The Sims iFokus

The Sims

Etikett: ts3-expansioner-med-mera
Läst 1659 ggr
Tokyo
0

Husbåtar och dyka i andra världar?

Har en fråga, eftersom spelet fryser sjukt mycket när jag spelar i Isla Paradiso (och inte i någon annan värld) så kan jag knappt spela där. Men jag vill ändå kunna dyka och bo i husbåt. Finns det möjlighet att bo i en husbåt och dyka i någon annan värld än just Isla Paradiso? Såsom Sunset Valley, Appaloosa Plains ect.

Det är väl som "tomter" i vattnet där man kan dyka om man har tillräckligt hög dykfärdighet, men kan man placera sådana "tomter" i andra världar också så man kan dyka? Skulle vara tacksam för svar :)

Mitchika
0
#1

Det vet jag inte om någon annan har testat, faktiskt. Du kan ju alltid prova och leta bland tomttyperna och se om det går att skapa en brygga för husbåtar? 🙂

Sen kan du väl se om det går att placera allmänna tomter ute i vattnet och då vilken tomttyp dom kan ställas in på? 🙂

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Tokyo
0
#2

#1 Tack för tipsen! Ska testa :)