# Legacy Groening
Author: [Borttaget]

Har påbörjat min allra första legacy, man blir verkligen sugen på att testa när man hänger här inne :)  
Tänker spela enligt reglerna i er artikel.

Grundare:

Emma Groening är en söt och **flörtig** tjej med huvudet i det blå. Hennes väldigt rika och konservativa far slängde ut henne från föräldrahemmet då det uppdagades att Emma hade en affär med stadens femme fatale Brandy Collins! Oj då!

Emma var riktigt ledsen och förbannade den **hopplösa romantikern** i sig, att hon älskar och faktiskt är **bra på att kyssas** gör inte saken bättre. Det har varit pojkar och flickor till höger och vänster under hennes tonår, men det har hennes far aldrig fått reda på. Tills nu.   
Ett liten oskyldigt äventyr kan förstöra så mycket, det har hon fått lära sig den hårda vägen.

Vart ska Emma nu ta vägen?  
Hon har tur som tokig då hon får köpa en stor bit mark väldigt billigt av en gammal vän till familjen, nu har hon ynka 1300 simdaler att klara sig på fram tills att hon lyckas skaffa sig ett jobb. Emma har i hemlighet drömt om att bli brandman eller polis, något som hennes far inte alls skulle ansett vara passande för en rik affärsmans dotter. Men nu är Emma fri att göra precis som hon vill, kanske kan brytningen med familjen trotsallt leda till något gott? Hon hoppas att hennes **karismatiska** personlighet tar henne långt och ger henne trygghet nog att skaffa familj, det är hennes stora dröm eftersom hon är väldigt **familjeinriktad.**

## Comment 1
Author: Misarn

Följer :-)

## Comment 2
Author: BunnyWunny

fööljer :) riktigt bra skrivet

## Comment 3
Author: Mitchika

Följer! :D

## Comment 4
Author: Hallonsmurfen

följer :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Följer!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Kul! :))

Har jobbat idag men lite har jag hunnit:

Pengarna har nästan tagit slut för stackars Emma, hon börjar bli väldigt orolig och i ren panik tar hon ett jobb som stylist. Det är inte alls vad hon vill göra men så länge det ger mat på bordet är Emma nöjd.

Första dagen på jobbet så träffar Emma någon väldigt, väldigt bekant, nämligen Brandy Collins! Emma vill först inte prata med Brandy, det var ju på grund av henne hon blev utkastad (även om hon innerst inne vet att det var hennes eget fel). Men hennes motstånd faller direkt när Brandy ler mot henne och det dröjer inte länge innan Brandy återigen har fått Emma på fall.

Men vad gör det? Emma behöver ju inte längre ta hänsyn till sin strikta far och en litet romantiskt äventyr kan hon ju gott unna sig.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Emma stannar inte kvar som stylist speciellt länge, det visade sig att hon inte var speciellt bra på att välja smink och kläder åt stadens finaste invånare. Förhållandet med Brandy håller inte heller mer än några dagar, Brandy glömde visst att berätta att hon gift sig! Stackars Emma är förtvivlad, utan varken inkomst eller kärlek står hon ensam i världen.

Men så ler lyckan mot Emma igen, hon har nämligen fått jobb på stadens brandstation, hennes hemliga dröm har gått i uppfyllelse! Nu börjar en farlig och äventyrsfylld resa för Emma. Ska hon klara sig till toppen?
