Familjen Laughn
En ny familj har kommit till Apaloosa Plains, nämligen familjen Laughn! En stor hästälskande familj som har kommit till rätta snabbt. Familjen består av Rebecca och Josephine som är ett förlovat par. I familjen tillhör också clydesdale hästarna Molony och Ciria och nordsvenskarna Dowun och Sisabella. Molony och Ciria är ett par och har redan fått ett hingstföl vid namn L All Star. kort därefter fick även Dowun och Sisabella ett föl men de fick ett sto vid namn L Alicon.
Familjen flyttade in på en större tomt med stor springyta för hästarna, däremot fanns det inget hus på gården eller annat men familjen har snabbt lyckas bygga upp ett litet boende.
Familjen hoppas kunna starta ett framgångsrikt stall med tävlings och avels hästar. Det är Rebecca som har större delen hand om hästarna men även Josephine tar hand om dem när det så väl behövs. Josephine har annars ett intresse för målning.
Just nu har gården inte högt anseende och det finns inte många bra föresättningar men de har sett granngården som just nu är ute till försäljning och visst finns det föresättningar där alltid! De har varit där och kollat på det men med det svindlande priset fick de backa ut ganska snabbt. Den exlusiva gården har bland annat ett boningshus, garage för två bilar, ljust och rymligt stall med sex boxar, paddock med lite högre hinder och en annan för cavaletti träning samt ovalen för kapplöpning med tillhörande hage på insidan av ovalen. Ovanför stallet finns det också en liten boningsdel.
Är inte det drömgården?? Följ med familjen i jakt på att få sin drömgård!
På bilden ovanför syns clydesdale hästarna. Ovanför Ciria (Sto) och nedanför Molony (Hingst)
Här på denna bild syns nordsvenskarna Dowun (Hingst) och Sisabella (Sto) Även mörkhåriga Josephine och blonda Rebeca.
Ser att du har skapat 2 trådar, ska jag låsa den andra?
2#: bra att du låste. Såg ej att det blev dubbelt. O.o
#3 Antagligen tryckte du två gånger, men det är lätt hänt :-)
Glömde skriva …
Följer så klart :-)
Sorry för dålig update men har blivit mer spelande än uppdaterande. =)
kom också på att jag glömt lägga upp bilder på Allstar och Alicia.
Till vänster på bilden har vi L All Star som är Molony och Cirias förstfödda fölis. Till höger har vi L Alicia som är Dowun och Sisabella´s förstfödda fölis. Det har hunnit hända mycket sen sist som sagt så båda två har hunnit växa upp och bli sålda! Rebecka fick inte ut mycket för dem utan bara ca 2000-3000 simdaler!
Mycket har egentligen hänt men orkar inte dra allting för tillfället så får bli en hel del om de två senaste nykomlingarna!
Strax efter att L All Star och L Alicia såldes var det återigen dags för betäckningstider och nya fölisar på gården. Molony och Ciria fick ett sto föl vid namn L Bolmina (har för mig hon hette så) och strax innan Bolmina kom till världen fick Dowun och Sisabella ett hingstföl vid namn L Brolle. Till vänbster på bilden syns Bolmina och till höger Brolle. Dessa två var busfrön från allra första början, samtliga hästar på gården var då i full tränining och tränade dag som natt och två busfölungar att hålla koll på också gjorde det betydligt svårare för hela familjen!
Sakta men säkert gick dagarna framåt och helt plötsligt hade dessa små busfrön växt upp till stora starka hästar som var redo för träning. Tack och lov var alla andra klara med träningen, det är bara Sisabella som har lite små träning kvar. Inridningen började direkt med båda hästarna för att de skulle gå till försäljning. Det är väl ingen match tänkte jag! Alicia och All Star var ju så snälla!
Direkt när hästarna blir tillräckligt gamla för inridning börjar de med att ha sadel och träns på sig ett tag innan någon sitter upp på dem för att dem ska vänja in sig och inte få en chock. Sadel och träns var inga större problem även om de var lite småoroliga i början. Till slut satt både sadel och träns på och några dagar senare var det dags att sitta upp för första gången!
Det gick efter en liten stund att sitta upp på dem utan problem och Josephine och Rebecka valde att ta en ridtur direkt då båda hästarna kändes lugna. Att det var mitt i natten var inget att bry sig om!
Säg aldrig aldrig!
Hästarna var ju så lugna och fina när de väl var ute och red.. Det tar dock inte lång tid förrens det säger pang och Josephine ligger i backen och knappt kommer upp! L Brolle tröttnade och slängde helt enkelt av Josephine. Det tar en stund innan hon orkar sig upp men till slut så går det. Efter att ha skällt ut Brolle hoppar hon upp igen och de forsätter ridturen, efter ett par smällar i marken för både Josephine och Rebecka av både Brolle och Bolmina så tröttnar de allt mer och bestämmer sig för att gå hem.
Ett par dagar sedan så är Bolmina betydligt duktigare och Rebecka bestämmer sig för att sälja henne medan hon är på topp. Försäljaren var riktigt glad och trodde inte det skulle bli några problem att hitta en ny ägare till henne, Rebecka kunde gå ut från försäljaren med ca 6000 simdaler!
Medan Rebecka var iväg med Bolmina så passade Josephine på att rida en runda med Brolle som det inte riktigt går hundra med ännu. Efter en runda hon blivit avsläng sisådär två-tre gånger på rider hon till ridbanan för att låta honom vila sig och klappar om honom då han varit duktig. Från att gå från att slänga av henne fem-sex gånger på en runda till två-tre gånger så är det inte en dåligt förändring! Men som sagt, man ska inte känna sig nöjd förrens man är därifrån.. Efter en liten klapp på halsen slänger Brolle av Josephine ännu en gång.. Rebecka ser dock detta och springer till undsättning för Josephine och hon bestämmer sig för att hon ska sitta upp på honom istället och se om hon kan få ordning på honom.
Rebecka bestämmer sig snabbt för att Brolle ska ut och få galoppera av sig, sagt och gjort så red de iväg. Men Brolle hade andra planer så det tog inte lång tid innan Rebecka låg i backen hon också! Yr i huvudet och stjänorna dem dansar framför ögonen bestämmer hon sig på att han SKA bli bra. Hon hoppar snabbt upp igen och rider iväg och efter att Brolle skött sig så bra den dagen så red Rebecka snabbt till ridcentret för att visa upp honom för försäljaren. Rebecka hon gapar stort när hon hör att hon kan få över 8000 simdaler för honom! Hon tvekar inte en sekund utan säljer honom på momangen för inte kan hon behålla en sådan galen häst!!
Rebecka har länge skräckslagen letat efter de första rynkorna och nu har de kommit! Hon har gått in i vuxenlivet och det snabbt. I och med detta så blev hon snabbt orolig över att hon börjar bli gammal och att hon inte kommer hinna få barn! Innan hon ens pratat med Josephine ringer hon upp adoptionsservicen, ett par timmar senare när Josephine är på väg för att rida iväg inför tävling möts hon av en svart bil och en man som kliver ut men en korge i handen, i korgen hör hon gnyende ljud. Hon stannar upp av förvånande och tittar mot Rebecka som hon ser med ett stort leende på läpparna.
Det tar inte lång tid för Josephine att förstå var det handlar om och slår armarna om Rebecka. De har fått en dotter! De välkommnar lilla Esmeralda till familjen!
Familjen blir större och då måste även huset bli större!
Då det inte finns mycket mark kvar att bygga på vid markplan fick det bli en mindre övervåning. Där har nu Rebecka och Josephine sitt sovrum och även Esmeralda får bo där för att få någon närhet med sina föräldrar. Alla verkar mycket nöjda över övervåningen även om både rebecka och Josephine har lite svårt att vänja sig vid alla saker som ligger huller om buller.
Josephine och Rebecka klarar nog inte riktigt av en liten familj eller så älskar de helt enkelt hästar för mycket! Det tog inte lång tid efter att Brolle och Bomina lämnade gården förrens det var dags att återigen betäcka Ciria och Sisabella. Ciria brukar få en väldigt stor mage när hon väntar fölis men för en gångs skull så upptäckte vi inte att hon faktiskt hade haft fölis i magen förrens L Cibylla låg vid stallet! Ett helt otroligt sött sto föl som visat sig vara mycket vänlig och dessutom otroligt snabb! Det är också tänkt nu att Cibylla ska stanna kvar på gården för att ta över mamma Ciria´s roll som avelssto då Ciria börjar bli till åren och redan har fått tre föl på väldigt kort tid.
Tills Cibylla växt till sig kommer både Ciria och Cibyllas pappa Molony stanna på gården men sedan är det dags för att lämna plats åt nya hästar sådärför kommer Ciria och Molony gå till försäljning.
Sorgligt men sant! Vi tror alla att de två kan få ett bättre avslut hos en lugn familj som kan satsa på dem. Här på gården är det ett hetiskt liv med fart och liv om och om igen.
Det är inte enbart hästarna som börjar bli äldre utan även Josephine har nu blivit vuxen! Josephine var inte alls nöjd över att se hur rynkerna börjar ta över henne allt mer men vad ska man göra? Både Josephine och Rebecka börjar känna sig pressade om de ska få flytta in på sin drömgård innan det är försent?
behöver jag säga att familjen blir allt större? Just nu är det så otroligt tryck i familjen att Josephine och Rebecka knappt hinner med sin dotter! och vad händer då? Jo just det, Sisbella får ett hingstfök som fick namnet L Controled. Hade det blivit ett sto hade jag behållt fölet men nu blev det en hingst som kommer gå till försäljning när ålder börjar rätta sig till. i och med att Dowun och Sisabella inte är riktigt så gamla än så hinner de får ett eller flera föl till innan det är dags att ta adjö av dem. hur som helst så verkar Controled vara en snäll och trevlig hingst, han har visat sig vara mycket lydig och modig av sig.
även om det inte finns mycket tid till Esmeralda så försöker både Josephine och Rebecka dela på ansvaret så mycket det går för att inte Esmeralda ska bli van vid en föräldrer. Tyvärr blir det ibland barnvakten som får rycka in på kvällar då det är mycket tävlingar för båda föräldrarna. De hoppas dock att det inte ska bli en vana för Esmeralda utan att hon ska få en bra uppväxt.
Nu är det mycket!! Födelsedag efter födelsedag avverkar efter varandra. Först ut nu var det lilla L Cibylla som vuxit upp till en fin unghäst, strax efter henne var det dags för Ciria att fylla år och bli betydligt mer gråhårig än tidigare.
I och med att Ciria börjar bli till åren och inte orkar med på samma sett så var det bara att inse att hennes tid på gården började gå mot sitt slut. Då alla redan har fullt upp på gården och Ciria förtjänar att bli välomhandomtagen så valde Rebecka att helt enkelt låta henne gå till hästhandlaren. Hästhandlaren studsade upp och ner av förtjusning av att få Ciria till sitt stall och lovade dyrt och hedligt att hon skulle få ett bra hem där hon ska få ta det lugnt och få njuta av livet. Tills den rätta ägaren har kommit kommer hon få stå på ridcentret och där hittade hon en gammal kändis! L Bomina stod fortfarande kvar på gården. kan ni tänka er! L Brolle som de hade så stora problem med blev såld! Det var väldigt förvånande men Rebecka lyckades hållla masken över den förvånande nyheten men samtidigt är hon glad över att han fick ett så bra hem!
Dags för ännu ett farväl! i och med att L Cibylla har växt upp och är redo att ta över Cirias plats så finns det inte plats eller sto till Molony och då även han börjar bli till åren så valde Rebecka att även han ska få komma till försäljaren, kanske kommer han hamna på samma ställe som Ciria så att de två kan få ett lyckligt slut tillsammans? Molony har varit en helt otroligt duktig häst som vi alla kommer sakna, han har tagit 15 vinster i avancerade kapplöpningstävlingar och även ett par i avancerad hoppning! Det är inte många hästar som har klarat det.
När Rebecka skulle lämna Molony på ridcentret ville han först inte riktigt gå in, det var som att han visste att deras tid tillsammans skulle ta ett slut, men efter att ha hört Cirias och L bomina´s gnäggningar där inne gick han lugnt in. L Bomina var Ciria´s och Molony´s andra föl.
Tillsammans fick Ciria och Molony tre föl tillsammans, först hingsten L All Star, sedan stoet L Bomina och sist stoet L Cibylla som nu är redo att ta över tronen och forsätta producera fölisar på gården och se till att Cirias och Molony´s blod förs vidare.
Tack för denna tid Ciria och Molony!
i och med Molony´s och Cirias flytt så fanns det två platser kvar på gården, detta kunde ju knappast firas bättre än att Rebecka och Josephine hittat en riktigt snygg Clydesdale hingst som de tror kan passa till L Cibylla. Efter ett par veckor så fick han nu komma hem till gården och det vara alla glada över! Trots att han är stor så har han visat sig vara en helt gudomigt snäll häst. han heter Colony Launer och är en lydig, vänlig häst och gör inte mycket väsen av sig då han är väldigt tyst av sig. Det är tänkt att han ska bli den nya avelshingsten på gården och förhoppningvis få många söta föl med Cibylla. De har ännu inte haft så mycket kontakt med varandra men vi hoppas att det snart kommer bli mer av den varan! Just nu ligger både Cibylla och Colony i full träning med förhoppningar om att deras föl ska bli riktigt bra tävlingshätar.
Ännu en gång; Välkommen til gården Colony, och vi hoppas du kommer trivas!
Duktiga, duktiga Cibylla! Ett större leende än det Rebecka hade när hon äntligen kunde sitta upp på Cibylla går nog inte att förklara. ännu är Cibylla ung men hon utvecklats i ett rasande tempo. Det var inte länge sedan Rebecka satt upp på henne för första gången och helt plötsligt går Cibylla ut från sin första tävling någonsin (En avancerad kapplöpning dessutom) och har vunnit! Rebecka var helt lyrisk av glädje och valde helt enkelt att efteranmäla till nästa klass som också är en avancerad kapplöpning. ut kommer en ännu mer lyrsik rebecka då de vunnit ännu en tävling!
Nu undrar vi alla vad det ska bli av denna fantastiska häst! Rebecka undrar redan nu om Colony är lika duktigt och i så fall vad det kan bli av dessa två hästar!? Och tänk deras avkommor! Rebecka vet snart inte vad hon ska ta sig till med all denna glädje hon har i kroppen.
Det är svårt att tro att hon redan har fött upp sex hästar och hur bra det har utvecklats sig. Att sedan få sitta upp på sin egna uppfödningar och ta hem vinster är en helt otroligt känsla. Tidigare har hon fått göra skitgörat och fått se andra glänsa med det hon skapat. Att själv få göra allting och sedan få glänsa är helt otroligt!
Tidningarna dem gör stora skriverier om Josephine och Rebeckas gård nu då de har blivit så pass stora inom hästvärlden. Att sedan veta att deras drömgård snart kan bli deras gör inte saken sämre!
I all lyckorus får man inte glömma bort lilla L Controled som nu också börjat växa till sig och blivit en fin unghäst och därmed också ska börjas tränas. I hans fall så ser det ut att han kommer få lämna gården och gå till försäljning. hans mamma Sibylla är redan betäckt igen och väntar en fölis. Rebecka och Josephine har tänkt med att vänta att sälja L Controled för att se vad det blir för fölis. Blir det en hingst igen kommer kanske L Controled få stanna kvar på gården. Vi får helt enkelt se vad det blir för någon häst som kommer få stanna! Dowun och Sisabella har en tid kvar på gården innan det är dags för dem att gå vidare till en annan familj.
Sorry för dålig update men tiden och orken räcker inte till alltid. Nu har jag även blivit sjuk och orken finns inte alltid då heller.
Dock kommer det inte bli bättre då jag börjar mitt sommarjobb på fredag och då det säkert kommer bli riktiga hästar att hand om efter jobbet så lär det nog inte finnas mycket tid över! Tyvärr!
Men nog om det och här kommer det lite information om familjens framgång! :D
---
L Controled har ju som sagt växt upp till en fin hingst och träningen har gått ganska drygt fram då det knappt funnits någon tid över då det är hästar, hus, tävlingar och småbarn som ska hållas iordning på!
till slut kunde de börja träningen på allvar med L Controled och han har visat sig vara en riktigt duktig häst, när han väl vill så är han mycket lättlärd men det var en mycket tuff början. Numera susar L Controled över hindrena helt utan problem.
Familjen har som sagt gått igenom en stor kris, och allting blev i stort sett orört. Nåde Rebecka och Josephine samt hästarna har mått mycket dåligt och då blev även gården drabbad. Det kändes som att det inte fanns tid till något och dagarna bara flöt ihop med varandra och flöt sedan snabbt bort. Skitig toalett, rutten mat och fontän i handfatet var vardagsmat. En dag så stannade helt enkelt familjen upp och tog ett djupt andetag för att sedan titta runt och se vad som behövdes göra. Allt detta gjordes och nu efter så har hela familjen mått bra igen. Att det alltid kommer göra det betvivlar vi alla men de får leva i sin lilla lyckliga bubbla medan de kan!
Här har vi ett bevis på det orena huset.
Äntligen har familjen kunnat komma bort från allt småbarnsgnäll och passande hit och passande dit! Lilla Esmeralda är inte längre så liten utan har väct upp till ett vackert barn. Detta kändes skönt för allihop som pustade ut över att nu slippa byta blöjor!
Ibland kan man dock undra vad Esmeralda har för sig? Här ser hon ut att smida onda planer men hon är för övrigt väldigt tankfull av sig och har visat sig vara ett riktigt geni i skolan.
Även om Esmeralda har visat sig vara ett geni så kan Josephine och Rebecka samtidigt inte släppa oroligheterna om varför Esmeralda pratar med sig själv ibland!? Eller gör hon det..? Rebecka och Josephine har funderat mycket vad de kan göra åt detta och har bestämt att Esmeralda ska tillbringa mer tid med hästarna!
väl ute så har Esmeralda inte riktigt koll på hur säkerhet med häst går till, sedan när hon ska rykta så når hon knappt upp till ryggen. Att stå bakom en häst kan vara en otrolig fara och både Josephine och Rebecka skriker snabbt till henne att flytta på sig. Innan Esmeralda får gå inärheten av hästarna igen kommer hon nog få behöva lära sig lite hästvett!
En sen kväll när alla låg och sov vandrade Sisabella runt med sin stora mage för att till slut lägga sig ner, en stund senare kom vackra L Dynamit ut och välkommades till världen! Redan vid första anblicken från Josephine så sa hon: HAN ska vi behålla! Så som det är tänkt nu är det L Dynamit som kommer få föra vidare nordsvenskens gener i familjen.
Det var tänkt att L Controled skulle stanna på gården tills Josephine såg vilka egenskaper den nya fölisen skulle få men tankspridda som de var hann de redan sälja L Controled innan de visste all information. Nu får de alla hålla tummarna att L Dynamit blir bättre än L Controled, annars får det bli ännu mer träning med L Dynamit!
Stallet börjar bli tomt…
Familjen har nu kämpat i fyra-fem år för att lyckas få köpa sin drömgård, häst efter häst har passerat. Lista på vilka hästar som gjort sina avtryck på gården finns lite längre ner.
Dowun började även han bli till åren men då hann nästan vunnit 15 avancerade kapplöpningstävlingar valde Josephine att han skulle tävla en gång till för att ha vunnit just 15 kapplöpningar vilket han gjorde. Därefter var det tänkt att han skulle gå till försäljning men hästhandlaren erbjöd knappt 15 000 simdaler! För så lite pengar för den magnifika hästen backade josephine ut. Hästhandlaren gav henne dock ett alternativ, om Dowun skulle bli prisplacerad i en internationell tävling skulle han ge betydligt mer.
Josephine tvekade inte en stund och efteranmälde sig till en internationell kapplöpning. Publiken de stod upp när Dowun och Josephine gick över mållinjen tillsammans i en internatioell kapplöpning för första - och sista gången någonsin. De slutade på en tredje placering vilket Josephine knappt hade kunnat drömma om!
Helt plötsligt var det många som var intresserad av Dowun men hästhandlaren hade förtur och gav över 20 000 simdaler helt plötsligt!
Efter att ha tagit en taxi hem funderade joserphine på hur myket pengar de hade. Efter en stund tystnade hon och gallskrek! Hon sprang den sista biten hem och berättade den goda nyheten för Rebecka! Även hon gallskrek och de ringde snabbt till gårdförsäljaren. Efter ett par timmar stod de som varit granngården. Men nu var deras gamla gård deras granngård. Äntligen hade de fått råd att köpa sin drömgård! Allihop var helt lyriska och i extas över att äntligen få äga sin drömgård.
De hoppas här kunna utveckla sin verksamhet!
Lägger in lite mer bilder på huset när de flyttade in.
Först in i huset var Josephine!
In i stallet var det Sisabella som var först! De andra hade lite problem med att hitta in i stallet men till slut kom de in också. Nu ska bara resten av boxarna fyllas så är vi snart igång! Det väntas redan tillökning då josephine och rebecka har hittat ett riktigt sött nordis sto vid namn Reina som förhoppningvis ska bli ett par med L Dynamit.
Jag sa även innan att jag skulle lägga upp en lista på uppfödda hästar men det blev inte av men nu så. :)
E = Far U = Mor C
Clydesdale
Molony (Fader) (Såld)
Ciria (Moder) (Såld)
L All Star E Molony U Ciria - Hingst (Såld)
L Bolmina E Molony U Ciria - Sto (Såld)
L Cibylla E Molony U Ciria - Sto (Stannar nu för att bli avels sto)
Colony - Inga kända föräldrar - Hingst (Kommit till familjen för att bli en tänkt avelshingst)
Nordsvenskar:
Dowun (Fader) (Såld)
Sisabella (Moder) (Snart såld)
L Alicia E Dowun U Siabella - Sto (Såld)
L Brolle E Dowun U Sisabella - Hingst (Såld)
L Controled E Dowun U Sisabella - Hingst (Såld)
L Dynamit E Dowun U Sisabella - Hingst (Stannar nu för att bli avelshingst)
Reina - Inga kända föräldrar - Sto - (kommer till gården för att bli tänkt avelssto
Josephine är så taskigt så hon snodde hela täcket från Rebecka! Stackars Rebecka får därmed ligga utan täcke större delen av natten förutom när de ligger tätt tillsammans då hon har tur att få lite täcke! Tråkigt men sant, vill inte byta säng heller xD
nya tillskottet! Vi välkommnar Reina Languer, ett nordis sto som både är odresserad, smidig och ett geni. Det ska bli intressant och se vad det kommer bli av med henne! Ser lite roligt ut ändå när hon och L Dynamit leker tillsammsn, det är svårt att tro att L Dynamit snartr börjar växa till sig till unghäst och därmed snart redo att avlas med! Det ska bli roligt att se om de två kommer bli ett par eller inte.
Reina och Josephine skulle till ridbanan för första gången men det såg ut att ha hänt en olycka och de stannade till för att undersöka. Det visade sig dock att vara utan fara då kvinnan i sig bara svimmat av sömnbrist. Tänk om det kommit en bil…!
Nytt hus = Mer plats!
Efter knappt första natten i huset förstod både Josse och Becca att det skulle bli svårt att fylla alla tomrum i huset och bestämde sig därför att adoptera ett litet barn till innan de börjar bli för gamla! Därför kan vi glatt välkommna lilla Emilien till hemmet!
- Becca har ett mycket fint uttryck i ansiktet ja,, undrar vad hon tänker på!?
Emiliens sovrum! Problemet är att hans rum finns på övervåningen i stallet och Josse och Becca bor i boningshuset. Detta problem har vi dock löst genom att någon av föräldrarna sover på soffan i stallhuset.
Följer :)
()_()
(●‿●)
( )
( W )
( )
34#: Trevligt! :D
#35 Gillar häst-legacys ;D
()_()
(●‿●)
( )
( W )
( )