# Ha igång flera legacys?
Author: ramm5tein_

Jag är en sådan som tyvärr tröttnar alltför snabbt på mina legacys. Mest har det haft att göra med personligt på senaste (flyttat, gått igenom ett jobbigt uppbrott, haft massor av strul i livet som polis och sånt) och därför känns det tungt att fortsätta på en legacy från förr. Om ni fattar? Alla är vi ju olika, men jag vill oftast börja om på nytt om något satt käpparna i hjulet för mitt spelande innan.  

**Så till frågan: Är det jobbigt för er då en användare har igång flera legacys samtidigt? Är det jättejobbigt då en legacy stannar av och kanske inte fortsätter/byts ut mot en ny legacy?**

Jag själv är en sån som fastnar för "bra" legacys oavsett hur många jag läser, avslutas någon speciell jag följer eller dylikt har jag inte svårt för att hitta andra bra... Eller att jag helt enkelt läser många samtidigt så att det inte spelar någon större roll om någon annan läggs på is.

Lite onödigt mycket skrift, men kommentera/rösta på! 😉  
_får väl lite dåligt samvete för att det alltid ska bli något strul med mitt spelande, antingen buggar eller personliga saker som gör att jag inte finner glädjen att fortsätta.._

\- på första alternativet står det \*roll i slutet  
\- nästsista: Helt upp till användaren, jag väljer det jag vill \*läsa  
\- de blanka blev svarsalternativ fastän de inte skulle vara.. suck.

## Comment 1
Author: Namiko

Jag föredrar att läsa legacys som är längre. Det är synd när en legacy förstörs av buggar och liknande och däremd inte kan fortsätta, men om en användare börjar skriva legacy efter legacy men inte kommer längre än till första/andra generationen så tycker jag att det är synd om det är någon jag gillar som inte fortsätts trots att möjligheten finns. Mycket för att jag gillar skrivsätt där man dras in i historien och blir engagerad i simmarnas liv, jag vill ju veta hur det går för dom sen.

Sen förstår jag helt klart att en legacy kan läggas på is ett tag eller att någon har igång flera samtidigt. En av mina favoriter i legacy-världen har igång 3 legacys just nu och jag följer alla 3. En annan favorit skriver på två olika, varav jag bara följer den ena för den andra har jag inte lyckats fastna för tack vare grundaren. Jag själv har som mest tagit ett uppehåll på 2 månader när jag inte haft lusten till att skriva/spela.  

Har man igång flera så krävs det dock att man klarar av att jobba på flera samtidigt också så att det blir någorlunda balanserat. Jag skulle själv ha svårt att hoppa mellan två så stora projekt och skulle nog ge upp den ena till slut om jag försökte. Därför skriver jag småhistorier på sidan om istället som inte kräver så mycket engagemang och som jag jobbar på när inspirationen till det slår till, för jag vill inte riskera att jag tröttnar på familjen McMillan för en nyare familj.

## Comment 2
Author: SimsBrooke

Jag gillar legacys som håller på ett tag, det får ju inte gå till överdrift att starta en ny legacy precis som Namiko säger efter enbart två eller tre generationer. 

Jag har min Familjen Jones/Håger/scott som jag är på generation 6 på och har även börjat med Familjen Sims som jag nyss börjat med. Jag har kommit fram till att jag ska spela tills jag kommer till generation 10 sen tror jag att det kommer vara slutet för Familjen Jones/Håger/Scott. 

Jag har gjort en ny familj för jag har hållit på och spelat på Familjen Jones i över ett år snart två år. Så det laggar en hel del och segar rent allmänt.

## Comment 3
Author: pistenbully

Jag har inte läst legacy så länge men det verkar som att folk skapar en ny, gör några inlägg och sedan händer inget mer. Tråkigt. . . Jag föredrar att legacyn är några generationer lång iallafall, men blir det buggar eller situationer som gör att man inte kan fortsätta så är det tyvärr så. Uppehåll i skrivandet gör mig ingenting, även om jag tycker att det är tråkigt. Man har trotts allt ett liv utanför ts spelandet ;-)

## Comment 4
Author: ramm5tein_

Intressant att höra vad ni tycker! Håller med er i mångt och mycket. Det är som typiskt när det händer saker med spelet/annat som påverkar spelet som gör att man kanske inte kan vill/fortsätta. För gillar man att spela legacy och skriva om det lär man ju göra en ny, och då kan det ju bli det där att man knappt hann komma till tredje generationen... Skittrist, men vad ska man göra?

## Comment 5
Author: Bara Anna

Det finns så många olika varianter på legacy nu för tiden att jag kan tycka att det är synd att förvägra sig detta om man nu blir nyfiken på något annat. Du kan t. ex skriva "vanlig" legacy, random; på svenska eller på engelska.....

## Comment 6
Author: Namiko

#5 Det tycker jag är en bra anledning att ha flera legacys samtidigt, att man spelar med olika regler och olika varianter. Men flera "likadana" (olika blir dom ju alltid tack vare att det är olika simmar) tycker jag känns onödigt om man kan undvika det.

Jag har själv sug efter att göra en rainbowcy och har haft det sen i somras, men jag har hållt mig ifrån det och väntar tills jag är klar med min nuvarande. Under tiden planerar jag för vad som ska hända i nästa legacy så det bara är att köra igång när jag väl är där.

Men även om man är less på sin legacy så behövs det inte mycket tid för att få till några förändringar i familjen så att det kan bli något helt nytt. Skriver en och samma person 10 olika legacys som inte tar sig till generation 3 ens så skulle jag nog ge upp på att läsa till slut även om jag gillar hur det är skrivet och vänta tills det kommer en legacy som klarat sig flera generationer och börja läsa först då.

## Comment 7
Author: ramm5tein_

#5 Jag har inte riktigt fått något humm över hur de olika legacyspelformerna ser ut. Vill du eller någon annan berätta om dom för mig? :) Jag har bara spelat vanlig. Dock innan jag började hänga här på ifokus följde jag några engelska spelregler för the sims 3 och då använde man tärning så gott som hela tiden.  

Det var jätteroligt! Jag gillar när historierna och allt vad det kan vara slumpar sig mer. Får jag alla möjligheter i världen blir jag av någon anledning inte riktigt lika inspirerad... Har jag märkt. Blir lätt samma grejer jag väljer och det blir inte lika spännande, rätt förutsägbart.

## Comment 8
Author: Bara Anna

Jag översatt reglerna för Random på min svenska legacy-blogg: http://www.keepitsimplysims3.

## Comment 9
Author: ramm5tein_

#8 Adressen funkade inte helt!

## Comment 10
Author: Bara Anna

Blogspot.se på slutet! Oopps!

## Comment 11
Author: ramm5tein_

#10 Bra! Ska läsa lite om det. Tycker du att det är en svårare utmaning än vanliga legacyutmaningen? Jag gillar att låta tärningen bestämma. Ska se om jag förstod det där med att varje generation ska ha ett mål... Känner inte igen det sen tidigare :)

#6 kan du förresten förklara vad en rainbowcy är?!

## Comment 12
Author: Namiko

#11 En rainbowcy är som en vanlig legacy, men, simmarna har olika färger för varje generation. Du börjar med färgen vit och grundsimmen ska då ha vitt hår, blek/vit hy och vita ögon, man brukar även klä simmarna i sin egen färg. Sen fortsätter man med att grundsimmen hittar en partner i en annan färg (vissa går efter regnbågens färgordning, andra blandar lite hur som helst). Alla arvingars partners måste ha olika färger (syskonens partners får ha vilken färg som helst) så att du går igenom 10 olika färger under legacyn.

## Comment 13
Author: ramm5tein_

#12 Jaha, se där! Men de andra simmarna man träffar kommer ju inte ha typ grön eller blå hy? Mest troligt...

## Comment 14
Author: Namiko

#13 Man får antingen skapa egna simmar och placera ut i staden eller ladda ner färdiga. Jag har redan börjat skapa simmar till en stad jag byggt själv och ska spela nästa legacy i. Här är min favorit än så länge.

## Comment 15
Author: ramm5tein_

#14 Aha! Ja det förstås, i det fallet får man skapa de andra simmarna själv. Det ser ju asbra ut :) Spännande.

## Comment 16
Author: Bara Anna

#11 Det är väl både och kan jag nog säga.

Det är lättare för mig som ibland är enormt fantasilös när jag får fria händer. Det tvingar mig också utanför min egen bekvämlighetszon vilket kan vara kul. Hindrar mig mig från att bara skriva askungesagor - eller generationer som är lika varandra hela tiden...

Samma saker är dock dess nackdelar - Vissa saker kan vara svåra att spela, framför allt eftersom det kan vara svårt att väva ihop en historia kring det hela.... Men du räknar ju inte poäng eller så, så om något skulle gå åt fanders så är det bara att låtsas som det regnar. Det enda som skadas är ditt egna ego ^^
