# Blir så ledsen...
Author: Jesperlinden97

Här är jag igen med ännu en tråd...   
Blir så ledsen att bilden aldrig kan fixa sig ![Gråter](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")  
Inte kul att spela om bilden ska vara helt kaos...  
Har prövat att dra ner allt på grafiken, men det funkar inte...  
Som någon sa i min förra tråd, att jag skulle uppdatera grafikkortets drivrutiner, men har ingen aning om hur man gör! ![Rynkar på näsan](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")  
Hjälp?

## Comment 1
Author: KlaDkAkA!:D

hmm.. kan inte så så större problem tycker det ser helt ok ut o.o

## Comment 2
Author: Jesperlinden97

#1 Titta vid kattens öga och mage, rygg, hals, nacke, svans...

## Comment 3
Author: Mitchika

#2 Usch, jag ser. Så irriterande...

Jag säger som My sa i andra tråden, att kontrollera om grafikkortets drivrutiner är uppdaterade kan kanske ge en lösning på problemet. Vad har du för grafikkort?

## Comment 4
Author: Jesperlinden97

#3 Vet inte, hehe, hur ser man det? Eller vad man nu säger...

## Comment 5
Author: Mitchika

#4 Det beror nog på vilket operativsystem du har, eller om du har PC eller Mac. :)

Jag kör Windows 7, så för att se vilket grafikkort jag har så öppnar jag startmenyn, högerklickar på "Dator" och väljer "Hantera". Då öppnas Datorhanteringsfönstret och där letar jag efter "Enhetshanteraren".

Klickar man på Enhetshanteraren kommer det upp en hel rad av saker, tangentbord, möss och andra pekdon bland annat. Där ska det också finnas "Bildskärmskort". Dubbelklickar man på den så visas ytterligare en liten flik därunder där man kan se vilket grafikkort man har. :) (I mitt fall dyker det upp en liten flik där det står NVIDIA)

Kanske inte är så mycket hjälp om man inte har Windows 7, men jag har för mig att det är ganska likt i Vista och XP också.. Mac har jag tyvärr inga kunskaper om alls.. :(

## Comment 6
Author: KlaDkAkA!:D

jaha du menar pälsen och det...aj vad träligt hoppas det löser sig :/

## Comment 7
Author: Jesperlinden97

#5 Åååh tacktacktack! :D Hittade det nu och det letar efter uppdateringar nu! :D   
  
Tusen tack!

## Comment 8
Author: Jesperlinden97

Meeh, grafikkortet har de senaste drivrutinerna :((

## Comment 9
Author: Mitchika

#7 Det var så lite så! :)

Jag hoppas bara att det leder till en lösning.

## Comment 10
Author: Mitchika

#8 Ah, det råkade jag ut för också. Den automatiska uppdateraren hittade inga nya drivrutiner, men när jag sökte på mitt grafikkort på NVIDIAS hemsida så fanns det nyare drivrutiner att hämta trots allt. Så då uppdaterade jag manuellt via deras hemsida.

När jag tittar på bilden du bifogade ser det verkligen ut som ett grafikkortrelaterat problem... men jag undrar om det finns andra som kan ha råkat ut för något liknande? Ska se vad jag kan hitta.

## Comment 11
Author: Tokyo

Så ser det ut för mig med, om du menar att pälsen är genomskinlig och att ögonen syns igenom? Så har det alltid varit för mig..

Eller det kanske inte var det du menade..

## Comment 12
Author: Mitchika

Vid grafikproblem med Sims 3 såg jag att det rekommenderas att man har senaste versionen av Directx 9.0C. Det brukar komma med Windows Update, har jag för mig. Tror man kan söka reda på och leta efter den senaste versionen manuellt också.

Det kan vara värt att kolla upp, i alla fall. :)

Ska se vad mer jag hittar. Måste avsluta månadens tävling också, så har lite att pyssla med för stunden. :)

## Comment 13
Author: myismyname

Detta med ögon m.m. som blir knas på husdjuren känner jag igen, nu när jag tänker efter... Om jag inte minns galet var det ett ganska vanligt problem när Husdjur just släppts. Jag tror att folk pratade om det som en "bubbla" eller något liknande (jag minns verkligen inte). Ska googla lite och sen återkommer jag! :)

## Comment 14
Author: myismyname

Hittade detta (har så segt internet här i stugan så jag har inte läst igenom hela): [http://www.modthesims.info/showthread.php?t=458386](http://www.modthesims.info/showthread.php?t=458386)

## Comment 15
Author: Jesperlinden97

#14 De två första bilderna, precis så är det för mig!!!

## Comment 16
Author: myismyname

#15 Har du satt igång avancerad rendering? Kolla grafikinställningarna under "Alternativ" i spelet och kryssa i rutan för avancerad rendering. Starta om spelet och se om det löser sig :) Annars kan det tyvärr vara grafikkortet som inte klarar av spelet. Har du haft Husdjur installerat förr utan problem?

## Comment 17
Author: Jesperlinden97

#16 Jaa, som bild 3 och 4, men det löste sig igen och allt gick super!   
Tills datorn krashade, och nu hände detta.  
Men ska genast kolla upp detta! :)

Jaaa!! Glömde visst lägga till kommentaren (a)  
Iaf, DET FUNKADE!! Pälsen är inte så längre!!!

## Comment 18
Author: BettaSplendens

Jag har precis samma sak på katterna och hundarna, ganska irriterande faktist :/

## Comment 19
Author: Jesperlinden97

#18 Läs #16 och gör som det står :) Funkade för mig! :D

## Comment 20
Author: myismyname

#17 Vad kul att det löste sig! ![Skrattande](http://thesims.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
