Legacy Krocus
Så, här kommer min lantliv-legacy. Min grundare är Flora Krocus. (En blanding mellan krokus och crocus.) Hon är Djurälskare, Munter och Idealist.
Det förstfödda barnet är arvinge, och kan vara av vilket kön som helst. Om det inte alls passar den simmen, kan hen ge titeln till det näst äldsta syskonet. Ifall alla barn till den nuvarande generationen skulle dö (varför det nu skulle hända) eller om det inte finns några barn när den förra generationen dör, går rollen till någon som har exakt samma släktskap med grundaren. Hen måste omedelbart flytta in på gården.

Efter att tältet blivit träffat av blixten första natten, går Flora för att knacka på hos kvinnan hon träffade på torget tidigare, Cecilia. På vägen stannar hon till, hennes blick faller på något bland stenarna. En skattkarta!
Väl framme vid huset blir hon insläppt, och det verkar som att Cecilia bor själv i den mysiga stugan vid skogsbrynet. De sitter uppe och pratar ett tag, och Flora är väldigt tacksam.


På morgonen tänkte Flora göra frukost, men det tyckte Cecilia det var opassande att en främling som sovit över lagar mat i hennes kök. Sen när då? Simmar är ju inte precis kända för att ha några hämningar. Men kanske är det här en någorlunda vettig sim?
På eftermiddagen ringer Cecilia och frågar om hon får sova hos oss ett tag. Ganska kul, eftersom Flora sov i hennes fina, välmöblerade hus igår, och det ända som finns på vår tomt är ett nerbränt tält, an badbalja, och en buske att uträtta sina behov i. Men visst, lämna din fina stuga där Flora definitivt hade kunnat stanna om du vill ha sällskap, och kom hem till henne istället! Välkommen!
