# OT - Hur skriver du på din dator?
Author: Emmy

När du ska skriva någon text på din dator, skriver du då med alla fingrar eller kanske bara ett eller två? :)

Jag har just börjat försöka skriva med i princip alla fingrar utom lillfingret och tummen.

Ni får gärna kommentera svar om det är så att ditt alternativ inte finns med här. :D

## Comment 1
Author: Mitchika

Jag skriver med alla tio fingarna när jag knapprar på tangentbordet. :D

## Comment 2
Author: SimsBrooke

Skriver med alla tio fingrar. Plus att jag oftast inte kollar på tangentbordet när jag skriver utan tittar på skärmen :D

## Comment 3
Author: Mitchika

#2 Nej, tangentbordet tittar inte jag heller på när jag skriver. :)

Jag måste titta på skärmen så jag ser det jag skriver, annars blir det oftast fel..

## Comment 4
Author: SimsBrooke

#3 Ja. Jag kollar i 1 sek på tangentbordet när jag ska börja skriva =)

## Comment 5
Author: blondie4you

haha jag skriver med två fingrar på vänsterhanden och en på högerhanden :) Men jag som trodde att jag skrev med alla :O Fast jag skriver snabbt som attan, så då måste jag kolla på skärmen då ;)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Oj vad duktiga ni öär då?? :-O

Jag använder allt mellan 2 och 4 fingrar tror jag ...

På 80 talet hade jag maskinskrivning i skolan :-O Och hur begåvad är jag nu då :-O

## Comment 7
Author: mejamylove

alla utom tummarna mina xD

## Comment 8
Author: Belimas

Jag skriver nog med alla fingrarna dock inte alltid utan det beror mycket på texten också, sen är det väldigt sällan jag kollar på tangentbordet när jag skriver utan jag kollar på skärmen som de andra har skrivit =)

## Comment 9
Author: Yoshi11

Inget jag tänkt på men fyra tror jag nog, anvnder inte lillfingrarna :) Tummarna mer sällan!

## Comment 10
Author: Namiko

Jag använder alla fingrar. Är dock lite udda och måste kolla på tangentbordet för att se så jag skriver rätt :P Känner om jag skriver fel då. Behöver dock inte riktigt se vad som står på tangenterna, måste bara se så att fingrarna är på rätt ställe.

Använder mig halvt av fingersättningen man fick lära sig i skolan men fingrarna flyger runt lite hur som helst över tangentbordet och lillfingrarna används sällan (vilket jag precis upptäckte :P). Kollar ändå mycket på skärmen medan jag skriver men håller ögonen mer på tangentbordet. Trots att jag inte använder "rätt" fingersättning så skriver jag riktigt snabbt ändå, kommer nästan upp i samma hastighet som dom som är vana med den.

Minns i högstadiet när min lärare sa att jag aldrig skulle lära mig att skriva snabbt utan rätt fingersättning och ögonen på skärmen. Om det är min datorvana eller 6 års keyboardlektioner som lärt mig att känna i fingrarna när jag skriver fel vet jag dock inte :P

## Comment 11
Author: Suskiv

Använder alla fingar, men använder inte korrekt fingersättning utan flyttar runt händerna gandska mycket. Tittar inet på tangentborddet utan bara på skärmen.

Eftersom jag inte tittar på tangetbordet så kan det lätt bli ferl när jag byter tangentbord. Tangentbordet på laptopen är betydligt mindre än tangetnibordet på stationära datorn och ska man ju flytta händerna olika mycket för att träffa rätt tanget.

## Comment 12
Author: lottis98

Jag använder pekfingret, långfingret och tummen. Fast bara på högerhanden. På vänsterhanden är det typ bara pekfingret...

Och jag kollar på tangentbordet när jag skriver eftersom jag inte riktigt har lärt mig vart alla knapparna sitter, och jag ser ju om jag trycker på fel knapp! ;)

## Comment 13
Author: Emmy

Vad många olika svar! :) Jag kan skriva utan att kolla på skärmen tills jag har skrivit klart och kan rätta till fel. :D

Jag skriver absolut aldrig med mina tummar, för på min Macbook Pro är det så himla litet tangentbord, så alla fingrar har en syssla utom dessa. :)

När jag gjordse inlägget samt undersökningen hade jag just, typ två tre minuter innan börjat skriva med nästan alla fingrarna. Märkte att det går betydligt snabbare då, när man lärt sig tekniken vill säga.. ;)
