ts4 ekoliv, dags att joba, snöiga bergen.
vad tycker dem som har ekoliv, dags att jobba och snöiga bergen om det är det värt att köpa det/dem för jag är sugen på det men är osäker.
tacksam för snabbt :) tack på förhand.
Jag har dags att jobba, det bästa med den skulle jag säga är att man kan följa med simmarna till jobben som följer med. Dom andra har jag inte.
#1: tack så mycket, det låter intresant att man kan följa med simmarna till jobben, men är det några utvalda jobb eller är det alla jobb som finns som man även har fått i andra expantioner?
#2: Tyvärr är det inte alla jobb, utan de tre som följer med den expansionen. Det är polis (fast det kallas kriminalare, men det är väl samma sak) läkare och forskare.
Vad är det du gillar mest med spelet och att spela i det? Det är ju så olika från person till person. 😀
Personligen tycker jag att Dags Att Jobba är den bästa av dom tre expansionerna just för att det medför så mycket kul i spelväg. Jag har roligt med karriärerna, utomjordingarna är härliga och jag tycker om en hel del av sakerna som följde med i köp samt bygglägena.
Annars tycker jag om Eko-liv just för att det för med sig flera nya saker till spelläget med återvinning, kontrollera luftkvalitén och hur miljövänliga (eller inte) områden är efter eget tycke (med konsekvenser) och så följde det med den där röstningsfunktionen (som är valfri) där man kan rösta fram regler och levnadsstilar i kvarteret som är både bra och dåliga. Jag gillar även föremålen som gör att man kan skapa egen el och vatten, vilket ger en extra krydda till tomtutmaningar som "Bortkopplad." Det följde också med en hel del saker jag gillar i bygglägena, plus att jag tycker om världen.
Snöiga bergen är också kul, men inte lika mycket som övriga expansioner i mitt tycke. Världen är jättefin, jag älskar den japanska inspirationen som den har och det är härligt med ett kvarter som det är permanent vinter i. Plus att bergsklättring är roligt. (och kan vara dödligt) Det följer med flera festivaler med ett litet monsterspel som jag gissar är Simsversionen av Pokémon. Dock tyckte jag inte att det följde med lika mycket att göra i spelväg i den här expansionen, även om flera av föremålen i bygg/köp-läget är helt underbara.
Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺
"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows
Jag har bara dags att jobba av de du säger och det känns inte som att jag använder det så jättemycket. Eller jag använder mycket i Skapa En Sim läget men jag spelar sällan med karriärena [kriminalare, polis o läkare] som är en stor del av packet. Det jag spelar mest med är i så fall att kunna bygga egna butiker.
Utomjordingar är kul och spela med ibland men jag hade önskat att det var mer gameplay med dem, något jag saknar. T.ex att de inte vill visa sig som aliens för andra eller att de hade speciella behov
Annars rekommenderar jag dog att kanske kolla på Youtube för att se vilken som passar dig bäst. :)
- Redigerat 2024-01-08 09:14 av LampKnapp1
Tack, jag ska fundera lite till men det värkar som det flesta jag har frågat tycker mest om "dags att jobba", så det ska jag fundera lite extra på.