Familjen Neon
Det här är min första legacy :D Jag kör inte efter alla regler, men jag använder inga fusk. Jag har bara ändrat när dem ska åldras osv :) Jag räknar heller inga poäng ;)
Jag har börjat köra utan att ta bilder, så ni kommer att få hoppa in i allt, men jag ska försöka förklara vad som hänt, så att ni hänger med :D
Grundaren heter Katniss Neon! Katniss är en snäll o trevlig tjej som drömmer om att få bygga upp en stor o fin familj samtidigt som hon lyckas med sitt drömjobb, nämligen att vara brandman. Katniss har alltid varit retad för sitt eldröda hår, sina isblå ögon och sina stora röda läppar. Katniss har tappat räkningen på hur många gånger hon blivit kallad fake för längesen! När Katniss berättar att hon är född med det eldröda håret så brukar dem skratta henne rakt i ansiktet! Men Katniss talar bara sanning, hon är faktist född med det eldröda håret, men konstigaste är kanske att ingen annan i hennes släkt har eldrött hår.
När Katniss mamma dog bestämde hon aig för att flytta till den vackra staden Sunset Valley! Hon hade i stort sätt inget med sig förutom några få simdaler och sin neon röda enhörning Red Girl som hon hittat ensam ute i skogen för flera år sedan, Katniss och Red Girl blev genast bästa vänner!
Katniss flyttade in på en öde tomt och eftersom hon knappt hade några pengar hade hon bara råd med det allra nödvändigaste. Katniss började genast jobba på stadens brandstation, där hon genast blev känd som en flitig arbetare. Katniss fattade snabbt tycke för sin arbetskollega Dustin Langö. Hon bestämde sig för att prata med honom och dem blev snabbt vänner, väldigt bra vänner. Katniss bestämde sig för att bjuda hem Dustin till sin tomt. Deras prat övergick snabbt till flörtningar och försiktiga kyssar. Katniss visste att Dustin var gift, men hon kuunde inte hålla sig. Allt gick så fort, och vips så vaknade hon upp i sin säng med Dustins huvud på bröstet. Katniss hade aldrig kännt sig lyckligare, försiktigt bad hon Dustin göra slut med sin fru Angelica, hon visste att det var fel, men hon var så lycklig att hon inte brydde sig. Hon kom bara ihåg vad hennes mor sagt åt henne för längesen: "Så länge du följer ditt hjärta Katniss, spelar det ingen roll hur många andra du sårar". Till sin förvåning gick Dustin med på att göra slut med Angelica, och Katniss trodde nu att hon aldrig skulle kunna bli lyckligare.
Redan några timmar efter att Katniss hade fått Dustin att göra slut med Angelica kände hon att gnistan mellan henne och Dustin hade försvunnit. Hon visste att hon troligen skulle bli betrackdad som stadens största idiot, men hon var tvungen att göra slut med Dustin. Hon sa till Dustin att hon ville göra slut, men att hon fortfarande ville vara vänner. Dustin tog det förvånadsvärt bra, tydligen hade han kännt samma sak.
Några månader därefter så bestämde hon sig för att hälsa på Dustin, när hon kom tid så blev hon varmt mottagen. Medan Dustin gick iväg och skulle fixa en sak började Katniss prata med Dustins son Bob, som visade sig vara i samma ålder. När dem pratat ett tag blev Katniss akut illamående. Hon sprang lite diskret till toan och kräktes. Katniss sa inget till dem andra utan började prata med Bob igen. Bob och Katniss klickade verkligen med varandra och blev på bara några timmar bästa vänner. Efter ett tag började Bob flörta med Katniss, tydligen visste han inte om Katniss och Dustins korta förhållande. Katniss flörtade försiktigt tillbaka, och helt plötsligt möttes deras läppar i en försiktig kyss. Katniss visste att Bob var den rätta och mun på varandra sa dem båda "vill du gifta dig med mig?". Båda skrattade lite försiktiigt samtidigt som dem båda sa ja!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Följer :-)
En riktigt snygg sim :-)
#1 Vad kul!
Tackar tackar 
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss och Bob hade ett privat bröllop några dagar senare. Bob flyttade in och tillsammans kunde dem bygga ett litet och enkelt hus. Katniss hade även adopterat två stycken hundar som nu fått valpar. Milo och Tezz heter hundarna och deras valpar heter: Robert, Toffsan och Fillifjonkan.
När Katniss och Bob bott ihop ett par veckor upptäckte Katniss att hennes mage hade börjat växa. Hon bara visste att hon var med barn och hon visste att det var Dustin som var pappan. Hon berättade för Bob att hon var gravid, men hon bestämde sig för att låta Bob tro att det var han som var pappan, hon kunde bara hoppas på att det inte skulle synas att det var Dustins barn och inte Bobs. Dustin skulle inte heller få veta något!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Nu är det inte långt kvar innan lillen kommer, Katniss längtar så mycket efter att få sitt första barn. Men hon är nervös över att det ska synas tydligt att det är Dustins barn, men det orkar hon inte tänka på nu. Hon är bara glad över att hon och Bob kommer bli föräldrar inom kort.
Katniss är säker på att Bob kommer bli en utmärkt pappa även fast han är slabbig och inte städer efter sig.
Katniss skämms inte över att visa upp sin mage inte, hon är bara stolt över det lilla knytet som växer i den.
Familjen Neon har inte så gott om pengar men en barnsäng var det första dem köpte när dem fick veta att dem väntade smått! 
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Följer:)
♥♥♥ I love Justin Bieber and Twilight ♥♥♥
Katniss och Bob hade lyckats spara ihop lite pengar och bestämde sig för att använda dem till att bygga ett eget rum åt det lilla knytet som borde vara här snart.
Katniss oroar sig ofta över pengarna, men Bob lugnar henne snabbt genom att säga att allting kommer att gå bra. Dem jobbar nu båda som brandmän och så dem har en bra inkomst.
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss och Bob hade precis ätit kvällsmat och Katniss stod och diskade när vattnet gick. Bob fick panik och ville genast ta Katniss till sjukhuset, men Katniss vägrade åka till sjukhuset och föda i en tråkig sal, så hon bestämde sig till Bobs förtvivlan att föda hemma.
Allt gick bra och Katniss födde en frisk och fin pojke som dem döpte till Sigmund efter Katniss gammelfarfar. Katniss stod sin gammelfarfar väldigt nära och ville hylla honom på något sätt nu när han är bortgången sen flera år tillbaka. Sigmund är god (tror jag) och konstnärlig.
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
följer! :)
Följer!
Katniss tycker att tiden går så ruskigt snabbt ibland, det är redan dags för Sigmund att fylla småbarn. Katniss och Bob ser fram emot att få lära lilla Sigmund att gå och visa honom allt vad livet har att erbjuda!
Grattis Sigmund!
Sigmund ärvde sin mammas vackra eldröda hår och isblå ögon 
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss älskar verkligen sin son och skulle verkligen göra allt för honom. Katniss och Sigmund spenderar mer en gärna flera timmar tillsammans, kanske för att dem är så lika?
En sak är säker Katniss kommer alltid att älska sin underbara son!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
följer
Vad roligt att ni vill följa min Legacy! 
Katniss och Bob älskar verkligen att vara föräldrar och dem har länge pratat om att skaffa ett till barn. Så en kväll när Sigmund låg och sov, så bestämde dem sig för att nu var det dags!
Nu hoppas familjen på smått igen, Bob vill ha en flicka, men Katniss skulle gärna vilja ha en pojke till!
Familjen har även adopterat bort 3 av sina hundar, Toffsan, Tezz och Fillifjonkan! Dem har även adopterat en herrelös hund som dem döpte till Fluffis, och nu hoppas dem på att fluffis och Robert kommer få valpar!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Precis som Katniss och Bob hade hoppats så visade sig Katniss illamående bero på att hon var gravid igen!
Snart är det även dags för Sigmund att fylla år igen, men eftersom familjen inte har så mycket pengar, så kommer det inte bli något stort kalas den här gången heller tyvärr.
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Nu var det även dags att fira lilla Sigmund. Katniss var så ledsen över att inte kunna ge honom ett så stort kalas som han förtjänar! Bob tröstade henne med att säga "så länge vi är här med honom, så tror jag att han är nöjd". Det hjälpte verkligen Katniss, och med hjälp av det fixade hon det bästa kalaset hon kunde!
Grattis Sigmund!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
En tidig morgon när Katniss stod och bäddade sängen så kände hon hur det rann något blött längs benen. Katniss förstod genast vad det var, barnet var på väg!
Bob ville självklart ta henne till sjukhuset där här gången också, men Katniss vägrade och bestämde sig för att föda i Sovrummet!
Det blev en söt liten flicka som har favorit färgen gul och är både klumpig och disciplinerad!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss hade mer en gärna velat ha en pojke till, men hon älskar verkligen sin lilla dotter som hon hoppas få gå ut och handla smink tillsammans med i framtiden!
Katniss försöker spendera så mycket tid som möjligt med Aleu (som hennes namn blev), så att hon ska få en så bra uppväxt som möjligt! :D
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Nu var det dags för lilla Aleu att fylla år, men inte heller den här gången hade familjen råd att ordna ett kalas, men det gör inte Aleu något för hon e glad ändå!
Bob och Katniss är väldigt fundersamma över vart Aleu fått sin hårfärg ifrån. Det ända dem vet är att deras Aleu är väldigt söt!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Sigmund trivs inte i skolan och vägrar därför att gå dit! Han blir dessutom retad för sitt eldröda hår och det gör inte saken bättre att hans favorit färg är rosa!
Katniss försöker vara förstående och ta alltting med ro, men ibland spårar hon helt enkelt ur när Sigmund stannat hemma från skolan i flera veckor!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Men bara för att Sigmund vägrar gå till skolan så betyder det inte att han bara sitter hemma och slöar hela dagarna, istället besöker han konstmuseét och tittar på all fin konst som finns där.
Att hålla på med konst får sigmund att känna sig lugn och rofylld.
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss har haft så mycket att göra att hon inte äns hunnit lära lilla Aleu att prata, men en dag när hon hade ledigt så bestämde hon sig för att nu var det dags!
Katniss ser fram emot dem fina samtalen som hon kommer få ha med sin dotter i framtiden!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss kan inte fatta hur snabbt tiden går, det känns som om det var igår hon lärde lilla Aleu att prata, men nu så var det dags för Aleu att fylla småbarn!
Det blev tyvärr inget kalas den här gången heller pågrund av familjens dåliga ekonomi efter utbyggnader osv.
Aleu har svårt att bestämma vilken stil hon ska ha, men gult ska det va!
Hon utvecklade egenskapen hatar naturen!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Sigmund fortsätter att hoppa över skolan, men tillslut får Bob nog och ger Sigmund en regäl utskällning. Sigmund funderar över vad det är han gör så fel under tiden som han står i skamvrån.
Sigmund lovar sig själv att han iallafall ska försöka börja gå till skolan, han hoppas att dem elaka barnen glömt bort att dem brukar reta honom nu när han vart borta så länge…
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Följer ;)
Och nu så var det dags för Sigmund att fylla år ännu en gång! Den här gången hade familjen iallafall råd att köpa en födelsedags tårta åt Sigmund och det var han mer en glad över!
Sigmund fick egenskapen Gillar inte barn, så det kommer iallafall inte bli Sigmund som blir arvtagare! ;)
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Iskolan träffade Sigmund en en vacker tjej med sagolikt blont hår. Han blev genast kär. Han bestämde sig för att bjuda hem henne och hon tackade genast ja! Dem började prata och det dröjde inte länge innan dem var vänner och snart så var dem även mer en vänner……
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Katniss och Bob har nu ett tag prata om att skaffa ett til barn och till slut bestämde dem sig att nu var det dags. Det tog inte lång tid innan Katniss visste att hon var med barn igen och snart hoppas familjen på tillskott igen. Hela famuljen tycker det ska bli jättekul! (tja alla utom Siigmund då).
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Följer :)
Följer!:)
När Katniss va på väg till köket för aatt ta sig ett snabbt mellanmål så känner hon plötsligt hur något blött rinner längs hennes ben, först tror hon att hon har kissat på sig, men hon förstår snart att det är vattnet som har gått. Inte långt där efter håller honi famioljen nyaste medlem, en liten flicka vid namn Mary-Lynnette :D
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Tiden går så fort och det är födelsedag efter födelsedag! Men nu så var det iallafall Mary-Lynnettes tur att fylla år!
Hon växte upp till en söt liten flicka som ärvt väldigt mycket efter sin far. hennes favoritfärg är Svart, men det kanske syns…
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
Precis som Katniss fruktat så struntar även Aleu i skolan. Katniss vet inte vad hon gör för fel i sin uppfostran av sina barn. Hon blir så frustrerad och Aleu får en rejäl utskällning som hon sent kommer glömma. Katniss hatar att skälla på sina barn, men vad ska hon göra?!
Crazy hamsterlady and a turtle! 
Flingans Qito The Legend
så spännande… 
Medarbetare på Pokémon iFokus