The Sims iFokus

The Sims

Etikettvärldskaparverktyget
Läst 2662 ggr
IceTee
1

Söker en värld!

Det finns ingen sims-värld som uppfyller mina krav, så därför vänder jag mig till er, kära simmare, i hopp om att någon av er har gjort en liknande!

Jag har för tillfället varken tid eller ork att skapa en egen.

Världen ska ha tomma tomter i olika sorlekar, och redan byggda hus och lägenheter! I den som kom med Late Night finns det alldeles för lite villor och tomma tomter för min smak nämligen.

Vill även att det ska finnas mycket samlarobjekt och innehålla saker från många ep:n. Självklart vill jag ju att den är välgjord, men det är väl de flesta världar!

Hurvida det bor simmar i den eller ej spelar där emot ingen roll! Någon som har en sådan värld de kan tipsa om? 🙂

Medarbetare på Skor iFokus

[Zofiaz]
0
#1

Tyvärr ingen värld jag vet kan passa, men varför inte lägga till egna tomter så får du i de storlekar du vill? :)

IceTee
0
#2

Man kan sällan lägga tomter längsmed vägarna in-game

Medarbetare på Skor iFokus

Misarn
3
#3

På din beskrivning kanske Riverview kan passa?

IceTee
0
#4

Riverview har dock inga lägenheter, det är det som är problemet!

Medarbetare på Skor iFokus

Mitchika
0
#5

#4 Går det inte att sätta ut lägenhetsbyggnader på vissa av tomterna som finns i Riverview? Antingen byggnaderna som redan finns i spelet, eller så går det säkert att ladda ner några lägenhetsbyggnader och placera ut? 🙂

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

[Lupse]
0
#6

Jag har hittat en jättefin värld i exchange som har allt från alla expansionspaketen! Det bor tyvärr inga simmar där.. Kan leta fram länken om du vill 😉

Har provat världen och den funkar prima! 😃

Namiko
0
#7

Det finns en värld som heter St Claire som ska ha alla sorters byggnader från expansionspaketen (uppdateras efter varje expansion). Det finns även så att man kan ladda ner simmar som bor i staden i en sparfil som man kan börja från. Orkar inte leta fram länken nu men den är nog inte allt för svår att hitta om man söker på google. Staden är uppbyggd av olika områden och har allt ifrån stora gårdar på landet till ett centrum med storstadskänsla.

Tell someone you love them today, because life is short. But yell it at them in German, because life is also terrifying and confusing.

nathaliejill
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

hej jag har inte sims men ska kanske skaffa det och då o du vill kan jag försöka göra en sådan värld åt dig!😉

GerbilHund
1
#9

Man kan sätta ut lägenheter i vilken värld som helst

IceTee
0
#10

#6 gör gärna det! 😃

#7 Åååh, tack för tipset! Ska absolut kolla upp den!

#8 Tyvärr tar det så lång tid att göra en värld 😕

#9 Ja, men det är få världar det faktiskt smälter in i!

Medarbetare på Skor iFokus

IceTee
0
#12

#11

Tack så hemskt mycket, den världen verkar ju helt perfekt!🙂

Medarbetare på Skor iFokus

[Lupse]
2
#13

Den här världen tänkte jag på: http://www.thesims3.com/assetDetail.html?assetId=7236241

🙂

nathaliejill
0
#14

Har fått Sims 3 nu! Och jag vet att det finns 2 färdiga hus på näckrosgatan i sunset valley och jag har döpt världen till startvärlden! Om du vill flytta in så välkommen hoppas du ska trivas:)

IceTee
0
#15

Jag laddade ner den som #11 rekomenderade och den är fantastisk!

Men tack alla för tips!

Medarbetare på Skor iFokus

nathaliejill
0
#16

Vilken laddade du ner?

nathaliejill
0
#17

Är det min så ska jag gå över och hälsa på så fort som möjligt!

Jagebest
1
#18

#17 hon laddade ner en värld som heter st. Claire och den länken är skriven av Lewwi som är inlägg nr 11. 

Och en annan sak.. vad snackar du om egentligen? Vadå hälsa på? Vill inte vara taskig men att lotsas att man skapat en egen värld som man varken skapat eller lagt upp och sedan frågat om man valt den är jättekonstigt enligt mig.. jag kanske uppfattas som en [*****] när jag skriver detta men snälla.. [Text borttagen av medarbetare] skriv med mening när du skriver något och alla dina inlägg.. jättekonstiga och meningslösa.

Inlägg redigerat av Medarbetare då det innehöll svordom och otrevligheter. /Mitchika

Mitchika
0
#19

#18 Jag är nästan helt säker på att nathaliejill pratar om The Sims till iPhone eller mobiltelefon, vilket är ett helt annat program som funkar annorlunda mot vad The Sims på PC gör. Jag har aldrig spelat det själv så jag kan inte uttala mig om hur det fungerar, men jag misstänker att det är rätt stor skillnad på det och The Sims till PC. 

Det var med tveksamhet som jag lät det sista stycket av din text stå kvar, men det är din åsikt angående sak och inte person så jag låter det stå, även om jag inte håller med. 

Svordomar är inte tillåtet på sajten, oavsett om man syftar på sig själv eller skriver till någon annan. Jag redigerade även bort en otrevlig, kommentar, något som vi inte vill ha på sajten.

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Emelice1206
0
#20

#19 Det finns ju dels "The Sims Social" på Facebook, men också "The Sims Freeplay" I Sims Social kan man hälsa på de facebook-vänner som också spelar det. Men vet dock inte om #17 menar det eller Freeplay.

nathaliejill
0
#21

#19 va jag menar vist på datorn!

[Lupse]
0
#22

#21 man kan inte hälsa på andra spelare på thesims 3 , på datorn om man inte använder simport (Men då är man värd för en sim skapad av en annan spelare)  men då spelar man ändå inte tillsammans (:

Mitchika
0
#23

#21 Vilket Sims menar du då? The Sims 3, The Sims 2 eller som #20 säger, The Sims Social eller The Sims Freeplay?

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

nathaliejill
2
#24

#23 äh det är ändå ingen som uppskattar vad jag skriver. Om inte någon skriver något snällt till mig snart är det lika bra att jag slutar skriva. Vad jag än skriver får jag negativa kommentarer.

Mitchika
0
#25

#24 Mitt inlägg i #23 är ingen negativ kommentar, det är en fråga som spelar roll i det här. Vilket The Sims har du?

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Emelice1206
3
#26

#24 Tror inte det är någon som medvetet vill vara elak och taskig mot dig och rikta det mot dig, du känner nog att du däremot inte fått någon väldigt positiv respons i dina inlägg. Men jag uppskattar till att du skriver på sajten, om det däremot är i allas smak är en annan femma. Försök att inte ta åt dig personligt, så känns det nog bättre när någon frågar eller skriver till dig i en tråd.

nathaliejill
0
#27

#25 jag menade inte så men jag har the Sims 3 dom flesta säger ju att det är det bästa!:)