The Sims iFokus

The Sims

Etikettts3-allmänt
Läst 1100 ggr
exitingsvillemo
0

vilken dator?

Nu börjar vår dator ge upp på allvar, så spanar efter en ny.

Vad har ni för dator? Tipsa om datorer som klarar sims 3 samt alla expansioner. Helst laptop men stationär kanske är bättre? Det är en djungel med alla datorer =/

Kan passa på att säga att jag inte är miljonär, så bra priser gärna =)

[xMondSy]
0
#1

En stationär är bäst för spel än så länge. Det kan du komma undan med för ca. 7-8000kr. 
Medans en bärbar får du pröjsa väl över 10.000kr för en bra stationär om du vill kunna spela på ganska bra lägen med exp.

PotatoEcho
0
#2

Har själv en dator för 5000 som klarar sims 3 bra på högsta grafik inställningar. Även den datorn som var i ''kategorin'' under och någon tusenlapp billigare skulle klara av sims 3 bra.. Men jag valde att köpa en dyrare för spelar andra spel också.

Skulle verkligen inte rekommendera en bärbar, de håller i regel inte lika länge.. Den enda positiva med en bärbar är väl att man slipper sitta upp hela tiden i samma position haha😉