# Skärmdumparna sparas inte.
Author: Suskiv

Jag tar en bild, det kommer upp ett meddelande om att den sparas till startprogrammet. Men ingen bild sparas. Den finns inte på datorn och den finns inte i startprogrammet. Tolv timmars spelande med legacy och till hörnade bilder helt borta. :-( Och hur lagar jag det här felet då?

## Comment 1
Author: Suskiv

Ingen som vet hur man löser problemet? :-(

## Comment 2
Author: Mitchika

Har du kollat om bilderna finns i The Sims 3mappen i Dokument? Dom brukar hamna där i en mapp vid namn Screenshots.

## Comment 3
Author: Suskiv

Jag har tittat, den mappen är helt tom :-(

## Comment 4
Author: Mitchika

#3 Jätteskumt! Låt mig se vad jag kan hitta om problemet.

## Comment 5
Author: Mitchika

En snabb fråga, har du flera användare på datorn? Det vill säga, om du kanske delar dator med familjemedlemmarna, har alla sin egen inloggning på datorn? Och finns eventuellt Sims 3 på någon annans användare också?

Läste om att det kan bli så att screenshots sparas bara i en användares Dokument. Det måste inte vara så i det här fallet, men jag frågar i alla fall. Det var det första jag hittade om problemet. :)

## Comment 6
Author: Suskiv

Finns bara en användare, kör förörvigt mac OS Lion om det är nått som påverkar.

## Comment 7
Author: Mitchika

#6 Ah, tack, gav mig ytterligare lite ljus på det.

Läste om ett par andra Macanvändare som hade problemet, men det finns även i Windows så det är inget exklusivt problemet med just Mac.

Nästa fråga jag ställer blir då om The Sims 3mappen ligger kvar på det originella stället som spelets installation placerade den på, eller om du har flyttat den? Eller valde en annan installationsplats/väg än det som spelet ville installera sin mapp på automatiskt?

Hoppas jag gör mig förstådd, känner mig lite seg i huvudet idag.. :(

## Comment 8
Author: Suskiv

Den ligger där den installerades och som programmet ville installera den, har inte ändrat nått.

## Comment 9
Author: Mitchika

#8 Hmm, vilken liten bråkstake... min bästis kom över nu så jag ska spendera lite tid med henne. Efteråt ska jag surfa lite efter fler eventuella lösningar på problemet. :)

## Comment 10
Author: Suskiv

Tack :-)
