# Massa stall/häst bilder!
Author: VilmaKristina

Tänkte visa lite i mitt stall och mina 3 hästar Perdita, Asil och Persilla kanske kommer med på bilderna :)

## Comment 1
Author: VilmaKristina

:)

## Comment 2
Author: VilmaKristina

:D

## Comment 3
Author: VilmaKristina

Mer bilder!

## Comment 4
Author: VilmaKristina

:-)

## Comment 5
Author: VilmaKristina

Ignorera att man såg höbalskullen på undervåningen.

## Comment 6
Author: VilmaKristina

:)

## Comment 7
Author: VilmaKristina

Sista bilden :DD

## Comment 8
Author: Belimas

Mysigt =) Här är 5 av mina hästar, har även en isabell men den kom inte med på bild. Jag håller precis på och bygger på tomten så det är därför den ser så kal ut och hästarna står samlade =)

## Comment 9
Author: Belimas

Och stallet där de ska få bo =) Det är klart invändigt men inte utvändigt på långa vägar...

## Comment 10
Author: VilmaKristina

Jätte snyggt stall!  
Mitt är bara en vanlig lada :)

Men bredvid den ensam stående boxen ska det bli en till box bredvid när jag fångat en enhörning!

## Comment 11
Author: ryttarensofia

#9 Shit vilket fint stall :o

## Comment 12
Author: Frosstis

hur har ni tid med så många hästar?!

## Comment 13
Author: VilmaKristina

Jag använder fusk ganska ofta x)

Har fyra hästar men ernhörningen är borta ofta(vet inte varför) så den betar och drcker själv :)

## Comment 14
Author: Belimas

#10  
Ja en extra box är bra att ha i fall att =)  
  
#11  
Tack så mycket! =)  
  
#12  
Jag använder mycket fusk när jag spelar så då är det inga problem att hinna med.

## Comment 15
Author: Belimas

Kan visa insidan av stallet också =)

## Comment 16
Author: Frosstis

jaha okej. använder ni bara testingcheatsenabled true då eller?

## Comment 17
Author: VilmaKristina

Hur har man strö i boxarna? :O

## Comment 18
Author: Frosstis

#17 jag tror hon har rgit sån mark :P där man väljer gräs/stenar/jord osv ;)

## Comment 19
Author: ryttarensofia

#15 Varför har du 7 boxar? :) Man kan väl bara ha 6 djur i en familj? :P Men superfint stall iallafall :)

## Comment 20
Author: VilmaKristina

#19

Är det inte så att man kan ha mer men man kan inte GÖRA 6 i början utan måste köpa eller avla? :)

## Comment 21
Author: Belimas

#16  
Ja i princip  
  
#17  
Det finns att ladda ner på olika sidor, det är som en matta som man placerar ut i boxarna =)  
  
#19  
Som sagt, det finns fusk för det också ;-) Tack =)

## Comment 22
Author: ryttarensofia

#21 Vad heter det fusket? :D Kan man ha hur många hästar som helst då? :)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

När jag ser dom här senare bilderna får jag genask känslan av lyx och rikedom :) Såå himla snyggt!

## Comment 24
Author: Belimas

#22  
Jag kommer inte ihåg vad det heter nu då jag inte har använt det än men min kompis gör det så jag kan kolla med henne sen :) Jag vet inte om man kan ha hur många som helst men uppemot en 10 st. eller mer kanske kan man i alla fall ha.

## Comment 25
Author: Belimas

#23  
Om det var mitt stall du menade så tack så mycket i så fall! =) Det var lite den känslan jag var ute efter när jag byggde det, ville testa något nytt i stället för det klassiska stallet man oftast gör. Innan detta hade jag gjort ett hästskoformat engelskt stall men jag blev inte helt nöjd med det så jag lät fantasin flöda =)

## Comment 26
Author: VilmaKristina

#25

Jag ärnog ganska säker på att hon menade ditt, en lada är väll inte det första som kommer upp när man tänker lyxigt xD

## Comment 27
Author: ryttarensofia

#25, var laddade du ner mattan till boxarna som ser ut som strö? :)

## Comment 28
Author: Belimas

#27  
  
Här [http://eecenter.weebly.com/downloads.html](http://eecenter.weebly.com/downloads.html) När man har installerat det så får man sen (inne i spelet) leta efter dom bland dekoration/växter =)  
  
Jag har lite fler länkar där det finns hästsaker/färger/tecken m.m. att ladda ner och det kommer nytt på sidorna lite då och då om det är någon som är intresserad ?

## Comment 29
Author: ryttarensofia

Jag är verkligen intresserad :)

## Comment 30
Author: ryttarensofia

Men vilken mapp ska man lägga nerladdade filer? :)

## Comment 31
Author: Belimas

Det beror på om det är en packages fil eller en sims3pack-fil =) De sistnämnda lägger man i downloadsmappen som finns antagligen under dokument/electronic arts (EA)/The Sims 3/Downloads och sedan får man installera dom via launchern.  
  
De förstnämnda får man skapa en ny mapp i The Sims 3 mappen som man döper till Mods och inne i den mappen skapar man ytterligare en mapp som man döper till Packages. I Mods mappen måste man även lägga in en cfg-fil som heter Resource.cfg för att spelet ska kunna hitta filerna sedan. Jag tror att man kunde ladda ner den filen på någon av hästsidorna, själv fick jag den av en kompis =)

## Comment 32
Author: Belimas

Här kommer länkarna:  
  
[http://www.equus-sims.com/](http://www.equus-sims.com/) gå in under downloads så finns det lite blandade saker.  
  
[http://arienequine.com/design/?q=content/downloads](http://arienequine.com/design/?q=content/downloads) har lite hästfärger, skimmelfärgerna är väldigt fina.  
  
[http://iwatcharger.webs.com/apps/documents/](http://iwatcharger.webs.com/apps/documents/) har inga saker än men ska tydligen komma inom kort.  
  
[http://eecenter.weebly.com/downloads.html](http://eecenter.weebly.com/downloads.html) här finns "ströet" bl.a. eller bedding som det kallas för på sidan.  
  
[http://morningstarequestriansims.weebly.com/downloads.html](http://morningstarequestriansims.weebly.com/downloads.html) har nya modeller av hinder, träns m.m. samt färdiga terrängbanor.  
  
[http://spottedacres.weebly.com/index.html](http://spottedacres.weebly.com/index.html) under custom (håll muspekaren över texten) finns det olika saker att ladda ner bl.a. olika bläsar.  
  
[http://talihinaskystables.weebly.com/downloads.html](http://talihinaskystables.weebly.com/downloads.html)  
  
[http://reinbowhillsstables.weebly.com/miscellaneous.html](http://reinbowhillsstables.weebly.com/miscellaneous.html) lite blandade saker såsom posters med hästens anatomi och olika hästraser.  
  
[http://silverdragonestate.weebly.com/the-enhanced-coats-markings-pack.html](http://silverdragonestate.weebly.com/the-enhanced-coats-markings-pack.html)

## Comment 33
Author: ryttarensofia

Tack! Men kan någon hjälpa mig hur man laddar ner och lägger in i the sims sen? Vilka mappar ska man gå in i och vilka ska man lägga sakerna i? :)

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#25, ja jag menade ditt ^^ Är det ok om jag lägger in en bild också? :) Fick lite inspiration av dig, Belimas.

## Comment 35
Author: ryttarensofia

Nu har jag hittat så nu ligger allt på spelet :D

## Comment 36
Author: Frosstis

#34 åh vad fint det blev :D

## Comment 37
Author: [Borttaget]

#36: Taack :D

## Comment 38
Author: Belimas

#34  
Jättefint stall! =)

## Comment 39
Author: [Borttaget]

#38 Tack :)

## Comment 40
Author: ryttarensofia

#15, men hur kommer hästarna in i stallet då? :o

## Comment 41
Author: Frosstis

#40 men det är ju en dörr där :)

## Comment 42
Author: ryttarensofia

Men hästarna kommer väl bara igenom såna stalldörrar? :P

## Comment 43
Author: Belimas

#40  
Det var en ren chansning, går de inte genom valvet så kommer jag helt enkelt bara att öppna upp väggen där ;-)

## Comment 44
Author: ryttarensofia

#43

Okej ;) Men stallet är skitsnyggt!

## Comment 45
Author: diesel92

15#: så snyggt! :D Kan du lägga ut gården på exchange sen?

## Comment 46
Author: Belimas

#45  
Tack =) Jag får se om det går, det har varit trassel tidigare när jag har försökt ladda upp till exchange men jag kan testa.

## Comment 47
Author: diesel92

46#: vore schysst :D

## Comment 48
Author: mylife00

Är det någon som har det där koden då man kan ha fler än 6 st djur?:)

## Comment 49
Author: SimsBrooke

#48 Håll dig till ämnet i tråden.. Och det finns flera såna trådar som handlar om samma sak. Försök att hålla er till en tråd som handlar om samma sak.

## Comment 50
Author: Hallonsmurfen

finns det någon annan tråd om vad det fusket heter då? :)

## Comment 51
Author: Hallonsmurfen

vänta! ignorera det inlägget, jag skapar en egen tråd för det!

## Comment 52
Author: Jamie+Engla

Tass

## Comment 53
Author: Misarn

Har ett antal trådar/Legacy där det finns bilder på mina stall och hästar:  
[http://thesims.ifokus.se/discussions/4fedf673d3b4fd2ac6000e88-familjen-wingnut?4f16d694d3b4fd2ec10038af-1](http://thesims.ifokus.se/discussions/4fedf673d3b4fd2ac6000e88-familjen-wingnut?4f16d694d3b4fd2ec10038af-1)  
  
[http://thesims.ifokus.se/discussions/50337be988f4726c0e006f09-passionata-equestrian-studfarm?4d71250eb9cb4621410485ad-1](http://thesims.ifokus.se/discussions/50337be988f4726c0e006f09-passionata-equestrian-studfarm?4d71250eb9cb4621410485ad-1)  
  
[http://thesims.ifokus.se/discussions/50337139d3b4fd2a43001e45-four-oaks-equestrian-studfarm-by-misarn?4d71250eb9cb4621410485ad-1](http://thesims.ifokus.se/discussions/50337139d3b4fd2a43001e45-four-oaks-equestrian-studfarm-by-misarn?4d71250eb9cb4621410485ad-1)

## Comment 54
Author: Gerbilles

Ååååh Misarn du är så GRYM på att göra stall! :D

## Comment 55
Author: Misarn

#54 tack så jätte mycket har ett helt gäng med olika stallar,ridbanor och ridhus i spelet men har inte lyckats klura ut hur man laddar upp allt ännu :-)

## Comment 56
Author: juni0101

gillade dena tråd mycket ska koma med bilder på mina hästar🙂

denna häst gillade jag (har inte gjort den själv)

den var väldigt vacker😉
