The Sims iFokus

The Sims

Etikettlegacy-och-historier
Läst 2796 ggr
Bara Anna
3

Legacy Åsehult

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag började om och gjorde rätt - ett nytt försök tii en Random Legacy Challenge här! :-)

Det var en gång en flicka med ett hjärta av guld

Den här historien börjar som alla bra historier, med:

Det var en gång……

Det var en gång en flicka med hår svart som ebenholts, läppar röda som blod och ett hjärta gott som guld.

Det var en gång en flicka som hade stora drömmar och önskningar om vad hon ville göra med sitt korta liv: Hon vill hjälpa till, vara behövd, ja kanske till och med rädda världen. Hon ville bli brandman!

Det var en gång en flicka som alltid fick höra från sin omgivning: Men lilla flicka, inte kan väl du….. Flickor kan inte bli brandmän…. Du är inte bli brandmän. Det hörs väl på namnet….? Vill du verkligen smutsa ner dig så mycket…..

Hon fick höra det så många gånger att till sist så började hon till och med tro på det. Inte var hon menad till stordåd? Hon som var en helt vanlig simling och inte hade något speciellt att bidra med. Allteftersom tiden gick så började hennes drömmar verka mer och mer avlägsna….

Här fortsätter historien….

http://keepitsimplysims.wordpress.com/2013/04/13/kapitel-1-1-det-var-en-gang-en-flicka-med-ett-hjarta-av-guld/

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Mitchika
0
#1

Följer! Jättespännande början. 🙂

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"This is the way the world ends. Not with a bang but a whimper." - T. S. Eliot

Bara Anna
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Kapitel 1.2  - En ny dag randas

Aia tog inte med sig särskilt mycket. Faktiskt så rymdes det i en enda resväska. Men allt hennes övriga bagage ville hon lämna bakom sig.

En lång resa på ett skumpande tåg senare så var Aia framme vid Faster Em’s hus. Aia hade ägnat timmarna på tåget med att bläddra igenom gamla fotoalbum. Instucken mellan två albumblad hittade hon ett lite tummat foto av fasterns stuga. Fastern hade skickat henne bilden förra julen, då hon visste att julen för Aia inte alls handlade om lyckliga minnen. På baksidan stod det: “Spara för regnigare dagar, puss och kram Em”.

Fortsättning hittar ni på bloggen som vanligt!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Emelice1206
0
#3

Följer, du skriver så bra! :)

Bara Anna
1
#4

Tack så hemskt mycket för berömmet! Det är sånt som får mig att vilja fortsätta skriva! Jag har material för tillfället för säkert minst 2-3 kanske tom 4 kapitel till. Men jag skall gå upp klockan  halv fyra (ja på morgonen…. 😴) flera dagar på raken och jobba långa långa pass i veckan så skaparverkstaden står still.

Men jag vill bara tipsa er andra om hur fantastiskt roligt det är att blanda simmars tjurskallighet med i förväg satta regler och förutsättningar. Det får mig att ramla av stolen flera gånger pga alla turer som det hela har tagit och jag är ändå den som sägs styra det hela…. Jag har tom kännt mig tvingad att ta bort tärnings-infon i sidfoten för att inte avslöja allt för många saker i förväg!!!

Hoppas vara tillbaka med 1 eller flera nya kapitel i slutet av nästa vecka.

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Emelice1206
0
#5

#4 Jag längtar till det kommer igång igen!

Bara Anna
1
#6

Här är nästa kapitel på Aia's resa! Det blev ganska kort och koncist. händelselöst på vissa sätt. Men detta var ändå ett nödvändigt kapitel att skriva för att nästa stora händelse skulle kunna äga rum!

http://keepitsimplysims.wordpress.com/2013/04/16/kapitel-1-3-aventyret-borjar-och-vanner-traffas/

Äventyret börjar och vänner träffas

Nästa dagen var dagen D – D för Det stora äventyret! Aia var inte lika nervös som hon först trott. Att leka runt med Milo en stund och sortera hela kryddhyllan alfabetiskt flera gånger hade definitivt hennes nerver. Så fjärilarna i magen fladdrade bara lite när hon sköt upp dörren till den stora brandstationen. Eftersom han var så liten så hade hon tagit med sig Milo. Han kunde bara vara på undervåningen, vilket han dock inte verkade ha något emot. Någonstans mitt i rundvandringen började en öronbedövande alarmklocka ringa.

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
1
#7

Jag ligger såååååå mycket efter i mitt skrivande! Men bara för att jag så gärna ville ta historien till sist första klimax åtminstone i spelet! Vilket iofs är många kapitel bort ännu…..

Här är dock kapitel 4:

Nya Vanor och Gamla Vänner

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

hanna-linnea
0
#8

följer, jättebra! :)

Bara Anna
1
#9

Datorn lura mig på Aprillo! 👻Trodde jag skrivit det här redan….

Anyhow, mitt favorit-kapitel hittils. Mest kanske för att jag fick fånga själva essensen igen kring den här generationen. Hoppas ni gillar den också!

**Kapitel 1.5 Puss-kompisar och Sängstatus **Om Aia hade träffats av en granatkastare mitt i skallen så tror hon inte att hon skulle ha varit mer chockad än hon känner sig nu. För 10 år sedan lämnade hon Hidden Springs. För att söka lyckan, för att göra sina föräldrar till lags. Men också för att skydda sig mot ett brustet hjärta.

Nu står han där, mitt framför henne. Lite äldre, lite mer ledsen kring ögonen och han har en märklig vild utstrålning omkring sig. Brukade han verkligen ha ett så vilt och ostyrigt hår? Hade han verkligen varit så djuriskt attraktiv tidigare?´

PS Bloggen har flyttat! Hittas numera, inklusive gamla kapitel på: http://keepitsimplysims3.blogspot.se/

Enjoy!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Namiko
0
#10

#9 Spännande kapitel :)

Tell someone you love them today, because life is short. But yell it at them in German, because life is also terrifying and confusing.

Bara Anna
2
#11

Kapitel 1. 6 är ute! Används mest för att bygga upp lite bakgrundshistoria för mina sötnosar.

Och vet ni vad? Jag såg att jag fått en amerikansk tjej som följer bloiggen! Coolt! Hon måste alltså använda översättningsprogram för att hänga med. Är inte det häftigt!?!?!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

[Lupse]
0
#12

Följer! Du skriver jättebra! 🙂

Bara Anna
1
#13

#12 TACK!

Ni som följer, skriv gärna en kommentar på bloggen vid ert favoritkapitel så jag vet att ni finns där ute! 🌺

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Emelice1206
0
#14

Älskar den här legacyn, Aia är bäst 😃

Bara Anna
2
#15

Till #14 och ni andra som följer: Ett nytt kapitel! Var uppmärksamma - förpå slutet så smyger det sig in lite ledtrådar infö Aias och Arnes framtid….!

Tårar och Flammande Eld

Saker går framåt för Aia. Sakta men säkert, ett steg i taget så blir hon allt bättre på att vara sin barndoms dröm. En dag så blir hon till och med tillkallad vid en mindre katastrof vid stadens stora lager. Det visar sig inte vara något allvarligt och lätt avhjälpt. Men hennes hjärta sjunger ändå glada sånger när hon beger sig hemmåt. Äntligen, ÄNTLIGEN har hon fått möjligheten att göra något viktigt.

Men det är inte bra att ta sig själv på för stort allvar. Någon dag senare så blir hon tillkallad till en storbrand. Flera människor instängda i eldhavet. Och hur Aia än kämpar så lyckas hon inte rädda dem alla. Efter många många timmar i kamp mot elden står huset i ruiner. Aia är förkrossad.

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Emelice1206
0
#16

#15 Det händer väl ingenting med Adde va??

Bara Anna
1
#17

Efter en jobbig vecka IRL så kommer det nu äntligen en ny uppdatering!

För evigt - Hur länge är det egentligen?

Nästa dag måde Aia bättre och Arne lyckades till och med övertala henne att följa ner till Höstfestivalen. Det var festivalens absolut sista dag och hela festivalplatsen myllrade av människor. När de gick förbi ett fotobås så var Arne inte sen att dra med henne in. Hon överfölls av en plötslig fnittrighhet och hade svårt att stå still när blixtarna flashade, men behärskade sig.

_ENJOY!_

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
2
#18

Det dramatiska anti-klimax drar närmare….. Hade stort nöjje av att skria detta kapitlet för det skapade historier och sido-historier som jag inte hade räknat med! Gillar när Simmarna har egna viljor!

Snöänglar & Frieri

_ Vintern hade kommit med snö och kyla den morgonen när Aia slog upp ögonen. Aia klädde genast på sig vinterkläderna och tillsammans med Milo gick hon ut för att leka i snön. Hon lät sig falla baklänges i den pudervita snön och gjorde en snöängel. Milo, han gjorde ingen snöhund, men väl stora läskiga spår i snön.

_

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#19

Ett litet kortare för att fylla i nödvändiga händelser. Eller ja, EN händelse egentligen.

Tager du denna…..

_Datumet för brölloppet bestämdes kort därefter. Varför vänta, när du lever på lånad tid? De bestämde för att ha en mindre form av bröllopp. Gifta sig hemma, men ändå bjuda in några av deras närmaste vänner och kamrater.

_

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#20

Kapitel 11 ……tills döden skiljer oss åt! http://keepitsimplysims3.blogspot.se/2013/05/kapitel-111-tills-doden-skiljer-oss-at.html Det var det roligaste samtidigt det svåraste kapitlet att skriva. Här skulle säcken knytas ihop för första säsongen av generation 1.Slutet hade jag dock vetat om länge. Hoppas jag lyckades i min förmedling av känslan jag ville! Och ha cliffhangern var medveten. Men inte att ni skulle behöva vänta så långe på säsong 2 för generation 1. Men jag jobbar hela helgen och kommer inte hinna skriva förrän tidigast måndag igen. Håll ut!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#21

Kapitel 1.12 Svart, svart, svart är är mössan på mitt huvud….

Livet går vidare, även för familjen Åsehult!

_De följande veckorna var väldigt overkliga för Aia. Hon kunde inte förstå att Adde var borta för alltid. Inte som tidigare, när hon faktiskt valt bort honom ur sitt liv. Utan nu hade något annat, något större valt bort honom. Och vid värsta tänkbara tillfälle då hon nyss fått reda på att hon väntade deras första barn!_

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#22

EFter lite bråk med datorn och en stunds uppehåll pga det fina vädret (Usch!) så kommer nu fortsättningen!

Kapitel 1.13 Han var min först! Enjoy!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#23

Någonstans i maj/juni så tappade jag sugen för den här bloggen och började skriva på en engelsk legacy istället. Av olika randiga skäl tappade jag sugen helt för sims och bestämde mig för att ta en väl-behövligt sims-semester. Tillbaka med höstkänslor så jag är tillbaka ock kände att jag inte kunde överge Aia, Emrys och Milo. Och slumpen belönade mig nästan omedelbart! Jag har tänkt att uppdater emed ett nytt kapiel mycket snart! Under tiden, här är länken till bloggen där jag postar min historia: http://keepitsimplysims3.blogspot.se/

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#24

Kapitel 1.14 Som sand i ett timglas

Livet går vidare, men ändras plötsligt när Aia får oväntat besök….

En uppdatering av en gammal Legacy som lääääänge legat på is! Enjoy!

Extra pluspoäng om ni hittar de 2 TV-serie refterenserna jag smugit in i hela posten!

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
#25

Jag har kommit lite efter med mitt skrivande så kapitel 15 och 16 är mest bilder. Men kapitel 17 är tillbaka till sin gamla stil med en cliffhanger på slutet! Enjoy!

Kapitel 1. 15

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#26

Emrys blir minst sagt chockad och flyr fältet. Har han stött bort sitt livs kärlek för alltid?

Kapitel 1. 18

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se

Bara Anna
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#27

Flickan får pojken, eller är det tvärtom? Döm själva! Ett riktigt äventyr inleds i alla fall!

http://keepitsimplysims3.blogspot.se/2013/10/kapitel-119-vid-slutet-av-regnbagen.html

Me. Myself & My Sims

http://www.memyselfandmysims.se