :D

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Ja så här blev mitt hus länken går till min sida [http://simlan.weebly.com/andras-utmaningar.html](http://simlan.weebly.com/andras-utmaningar.html)

## Comment 19
Author: eeeliiinnn

#18 jag såg dina bilder på det! helt awsome fint! :O

## Comment 20
Author: myismyname

#18 Jättefint! :D Ska lägga upp mitt hus också senare idag :D

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#19 #20 Tackar! :-D

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Kan ni inte sätta ut en bild på era hus här med?  Jag är nyfiken ![Skrattande](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 23
Author: SimsBrooke

Jag är nyfiken hur det går för er =) Lägg upp bilder =)

## Comment 24
Author: Borgbackens

#18, Blev ju ett väldigt fint hus! ![Glad](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
